قدرت خرید دستمزد کارگران به ۳۰درصد کاهش می‌یابد ـ در یک نگاه

در یک نگاه ـ قدرت خرید دستمزد کارگران به ۳۰درصد کاهش می‌یابد ـ ۲۶فروردین۱۴۰۱

تدارک بازگشت سفارت فرانسه به کی‌یف

وزیر امور خارجه فرانسه (ژان ایو لودریان) اعلام کرد این کشور به‌زودی سفارت خانه خود در اوکراین را از «لویو» به کی‌یف باز می‌گرداند.

تسریع اقدامات فنلاند برای عضویت در ناتو

سانا مارین، نخست‌وزیر فنلاند گفت حمله روسیه به اوکراین همه چیز را تغییر داده است و فنلاند تصمیم خود را برای عضویت در ناتو به‌جای «چندماه، در چند هفته» خواهد گرفت.

غرق شدن رزمناو مسکوا

در پنجاهمین روز تهاجم روسیه با اوکراین، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد سرگروه ناوگان دریای سیاه روسیه که در حال کشیده شدن با یدک کش به سوی بندر بود، در آب‌های متلاطم دریا غرق شد. اوکراین هدف قرار گرفته شدن این رزمناو مهم روسیه توسط نیروهایش را پیش‌تر اعلام کرده بود.

یادآوری می‌گردد رزمناو «مسکوا» از ۲۲سال پیش ناو سرفرماندهی روسیه در دریای سیاه بود. این رزمناو در عملیات نظامی روسیه در سال۲۰۱۵ در سوریه نیز نقش کلیدی داشته است.

بازگشت اهالی چرنیهیو

با فروکش کردن جنگ در مناطق شمالی و شمال‌شرقی اوکراین، ساکنان شهر چرنیهیو به منازل خود باز می‌گردند. اوکراین گفت نیروهای روسیه هنگام عقب‌نشینی، این مناطق را به شکلی گسترده مین‌گذاری کرده‌اند.

زلنسکی: کشتار در «بورودیانکا» فراتر از «بوچا» ست

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین گفت انتظار دارد میزان کشتار و خسارات «بورودیانکا» سنگین‌تر از «بوچا» باشد. در شهر «بوچا» دست‌کم ۳۰۰غیرنظامی کشته شدند و پس از بازپس‌گیری شهر توسط نیروهای اوکراین، چندین گور دسته‌جمعی کشف شد.

رؤسای جمهور لهستان و کشورهای حوزه بالتیک روز چهارشنبه در حمایت از اوکراین وارد این کشور شده واز شهر «بودوریانکا» بازدید کردند. رؤسای جمهور لهستان و لیتوانی و استونی درباره جنایات جنگی روسیه، از جمله قتل‌عام غیرنظامیان، گفتگو می‌کنند.

تسهیل تبدیل پول ملی اوکراین در اتحادیه اروپا

جاری کردن پول ملی اوکراین در کشورهای عضو اتحادیه اروپا

شورای اتحادیه اروپا روز پنجشنبه در یک اقدام حمایتی، استفاده محدود از اسکناس اوکراینی «گریونا» را در کشورهای عضو اتحادیه اروپا تصویب کرد. بر اساس این طرح، هر اوکراینی پناهنده حتی کودکان می‌تواند تا حداکثر ۱۰هزار «گریونا» معادل ۳۱۰یورو را مبادله کند. این اعتبار دست‌کم تا سه ماه دیگر جریان دارد.

آمادگی چین برای تحریم‌های آمریکا

به گزارش رویترز، غول نفتی چینی به نام «سینوک» (شرکت ملی نفت فلات قاره چین) برای قطع فعالیت‌های خود در انگلستان، کانادا و آمریکا آماده می‌شود. چینی‌ها به‌علت مواضع‌شان در قبال جنگ اوکراین در معرض تحریم‌های آمریکا قرار دارند و با این تصمیم تلاش می‌کنند زیانهای خود از تحریم‌های احتمالی آمریکا را کاهش دهند.

کمک گروهی از شهروندان لیتوانی به اوکراین در عرصه جنگ سایبری

با آغاز جنگ بین جدایی‌طلبان حامی روسیه و ارتش اوکراین در سال۲۰۱۴، گروهی از مردان و زنان از کشور لیتوانی، تصمیم گرفتند به نیروهای اوکراینی در کار شبکه‌های اجتماعی کمک کنند.

هدف اصلی این گروه با نام «الوز» «مقابله با اخبار جعلی روسیه» اعلام شده است.

خبرهایی از میهنمان ایران

تحریم‌ها باقی می‌مانند

ند پرایس سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکا گفت تا زمانی که نتوانیم به یک بازگشت متقابل (با پایبندی به برجام) دست‌یابیم، همه تحریم‌ها به قوت خود باقی می‌مانند.

یک شکایت، جدیدترین مانع توافق برجام

یک گروه حقوقی دولت آمریکا را تهدید کرد برای جلوگیری از هر گونه توافق دولتی با رژیم ایران، که به کنگره ارائه نشده باشد، اقدام قانونی انجام می‌دهد. به‌نوشته واشنگتن فری‌بیکن، رهبران سیاست خارجی جمهوریخواه در کنگره گفتند این شکایت قضایی می‌تواند اجرای توافق را به تعویق بیندازد. «اسکات پری» یکی از اعضای کمیته روابط خارجی هم گفت «این اقدام احتمالاً هر گونه توافقی را به تعویق خواهد انداخت».

از سوی دیگر سناتور «جونی ارنست» اعلام کرد: اکنون زمان مناسبی برای مذاکره پیرامون یک توافق جدید با رژیم ایران نیست.

هیچ پول آزاد شده‌ای به دست مردم نخواهد رسید.

حمید حسینی عضو اتاق بازرگانی با اشاره به پول‌های بلوکه شده‌ای که احتمالاً توسط آمریکا آزاد خواهد شد، گفت: همه «پول‌های آزاد شده» ایران صرف «اهداف اقتصادی» نمی‌شود. وی به‌عنوان نمونه در مورد پول‌های بلوکه شده در کره جنوبی گفت: «بر اساس اطلاعاتی که داریم از پول‌های بلوکه شده در کره جنوبی حدود ۲۰ تا ۳۰درصد به صندوق توسعه ملی تعلق دارد، ۱۴درصد آن نیز برای شرکت نفت است، هم‌چنین پولی که در انگلستان بلوکه شده بود نیز متعلق به وزارت دفاع است»

وی افزود: «این طور نیست که بگوییم هر پولی که آزاد شد مستقیماً وارد خزانه می‌شود و برای اهداف اقتصادی خرج می‌شود»!

نقض سیستماتیک برجام توسط رژیم

سایت مجلس ملی آلمان اعلام کرد بر اساس اطلاعات دولت فدرال، رژیم ایران به شکل قابل‌ملاحظه‌ای ظرفیت‌های هسته‌یی خود را گسترش داده و تعهدات هسته‌یی خود (مندرج در برجام) را به شکل سیستماتیک نقض کرده است.

سایت جدید رژیم

از سوی دیگر رویترز اعلام کرد بر اساس یک گزارش محرمانه که به دست این خبرگزاری رسیده، رژیم ایران یک سایت جدید ساخت سانتریفوژ در نطنز راه‌اندازی کرده است.

قدرت خرید دستمزد کارگران به ۳۰درصد کاهش می‌یابد

قدرت خرید دستمزد کارگران در همان سه ماهه اول سال به ۳۰درصد کاهش می‌یابد

یک عضو هیأت مدیره کانون شوراهای ضداسلامی کار استان تهران به اسم علیرضا فتحی گفت: «دستمزد کارگران با «جهش تورمی» سه ماهه ابتدای هر سال، حداکثر تا پایان خرداد ماه یک‌سوم از قدرت خرید خود را از دست می‌دهد».

تشدید کشمکش دستجات درون باند خامنه‌ای

در ادامه کشمکش‌های دستجات درونی باند خامنه‌ای، ذبیح الله اعظمی، عضو مجلس ارتجاع گفت ۳۰ امضا برای استیضاح زارع‌پور وزیر ارتباطات جمع شده است. وی با اشاره به وزیر ارتباطات افزود: دو پایی روی سیم ایستاده‌اند. دقیقاً منظور این است که سرعت اینترنت روزبه‌روز کمتر می‌شود.

یکبار دیگر سرقت آب زاینده رود

بر اساس تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی در روز ۲۲فروردین، مافیای آب رژیم آخوندی در حال ساخت تونلی با نام گلاب در زاینده رود (در چهارمحال و بختیاری) است. تونلی که مجوز هیچ ارگانی، از جمله محیط‌زیست را ندارد. اهالی منطقه گفتند این اقدام تنها برای غارت بیشتر آب مردم و کشاورزان اصفهان و چهارمحال و بختیاری است.

تأیید گران شدن تعرفه اپراتورها توسط دولت جلاد ۶۷

وزیر ارتباطات رئیسی جلاد صادق عباسی، گران شدن تعرفه اپراتورها را تأیید کرد و ضمن یک انتقاد از خود رذیلانه افزود: سال گذشته هم باید تعرفه‌ها افزایش می‌یافت و اگر این کار نشد به‌علت این بود که امکان قانونی آن وجود نداشت!

کسری بودجه ۴۸هزار میلیارد تومانی سازمان تأمین اجتماعی

حجت عبدالملکی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی رئیسی جلاد گفت سازمان تأمین اجتماعی در سال گذشته ۴۸هزار میلیارد تومان کسری بودجه داشته است.

یادآوری می‌گردد با وجود این کسری بودجه، عبدالملکی اخیراً میلیاردها تومان به یک برنامه تلویزیونی کمک بلاعوض کرد.

خبرهای جهان

انگلستان واکسن کووید وال نوا را تأیید کرد

انگلستان پنجشنبه ۲۵فروردین واکسن کووید-۱۹ با نام وال نوا را تأیید کرد. انگلستان اولین کشور اروپایی است که این واکسن کرونای ساخت یک شرکت فرانسوی را تأیید می‌کند. کارشناسان پزشکی می‌گویند ذخیره‌سازی این واکسن آسان‌تراست.

مطالب مرتبط

تدارک بازگشت سفارت فرانسه به کی‌یف ـ در یک نگاه

نمای روز ـ «پشت پرده» فقر و گرانی!