زلنسکی در مصاحبه با سی.ان.ان ـ جهان باید برای احتمال استفاده روسیه از تسلیحات اتمی آماده باشد ـ در یک نگاه

در یک نگاه ـ زلنسکی در مصاحبه با سی.ان.ان: جهان باید برای احتمال استفاده روسیه از تسلیحات اتمی آماده باشد ـ ۲۷فروردین۱۴۰۱

وزارت دفاع اوکراین: روسیه برای اولین بار از بمب‌افکنهای دوربرد برای حمله به شهر محاصره شده ماریوپل استفاده کرد.

وزارت دفاع اوکراین اعلام کرد اکنون در شهر بندری و محاصره شده ماریوپل، نبردهای خیابانی بین مدافعان شهر و نیروهای روسیه جریان دارد.

ویلیام برنز رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) هشدار داد روسیه ممکن است از سلاحهای هسته‌یی کوچک‌تر در جنگ اوکراین استفاده کند.

روسیه هشدار داد در صورت پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو ممکن است نیروی اتمی در اروپا مستقر کند.

دولت روسیه در یک اقدام تلافی‌جویانه، ۱۸ دیپلمات اتحادیه اروپا را عنصر نامطلوب خواند و خواستار خروج آنها از روسیه شد.

خبرهایی از میهنمان ایران

فراخوان شورای ملی مقاومت

به‌دنبال جان باختن زندانی سیاسی مهدی صالحی بر اثر شدت فشارهای دژخیمان و محروم ساختن او از امکانات و رسیدگی‌های درمانی در زندان همایونشهر اصفهان، مقاومت ایران، دبیرکل ملل‌متحد و دیگر ارگانهای ذیربط حقوق‌بشری را به تشکیل یک هیأت تحقیق بین‌المللی پیرامون چگونگی جان باختن مهدی صالحی و دیگر زندانیانی که در زندانهای این رژیم زجرکش شده‌اند، فراخواند.

ربودن نفت‌کش توسط سپاه

رویترز با استناد به اظهارات پاسدار غلامحسین ایرانی خبر داد سپاه پاسداران در یک اقدام تروریستی، یک نفتکش را با ۷ خدمه آن در خلیج‌فارس ربوده است.

گمرک آپرین (تهران) یک سرپل قاچاق دیگر

بر اساس گزارشهای دریافتی رژیم در ایستگاه راه‌آهن آپرین در نزدیکی اسلام‌شهر اقدام به ایجاد یک منطقه گمرکی عظیم کرده است. میعاد صالحی مدیرعامل راه‌آهن و معاون وزیر راه و شهرسازی رئیسی جلاد در بازدید از ایستگاه راه‌آهن آپریم گفت این گمرک در اردیبهشت ماه افتتاح خواهد شد. کارشناس‌ها گفتند پس از فرودگاه پیام کرج که یکی از سرپل‌های اصلی قاچاق و صدور تروریسم رژیم به منطقه است، گمرک آپرین می‌تواند به دومین سرپل قاچاق رژیم تبدیل گردد.

ادامه گرانی‌های افسارگسیخته در دولت جوان محبوب خامنه‌ای

روز ۱۵فروردین ۱۴۰۱ سایت حکومتی بولتن نیوز درباره ادامه سونامی گرانی‌ها نوشت:

آقای دولت! حواست به گرانی‌ها هست؟

برنج در سال‌های اخیر افزایش قیمت ۵۰۰درصدی داشته.

هر کیلو گوشت شقه گوسفندی به ۱۹۷ تا ۲۰۰هزار تومان رسیده.

هر کیلو خرمای پیارم ۱۱۰ تا ۱۵۰هزار تومان شده.

زولبیا و بامیه کیلویی۶۰ تا ۷۰هزار تومان است.

این رسانه حکومتی سپس با کنایه باندی، این پرسش را مطرح کرد که: «دولتی که توانایی کنترل قیمتها را ندارد چگونه می‌خواهد ارز ترجیحی را حذف کند؟ آیا اصلاً رابطه میان حذف ارز ترجیحی و نظارت بر بازار را می‌دانند؟»

جدال دستجات باند خامنه‌ای

روزنامه حکومتی جوان روز ۲۵فروردین در یک جدال باندی، در گزارشی به معرفی برخی مافیاهای حکومتی پرداخت و از جمله نوشت:

«مافیای گوشت اجازه ارزان شدن نمی‌دهد»،

«مافیای خودرو مانع پیشرفت این صنعت است»،

«مافیای دارو اجازه نمی‌دهد یارانه به دست بیمار برسد».

این مافیاها اتفاقاً وصل کامل به مدیران دولتی است. هیچ مافیایی بدون نفوذ در بدنه دولتها موفق نبوده است.

در سه دهه گذشته هرگاه با مسئولی درباره این پشت پرده‌ها مصاحبه داشته‌ام، بلافاصله و بدون مقدمه گفته است «مافیا خود مدیران دولتی هستند!» مثلاً «مافیای کنکور در خود ساختمان وزارت آموزش و پرورش است» یا «مافیای خودرو در خود وزارت صنعت است».

مافیای آرد و ماکارونی

در پی بالا‌گرفتن بحث مافیا‌های مختلف حکومتی، توجه شما را به بخشی از گفته‌های محمدرضا مرتضوی رئیس هیأت مدیره انجمن حکومتی آرد سازان درباره مافیای آرد و گندم جلب می‌کنم:

کنترل اقتصاد ایران در دست دولت و چند نهاد است.

رسانه حکومتی «رادار اقتصاد» در مورد ماهیت اقتصاد رژیم نوشت: «اقتصاد ایران عمدتاً وابسته به صادرات نفت و فولاد و مواد پتروشیمی و چند ماده معدنی دیگر است که ۸۰درصد صادرات کشور را تشکیل می‌دهند. کنترل تولید و صادرات این محصولات یعنی کنترل اقتصاد ایران، در دست دولت و چند نهاد خاص است و همین‌ها هستند که کنترل اقتصاد کشور و نرخ ارز را در دست دارند.

ضرب‌وشتم منشی بیمارستان توسط مأمور حراست

در پی انتشار فیلم ضرب‌وشتم خانم منشی یک بیمارستان در بهبهان توسط مأمور حراست پالایشگاه بید‌بلند خلیج‌فارس در شبکه‌های اجتماعی، و بازتاب منفی گسترده آن، رژیم و رسانه‌های حکومتی ناگزیر از اعتراف به پاسدار بودن فرد ضارب شدند.

خبرهایی از دیگر نقاط جهان

به گزارش خبرگزاری سپاه پاسداران، یک فروند پهپاد ناشناس مقر هنگ ۷۸ حشد‌الشعبی در غرب موصل را بمباران کرد.

کشف اقدام غیرقانونی کارمند روسی در آمریکا

دادستانهای آمریکا روز پنجشنبه کیفرخواستی منتشر کردند که یک سیاستمدار ارشد و دو کارمند روسیه را متهم به توطئه برای پیشبرد غیرقانونی منافع روسیه در آمریکا، از جمله در تماس با اعضای کنگره، کرد.

سازمان غذا و داروی آمریکا

سازمان غذا و داروی آمریکا برای اولین استفاده اضطراری آزمایش کووید ـ ۱۹ که ترکیبات شیمیایی مرتبط با ویروس کرونا را در تنفس تشخیص می‌دهد، مجاز شمرد.

این سازمان گفت دستگاه تنفسی شناسایی کووید۱۹ به نام InspectIR Covid-۱۹ که به اندازه یک چمدان دستی است، می‌تواند در مطبهای پزشکی و سایتهای آزمایش سیار استفاده شود و می‌تواند در کمتر از سه دقیقه نتیجه دهد.

ناسا

سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا (ناسا) تصویری خیره‌کننده از یک دهانه مریخ منتشر کرد.

در عکس جدیدی که ناسا از سیاره سرخ منتشر کرده است، یخبندان در سراسر سطح دهانه جنوبی مریخ مشاهده می‌شود.

ناسا این تصویر را با استفاده از آزمایش علمی تصویربرداری با وضوح بالا از مریخ گرفته است و در مورد مقیاس نقشه توضیح داد: «نقشه در اینجا در مقیاس ۵۰ سانتی متر در هر پیکسل پیش‌بینی شده است».

مطالب مرتبط

قدرت خرید دستمزد کارگران به ۳۰درصد کاهش می‌یابد ـ در یک نگاه

جنگ در اوکراین مقاومت مردم و ارتش، ادامه بحران بین‌المللی - جمعه ۲۶ فروردین