زلنسکی ـ صدها بیمارستان و مؤسسه خدماتی در اوکراین ویران شده است

ولودیمیر زلنسکی : در تهاجم روسیه به این کشور، صدها بیمارستان و مؤسسه خدماتی در اوکراین ویران شده است ـ در یک  نگاه ـ ۱۷اردیبهشت۱۴۰۱

زلنسکی در مورد کمک ۶ و نیم میلیارد دلاری جمع‌آوری شده در کنفرانس بین‌المللی کمک کنندگان به اوکراین گفت: این کمک، فقط بخشی از آنچیزی است که اکنون واقعاً مورد نیاز می‌باشد.

سخنگوی وزارت‌خارجه روسیه: این کشور برنامه‌یی برای استفاده از سلاحهای هسته‌یی در جریان جنگ اوکراین ندارد.

رهبران کشورهای عضو گروه هفت، یکشنبه ۱۸اردیبهشت در یک نشست مجازی و به‌صورت ویدئوکنفرانس با حضور ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین یک جلسه برگزار می‌کنند.

نخست‌وزیر لهستان با انتقاد از کشورهایی که به واردات انرژی از روسیه وابسته آنها را «کوته فکر» خواند.

با بالا‌گرفتن تنشهای بین روسیه و سوئد به‌خاطر درخواست عضویت این کشور در ناتو، نیروهای نظامی سوئد در حال آماده شدن برای دفاع از جزیره‌ای هستند که سال‌هاست بین این دو کشور مورد مناقشه است.

کشور آفریقایی «فیجی» قایق تفریحی ۳۰۰میلیون دلاری یک سرمایه‌دار روسی به نام «سلیمان کریموف» را به درخواست آمریکا توقیف کرد.

«ایلیا آزار» روزنامه‌نگار و چهره سرشناس اپوزیسیون روسیه، روز جمعه ۱۶اردیبهشت اعلام کرد به‌علت انتقاد از تهاجم روسیه به اوکراین، تحت پیگرد قانونی دستگاه قضایی روسیه قرار گرفته است.

عفو بین‌الملل: شواهد نشان می‌دهد که روسیه در نزدیکی کی‌یف مرتکب «جنایت جنگی» شده است

سازمان عفو بین‌الملل روز جمعه ۱۶اردیبهشت اعلام کرد نیروهای روسیه در زمان اشغال مناطقی در نزدیکی کی‌یف پایتخت اوکراین، دست به جنایات جنگی زده‌اند.

بنا‌به اعلام این سازمان حقوق بشری، شواهد قانع‌کننده‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد نیروهای روسیه هنگام اشغال منطقه‌یی در حومه پایتخت اوکراین، طی ماه‌های فوریه و مارس، مرتکب جنایات جنگی از جمله اعدام غیرقانونیِ غیرنظامیان شده‌اند.

صدراعظم و رئیس‌جمهور آلمان در آینده نزدیک به کی‌یف می‌روند

خبرگزاری فرانسه به‌نقل از دفتر ریاست‌جمهوری آلمان خبر داد: ولودیمیر زلسنکی، رئیس‌جمهور اوکراین، از اولاف شولتس، صدراعظم و فرانک والتر اشتاین‌مایر، رئیس‌جمهور آلمان برای دیدار از کی‌یف دعوت کرده است.

بنا به این گزارش، این دعوت طی یک مکالمه تلفنی بین زلنسکی با همتای آلمانی او انجام شده که خاطر‌نشان کرده است "آزردگی‌های سابق حل شدند"و رئیس‌جمهور آلمان"همبستگی، احترام و حمایت" خود از اوکراین را ابراز کرده است.

شایان یادآوریست سه هفته پیش سفر رئیس‌جمهور آلمان به اوکراین در آخرین لحظات به‌علت روابط تجاری آلمان با روسیه لغو شده بود.

خبرهایی از میهنمان ایران

در پی قطع اینترنت در خوزستان توسط رژیم که برای جلوگیری از خبررسانی اعتراضهای مردمی به گرانی‌های سرسام‌آور اخیر است، مخبر معاون اول رئیسی جلاد شب گذشته سراسیمه به صحنه آمد.

این‌که این روزها این بحثها میشه نمی‌دانم نان ارزش حذف میشه یارانه‌اش حذف میشه دارو یارانه‌اش حذف میشه به هیجوجه دارو و نان برای تمام اقشار چه ثروتمند چه غیرثروتمند دارو و نان به هیچوجه یارانه‌اش حذف نمیشه

معاون رئیسی جلاد سپس با لئامت ضدانقلابی به مردم قهرمان ایران وعده «دوتا» نان کوپنی داد و گفت:

مجری: یعنی به همین شکل باقی می‌ماند؟ یا دولت به اون تولیدکننده می‌دهد

مخبر: نه نه نه ببینید اگر ما بتوانیم بر اساس مصوبه مجلس باید ما کارت کالابرگ الکترونیکی بدهیم یعنی شما باید بتوانید کارت خودت را که می‌کشی این دو تا نانی که می‌گیری به همین قیمت امروز بگیری حالا البته تحت سهمیه‌ای

مخبر سپس تلاش کرد با وعده سرخرمن کمک هزینه، از آتش خشم مردم بکاهد.

لطف‌الله سیاهکلی عضو مجلس ارتجاع از قزوین: پیش‌بینی من این است که در هفته آینده مجلس، استیضاح‌ها را اعلام وصول کرده و در دستور کار قرار دهد.

امیر ساکی مدیرکل حکومتی دفتر توسعه منابع فیزیکی وزارت بهداشت: در حال حاضر در کشور حدود ۵۰هزار تخت بیمارستانی در وضعیت فرسودگی هستند.

حشمت اله عسگری معاون امور همآهنگی اقتصادی استانداری تهران، در تلاش برای توجیه کمبودهای فعلی مواد غذایی، از شناسایی تعداد قابل توجهی انبار احتکار محصولات مواد غذایی در استان تهران خبر داد.

کانادا و سوئد روز پنجشنبه ۱۵اردیبهشت در بیانیه‌یی مشترک بر تعهد خود جهت پاسخگو ساختن رژیم ایران در سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط سپاه تأکید کردند.

گرانی و نایابی روغن مایع

​​​بازار روغن خوراکی دچار تلاطم شده و قیمت آن بالا رفته است!

خبرگزاری حکومتی ایسنا از بهم ریختن بازار روغن خوراکی، نایابی و گرانی آن خبر داد. ایسنا در ادامه علت این وضعیت را حذف ارز ترجیحی و احتکار روغن عنوان کرد و نوشت: هم‌اکنون بیش از ۷۰۰هزار تن روغن و دانه‌های روغنی در گمرک و بنادر دپو شده است.

سازمان بهداشت جهانی، آمار مرگ و میر پاندمی کرونا تا پایان سال۲۰۲۱ را ۱۵میلیون نفر اعلام کرد. این آمار مغایر با آمار قبلی است که تعداد تلفات را ۵میلیون نفر گزارش کرده بود.

مطالب مرتبط

پیام زلنسکی به کنفرانس جهانی کمک مالی به اوکراین

هفتادوسومین روز حمله روسیه به اوکراین - مقاومت در ماریوپل زنده است