فرمانده نیروهای اوکراینی : نبرد در آزوفستال ،نیروهای روسی وارد محوطه کارخانه شدند

فرمانده نیروهای اوکراینی : نبرد در آزوفستال ،نیروهای روسی وارد محوطه کارخانه شدند ـ در یک نگاه ـ ۱۶اردیبهشت۱۴۰۱

فرمانده نیروهای اوکراینی مستقر درکارخانه فولاد ماریوپل گفت: نیروهای روسی وارد محوطه کارخانه شده و درگیریهای سنگینی در کارخانه آزوفستال جریان دارد و اوکراینی‌ها در حال دفاع همه‌جانبه هستند.

دیمیتری کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین اعلام کرد: هر کشور اروپایی که تحریم واردات نفت روسیه را اجرا نکند، در تهاجم روسیه به اوکراین شریک است.

روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی به‌نقل از مقامات ارشد کاخ‌سفید نوشت: سازمانهای اطلاعاتی اوکراین ارتش این کشور را پیشتیبانی عملیاتی می‌کنند تا ارتش بتواند مقامات نظامی ارشد روسیه را هدف قرار دهد.

لوکاشنکو، رئیس‌جمهور بلاروس گفت، فکر نمی‌کرد که جنگ روسیه در اوکراین ادامه پیدا کند. وی سپس مدعی شد اوکراین قصد حمله به بلاروس را داشته و روسیه مانع شده است.

یک گروه معترض در اعتراض به تهاجم روسیه به اوکراین، مجسمه «دختر بی‌باک» را که رو به ساختمان بورس نیویورک است، با پرچم اوکراین پوشاندند.

نقش بلاروس در جنگ اوکراین

وزارت دفاع انگلستان در جدیدترین گزارش اطلاعاتی خود در مورد جنگ اوکراین، در مورد مانورهای نظامی بلاروس، ‌این مانورها را بخشی از روالهای معمولی ارتش بلاروس اعلام کرد و گفت: روسیه عمداً در مورد مانورها بزرگنمایی می‌کند و آن را تهدیدی برعلیه اوکراین جلوه می‌دهد تا نیروهای اوکراینی را در جبهه شمالی نگه دارد تا مانع اعزام آنها به شرق و منطقه دونباس شود

خبرهایی از میهنمان ایران

جیره نان مردم

احسان ارکانی عضو کمیسیون بودجه مجلس ارتجاع فاش کرد در دولت رئیسی، برای هر نفر کمتر از یک نان سنگک جیره روزانه با قیمت دولتی در نظر گرفته می‌شود و بیشتر از آن به قیمت آزاد با مردم خواهد شد.

هشدار میرسلیم

مصطفی میرسلیم، عضو مجلس ارتجاع در نگرانی از خیزش‌های مردم گفت: گرانی‌ها کمر مردم را شکسته، دولت قول داده با در اختیار قرار دادن کارت «کالابرگ» و استفاده از یارانه متناسب با نیازمندی هر دهک، اقدام کند. این اقدام به‌تأخیر افتاده و باعث تشدید نارضایتی مردم شده است؛ مبادا این تأخیرها مردم را عاصی کند.

هشدار در وحشت از قیام

آخوند فاضل میبدی در وحشت از قیام مردم خطاب به رئیسی جلاد گفت:

تاکنون هیچ دولتی در این کشور در سال نخست حکمرانی، نان مردم را با این شیب تند گران نکرده بود. پایه‌یی‌ترین خوراک مردم، نان و گوشت و برنج است. اگر اقتصاد کشور سامان نیابد، و گرانی‌ها مهار نگردد، انقلاب نمی‌شود، خدا نکرده باید منتظر شورش گرسنگان بود، شورش از انقلاب خطرناکتر است. بیایید تا دیر نشده چاره‌ای بیاندیشید.

ابراز وحشت چماقداران بسیج دانشجویی از قیام مردم

چماقداران موسوم به بسیج دانشجویی در نامه‌یی به جلاد ۶۷ ضمن ابراز وحشت از خیزش‌های اجتماعی نوشتند:

«جامعه آمادگی لازم برای این میزان افزایش قیمتهای یکباره با این سطح از بی‌برنامگی در اجرا را ندارد. تصمیم شوک‌آور وزارت جهاد کشاورزی در مورد افزایش چندبرابری قیمت آرد، می‌تواند تبعات و ناآرامی‌های اجتماعی به‌دنبال خود داشته باشد، خصوصاً امروز که رسانه‌های ضدانقلاب در کمین نشسته‌اند تا کشور را به آشوب بکشند، لازم است دولت از تصمیمات شوک‌آور و بدون اقناع افکار عمومی پرهیز کند».

درگیری در مشهد

​​​منتظر توفان و سیل مردم باشید!

در جلسه‌یی در دانشگاه مشهد، با حضور رئیس مزدور دانشگاه و سایر عوامل حکومتی، یکی از دانشجویان نخبه مقطع دکترا خطاب به آنها گفت که ۴۰سال است که فقط حرف می‌زنید، الآن باید منتظر سیل و توفان مردم باشید.

کاهش عرضه روغن

داود فکوری رئیس حکومتی اتحادیه سوپرمارکت داران، از کاهش شصت درصدی عرضه به فروشگاهها خبر داد و گفت: «برخی سوپرمارکت‌های شهر تهران به‌علت عرضه پایین، اصلاً روغن ندارند و برخی دیگر هم، انگشت‌شمار برایشان روغن باقی مانده است. قطعاً این کمبود روغن در چند روز آینده موجب هرج و مرج بیشتر و آسیب به مردم خواهد شد».

افزایش قیمت برنج

افزایش ۱۳۰درصدی قیمت برنج در هشت ماه اخیر

حسن تقی‌زاده رئیس اتحادیه حکومتی برنج فروشان بابل، با بیان این‌که قیمت برنج از شهریور سال گذشته (ابتدای فصل برداشت محصول) تا به امروز ۱۳۰درصد افزایش نرخ را تجربه کرده است، گفت: «افزایش کشت ارقام پرمحصول به جای برنج‌های سنتی طارم و هاشمی، دپو کردن برنج از سوی یک عده خاص، باعث بالا رفتن نرخ برنج شد».

حقیقت پور

حقیقت‌پور نماینده پیشین مجلس ارتجاع با حمله به آخوند رئیسی گفت: «دستوراتی را با ضرب‌الاجل‌های نشدنی صادر می‌کنند. این موارد امکان‌پذیر نیست. فکر می‌کنم چون آقایان کمتر کار اجرایی انجام داده‌اند، با پیچیدگی‌های کار اجرایی آشنا نبوده و شعارهایی داده‌اند که امروز نمی‌توان آنها را جمع کرد».

حمله مداحان به سران نظام

محمد حسین پویانفر از مداحان خامنه‌ای در یک جدال باندی، با حمله به آخوند رئیسی گفت: «قراره فقر ریشه‌کن بشه یا فقیر!؟»

در ادامه این حملات یک مداح بسیجی به نام میثم مطیعی هم در غالب یک شعر با حمله به دولت رئیسی جلاد، نسبت به گرانیهای افسارگسیخته اعتراض کرد.

علی خدایی

اعتراف تکان‌دهنده علی خدایی، عضو شورای عالی کار رژیم:

«بیش از ۹۶درصد قراردادهای کارگری ثبت شده، موقت هستند، یعنی تنها چهار درصد کارگران امنیت شغلی دارند».

کرونای پکن

شهروندان پکن بعد از ۵روز، اجازه یافتند که به سر کارهای خود برگردند. مقامات شهر پکن به‌علت گسترش کرونا، مقررات شبیه قرنطینه در این شهر برقرار کرده بودند و هم‌اکنون هم مقامات بهداشتی، مردم را تشویق به «دورکاری»می کنند.

کشور سریلانکا با یک بحران گسترده و عمیق اقتصادی درگیر است که بیشترین فشار را بر روی اکثریت کارگران «چای‌چین» این کشور وارد می‌کند.

روسیه شلیک شبیه‌سازی شده موشک با قابلیت حمل کلاهک هسته‌یی

مقامات نظامی روسیه ادعا کردند موشک هایی با قابلیت حمل کلاهک هسته‌یی را در جریان یک مانور در منطقه کالینینگراد شلیک کرده‌اند.

منطقه کالینینگراد، بخشی از قلمرو روسیه و خارج از سرزمین اصلی است که بین لهستان و لیتوانی، دو عضو اتحادیه اروپا قرار دارد.

مطالب مرتبط

عناوین خبرهای ایران و جهان ـ چهارشنبه

مهم‌ترین اخبار ایران و جهان در ۶۰ثانیه – پنجشنبه ۱۵اردیبهشت ۱۴۰۱