تظاهرات ایرانیان آزاده در استکهلم در آخرین روز پایانی دادگاه دژخیم حمید نوری

تظاهرات ایرانیان آزاده در استکهلم در آخرین روز پایانی دادگاه دژخیم حمید نوری ـ در یک نگاه ـ ۱۴اردیبهشت۱۴۰۱

 فراخوان به‌محاکمه خامنه‌ای، رئیسی و اژه‌ای به‌جرم نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت.

روزنامه آفتون بلادت: در یکی از بزرگترین پرونده‌های قضایی سوئد، پس از ۹ماه استماع در رابطه با شکنجه و اعدام زندانیان در سال۱۳۶۷، دادستان برای حمید نوری درخواست حبس ابد کرد.

روزنامه سونسکاداگ بلادت: دادستان سوئد برای حمید نوری درخواست حبس ابد کرده است. رژیم ایران به‌خاطر محاکمه حمید نوری به‌اتهام قتل‌عام۱۳۶۷، سفیر سوئد را احضار کرد.

آخوند پژمانفر عضو مجلس ارتجاع: امروز شاهد فروش اسلحه و آموزش اقدامات تروریستی در فضای مجازی کشورمان هستیم.

شعارنویسی روی دیوار وزارت اطلاعات

​​​بر اساس گزارشها و تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، روز ۱۲اردیبهشت، یک جوان عاصی از ظلم و غارت آخوندی، روی دیوار ساختمان وزارت بدنام اطلاعات رژیم در ارومیه از جمله نوشت: «مرگ بر خامنه‌ای بدرد نخور». هم‌چنین گفته می‌شود این جوان یک خودروی وزارت اطلاعات را در همان محل به آتش کشیده است.

تصاویر منتشر شده نشان می‌دهند این جوان، پس از شعار نویسی، در همان محل ایستاد و دقایقی بعد بازداشت شد، در حالی‌که خودروهایی که از خیابان محل می‌کردند، با بوق زدن او را تشویق می‌کردند.

حمله به آخوند رئیسی

آخوند جلیل محبی دبیر سابق ارگان سرکوبگر موسوم به «امر به معروف»، با حمله به آخوند رئیسی گفت: «ابراهیم رئیسی توان اداره یک ساختمان ۵طبقه را هم ندارد و چند بچه برای او تصمیم می‌گیرند».

آخوند محبی در ادامه ضمن اشاره «به نقش آفرینی مخرب برخی افراد در کنترل و هدایت» رئیسی جلاد، از یک فقره ریزش دیگر در بدنه رژیم خبر داد و گفت:

«یک روز به یکی از مسؤولین سابق رجانیوز گفتیم چرا فلان حرف را زدید؟ خودتان که می‌دانستید دروغ است. فرمود باید «حزب‌اللهی ها» را تحریک کرد والا پای کار نمی‌آیند».

آخوند خاتمی

آخوند خاتمی امام جمعه نمره موقت خامنه‌ای در تهران گفت: «گرانی افسارگسیخته و رنج‌آوری داشتیم و داریم»

خاتمی در ادامه، اقدامات رئیسی جلاد را ناکافی دانسته و افزود: «انتظار تدابیر مؤثرتری داریم».

وی سپس با اذعان به «بن‌بست» رژیم گفت: «نظام به بن‌بست نخواهد رسید» و در ادامه با نگرانی از پیامدهای اجتماعی گرانی اظهار داشت: «قول می‌دهم گرانی‌ها این‌گونه نخواهد ماند».

نورنیوز

نورنیوز، رسانه نزدیک به شورای امنیت رژیم در مطلبی با عنوان «آیا مذاکرات وین در سرازیری شکست است؟» از موانع متعدد در مذاکرات اتمی خبر داد و نوشت:

«بر خلاف خبرسازی رسانه‌های غربی، موضوعات حل نشده در مذاکرات وین صرفاً به عدم لغو تحریم‌های سپاه مرتبط نیست و مسائل باقی مانده دیگری نیز وجود دارد که آمریکا با لجاجت،

از حل‌و‌فصل آنها سر باز می‌زند».

پیشرفت فرونشست زمین در اصفهان

سرعت پیشرفت فرونشست زمین در اصفهان افزایش یافته و هشدارها را شدت بخشیده است.

علی بیت‌اللهی، مدیر حکومتی بخش زلزله و خطرپذیری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی هشدار داد که فرونشست اگر‌چه در سایر نقاط ایران نیز وجود دارد ولی بافت تاریخی اصفهان را نسبت به سایر استانها، بیشتر تهدید می‌کند.

به گزارش سایت حکومتی تجارت‌نیوز، بیت‌اللهی با اشاره به خطری که در کمین "تمام بافت‌های تاریخی استان اصفهان" است، گفت: «بالاترین کسری مخزن آب‌های زیرزمینی به ترتیب در استانهای خراسان رضوی، تهران، کرمان، اصفهان و فارس است. اما در اصفهان تعداد آثار تاریخی در خطر فرونشست، بسیار بیش‌تر است».

خبرهایی از جنگ در اوکراین

مقامات نظامی اوکراینی اعلام کردند سرعت پیشروی نیروهای روسی درشصت وهشتمین روز تهاجم به اوکراین، بسیار کند شده و اکنون عمدتاً درپی اشغال مناطقی در شرق اوکراین هستند.

وزرای انر‌ژی کشورهای عضو اتحادیه اروپا اعلام کردند حاضر نیستند بهای گاز وارداتی از روسیه را با «روبل» بپردازند و کماکان با «یورو» خواهند پرداخت و هیچ تغییری را در این زمینه قبول نخواهند کرد

بر اثر شلیک موشک توسط نیروهای روسیه به بندر «اودسا»، به یک ساختمان آسیب وارد شد اما آتش‌نشانان، آتش‌سوزی را مهار کردند.

یک کاروان بشردوستانه توانست شماری از شهروندان غیرنظامی محاصره شده درکارخانه فولاد ماریوپل را از این شهر خارج و به شهر زاپروجیا برساند.

رفراندوم روسی در اوکراین

یک مقام آمریکایی گفت روسیه در نظر دارد به‌زودی با برگزاری یک رفراندوم فرمایشی، بخشهایی از خاک اوکراین را جدا کند. این مقام آمریکایی افزود هدف بعدی ارتش روسیه، اشغال بندر اودسا و قطع ارتباط اوکراین با دریای سیاه است.

پوتین و فرمان تحریم‌های تلافی‌جویانه جدید

رئیس‌جمهور روسیه تحریم‌های اقتصادی جدیدی را در پاسخ به آنچه که او «اقدامات غیردوستانه برخی کشورهای خارجی و سازمانهای بین‌المللی» می‌خواند، تصویب کرد.

بر اساس تحریم‌های جدید، صادرات محصولات و مواد اولیه به افراد و نهادهایی که در لیست تحریم‌ها هستند، ممنوع خواهد بود. این تحریم‌ها به طرف‌های روسی اجازه می‌دهد تا به تعهدات خود در قبال طرف مقابل عمل نکنند.

کشته شدن غیرنظامیان اوکراینی درتوپ‌ باران و موشک‌باران شهرهای اوکراین

فرمانده شهر دونتسک گفت که حداقل ۹غیرنظامی بر اثر حملات توپخانه‌یی و موشکی نیروهای روسیه به این شهر در شرق اوکراین کشته شده‌اند. فرماندار شهر دونتسک در کانال تلگرامی خود همچنین از کشته‌شدن حداقل سه غیرنظامی در جریان بمباران هوایی شهر «آودیوکا» و سه نفر دیگر در گلوله‌باران شهر «ووهلدار» و سه نفر دیگر هم در شهر «لیمان» جان خود را از دست داده‌اند.

ارتش اوکراین: زمینهای گلی، پیشروی ارتش روسیه را در شرق کند کرده است

ارتش اوکراین اعلام کرد نیروهای روسیه در تلاش هستند شهرهای کلیدی شرق این کشور یعنی روبیژن و پوپاسنان را از طریق دونتسک محاصره کنند. ستاد کل نیروهای مسلح اوکراین، در یک پست فیس بوکی هم‌چنین از حرکت نیروهای روسیه به سمت شهرهای لیمان و اسلویانسک خبر داد. اما همزمان تأکید کرد که شاخه شرقی ارتش اوکراین در اسلویانسک متمرکز و از آنجا دفاع خواهد کرد.

ارتش اوکراین می‌گوید پیشروی نیروهای روسی در منطقه خارکیف به‌علت جاده‌های بد و گل‌آلود به کندی انجام می‌گیرد.

پاپ: روسیه روز ۹مه به جنگ اوکراین خاتمه می‌دهد

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان گفت روسیه قصد دارد روز ۹مه «روز پیروزی روسیه» به حمله‌این کشور به اوکراین پایان دهد. پاپ در این رابطه در گفتگو با روزنامه کوریره دلاسرا ایتالیا گفت:

«وقتی با اوربان ملاقات کردم او به من گفت که روس‌ها برنامه دارند جنگ را تا ۹مه پایان دهند. این مسأله شاید سرعت تشدید تنشها در روزهای اخیر را بهتر توضیح دهد. چرا که دیگر فقط دونباس نیست بلکه در کریمه، در اودسا و در ماریوپل و دریای سیاه همه جا آتش جنگ مشاهده می‌شود».

پاپ در ادامه گفت که به‌نظر او اراده کافی برای صلح وجود ندارد و جنگ اوکراین را با نسل‌کشی در «روآندا» مقایسه کرد و اعلام کرد حاضر است برای گفتگو با پوتین به مسکو سفر کند

نشست فوری سازمان جهانی بهداشت برای بررسی آثار تهاجم روسیه

سخنگوی سازمان جهانی بهداشت گفت دفتر اروپایی این سازمان، هفته آینده نشست ویژه‌یی در مورد تاثیرات حمله روسیه به اوکراین بر سلامت و مراقبت‌های بهداشتی برگزار می‌کند.

سخنگوی سازمان جهانی بهداشت در مورد تاریخ این نشست و موضوع خاصی که در آن مورد بحث قرار می‌گیرد گفت: «این نشست روز ۱۰ماه می‌ برگزار می‌شود و هدفش بررسی تأثیر جنگ بر سیستم بهداشتی اوکراین خواهد بود.

دیدار ماکرون و پوتین

دفتر امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه اعلام کرد قرار است ماکرون با همتای روسی خود به‌صورت تلفنی گفتگو کند.

این نخستین گفتگو بین دو رئیس‌جمهور از زمان انتخاب مجدد ماکرون به‌عنوان رئیس‌جمهوری فرانسه است.

ماکرون و پوتین در سال جاری دو بار با یکدیگر صحبت کرده‌اند. ماکرون هم‌چنین در اوایل ماه فوریه و پیش از حمله روسیه به اوکراین به مسکو سفر کرده بود تا پوتین را از تهاجم به این کشور منصرف کند.

و یک خبر از آنفولانزای پرندگان

مقامات بهداشتی فرانسه درصدد هستند ۱۶میلیون پرنده را به‌علت ابتلا به بیماری آنفولانزای پرندگان، طی ۶ماه آینده نابود کنند. بحران آنفولانزای پرندگان در حال حاضر، به جنوب غربی فرانسه محدود است

مطالب مرتبط

استکهلم ـ تظاهرات ایرانیان آزاده و بستگان شهیدان سربه‌دار در آخرین روزهای دادگاه حمید نوری

تظاهرات ایرانیان آزاده در استکهلم در روزهای پایانی دادگاه دژخیم حمید نوری