درخواست زلنسکی برای سلاحهای مورد نیاز ـ در یک نگاه

در یک نگاه ـ رئیس‌جمهور اوکراین خطاب به کشورهای عمده غربی گفت اگر سلاحهای مورد نیاز را دریافت کند، جنگ بسیار کوتاه‌تر خواهد بود ـ ۲۹فروردین۱۴۰۱

ماریوپل

مقامات ماریوپل روز یکشنبه گفتند نیروهای اوکراینی به‌رغم اولتیماتوم روسیه به دفاع از شهر ماریوپل ادامه خواهند داد. مشاور شهردار ماریوپل به هشدار وزارت دفاع روسیه مبنی بر تسلیم سربازان اوکراینی، پاسخ داد و گفت که نیروهای این کشور به نبرد ادامه می‌دهند.

درخواست کمک ۵۰میلیارد دلاری

مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور اوکراین، روز یکشنبه گفت: اوکراین از کشورهای گروه ۷ درخواست ۵۰میلیارد دلار کمک مالی و هم‌چنین انتشار اوراق قرضه برای کمک به پوشش کسری بودجه مرتبط با جنگ در شش ماه آینده دارد.

کاروان کمکهای بشردوستانه

ایرینا ورشچوک معاون نخست‌وزیر اوکراین روز یکشنبه گفت اوکراین و روسیه در مورد کاروانهای بشردوستانه برای تخلیه غیرنظامیان از مناطق جنگ‌زده به توافق نرسیده‌اند.

آب رسانی میکولایف

مردم شهر میکولایف در جنوب اوکراین به‌علت آسیب دیدگی خط لوله آب در جریان درگیری روزهای اخیر، از دسترسی به آب تصفیه محروم شده و مجبور به استفاده از آب نهرها و رودخانه‌ها شده‌اند.

خبرهایی از میهنمان ایران

میان‌کاله و جنگ گرگها

پس از اعتراضات گستردهٔ مردمی به‌خاطر اجرای پروژه پتروشیمی میان‌کاله توسط مافیای رژیم، که باعث نابودی محیط‌زیست منطقه می‌شود، بحران درونی رژیم بالا گرفته و هر یک از باندهای حکومتی تلاش دارند دیگری را مقصر قلمداد کنند.

در همین رابطه خبرگزاری رسمی مجلس ارتجاع ضمن حمله به دولت رئیسی جلاد نوشت: «متهم ردیف اول ماجرای پتروشیمی میان‌کاله، دولت (رئیسی) است».

بحران آب

استانهای ایران در آستانهٴ تشدید بحران آب.

خبرگزاری حکومتی ایسنا ضمن اذعان به نقش مافیای آب در نابودی منابع آبی ایران و دزدیدن حقابه‌های کشاورزان، دربارهٔ وضعیت آب در استان فارس نوشت: «انحراف در حقابه‌‏های سنتی رودخانه‌‏ها از جمله تأمین آب صنایع خطرناک آب بر، از حقابه‌های سدها از عوامل و نشانه‌‏های جدی این فروپاشی جغرافیایی است».

روز گذشته نیز مردم استان چهارمحال و بختیاری در اعتراض به غارت آب توسط مافیای حکومتی، در شهر کرد تظاهرات کردند.

کمبود سوخت

کمبود گازوییل و صف‌های طولانی در جایگاههای سوخت.

مشکل کمبود گازوئیل، به‌ویژه در استانهای جنوبی ادامه دارد. گزارشها و تصاویر صفهای طولانی خودروها در برابر جایگاهها در شبکه‌های اجتماعی بازتاب گسترده‌یی یافته است. مردم و کاربران علت این وضعیت را احتکار سوخت توسط مافیای حکومتی، برای سودآوری در صادرات و زمینه‌چینی برای گران‌کردن سوخت، عنوان می‌کنند. در این حال خبرگزاری رسمی رژیم، ایرنا با نگرانی از افشای نقش مافیای رژیم، به‌طرز مسخره‌ای علت کمبود سوخت را «آغاز فصل برداشت میوه و صیفی‌جات» عنوان کرد.

فروش آب با کارت بانکی!

خبرگزاری حکومتی ایسنا از گران شدن باز هم بیشتر تعرفه‌های آب خبر داد. این خبرگزاری رژیم نوشت: «متولیان امر تجدید نظر در شیوه تعرفه‌بندی آب را در دستور کار بودجه‌ریزی سال۱۴۰۱ قرار» داده‌اند.

در همین حال تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد رژیم نه‌تنها هیچ اقدامی برای حل بحران آب انجام نمی‌دهد، بلکه مافیای آب خامنه‌ای در سایهٔ این بحران، با شیوه‌های مختلف، از جمله راه‌اندازی دستگاه فروش آب در معابر شهرها، هر چه بیشتر مردم محروم را غارت می‌کند.

توقف یک پروژه ناسا

پس از سه بار تلاش برای تکمیل یک آزمایش حیاتی سوخت رسانی موشک سیستم پرتاب فضایی، ناسا تصمیم به توقف موقت این پروژه گرفت.

مطالب مرتبط

تجمع اعتراضی مردم استان چهار محال و بختیاری در اعتراض به مافیای آب در این استان ـ در یک نگاه

جنگ در اوکراین؛ مقاومت مردم و ارتش، ادامه بحران بین‌المللی - یکشنبه ۲۸فروردین