جهان بینی ماهی سیاه کوچولو نوشته دکتر منوچهر هزارخانی ـ قسمت آخر

نوشته دکتر منوچهر هزارخانی ـ جهان بینی ماهی سیاه کوچولو ـ قسمت آخر ـ ۸ فروردین ۱۴۰۱

در سالهای دهه۴۰شمسی که پس از شکست رفرمیسم و تاخت و تاز سرکوبگرانه دیکتاتوری شاه، عبور از رفرمیسم و اندیشه «تغییر انقلابی» در نسل جوان و دانشگاهها نضج گرفته و به تأسیس سازمانهای انقلابی چون سازمان چریک‌های فدایی خلق ایران و سازمان مجاهدین خلق ایران منجر شد، کتاب ماهی سیاه کوچولو نوشته صمد بهرنگی از جمله کتابهایی بود که شورش در برابر نظم و نظام حاکم و هم‌چنین مدعیان سنتی و بی‌صلاحیت رهبری سیاسی را در قالب داستانی برای کودکان به‌خوبی بازتاب داده بود.

دکتر منوچهر هزارخانی در مقاله‌یی ماندگار تحت عنوان «جهان بینی ماهی سیاه کوچولو» که پس از مرگ دریغ انگیز صمد بهرنگی منتشر شد، به تشریح مضمون کتاب ماهی سیاه کوچولو و اندیشه شورشی که در آن موج می‌زند پرداخت. مقاله هزارخانی هم چون کتاب صمد بهرنگی در سالهای پایانی دهه۴۰و در طی دهه۵۰و بالا‌گرفتن جنبش انقلابی علیه دیکتاتوری سلطنتی، مورد استقبال دانشجویان و نیروهای انقلابی قرار گرفت.

رهبر مقاومت برادر مجاهد مسعود رجوی در پایان پیام نوروز ۱۴۰۱ به‌عنوان هدیه نوروزی به شورشگران و نسل جوان در آغاز سال و دوران جدید توصیه کرد کتاب ”ماهی سیاه کوچولو“ اثر ماندگار انقلابی والا و وارسته صمد بهرنگی و مقالهٔ ”جهان‌بینی ماهی سیاه کوچولو“ اثر جاودان وجدان تابناک نویسندگان و فرهنگ و هنر ایران دکتر منوچهر هزارخانی را که از سال۱۳۴۷ جزء آموزش‌های مجاهدین بوده است، مطالعه کنند. سیمای آزادی طی دو برنامه این مقاله را به آگاهی هم میهنان عزیز می‌رساند.

مطالب مرتبط 

جهان بینی ماهی سیاه کوچولو نوشته دکتر منوچهر هزارخانی ـ قسمت اول

مراسم تشییع و خاکسپاری دکتر منوچهر هزارخانی مسئول کمیسیون فرهنگ و هنر شورای ملی مقاومت ایران - فرانسه اورسوراواز

لطفا به اشتراک بگذارید: