تایمز اسراییل ـ روسیه برای کمک به نیروهایش در اوکراین، نیروهای خود را از سوریه خارج می‌کند

تایمز اسراییل اعلام کرد روسیه برای کمک به نیروهایش در اوکراین، نیروهای خود را از سوریه خارج می‌کند ـ در یک نگاه ـ ۱۹اردیبهشت۱۴۰۱

زمینگیر شدن نیروهای روسیه در جنگ اوکراین، بر جشنهای روسیه در نهم ماه مه (امروز) سایه انداخته است. روسیه پیش‌تر وعده داده بود در این روز که مصادف با پیروزی شوروی بر آلمان نازی است، جنگ اوکراین را تمام می‌کند.

اعضای گردان آزوف که مدافع سنگر کارخانه آزوفستال هستند، هنگام عملیات تخلیه، مورد تهاجم روسیه قرار گرفته و چند کشته دادند. یکی از نظامیان مدافع آزوفستال گفت، تهاجم روسها خلاف توافق اولیه بود، اما ما مواضعمان را حفظ کردیم.

چرا روسیه نتوانسته تاکنون کارخانه فولاد ماریوپل را اشغال کند؟

یک ماه است که کارخانه فولاد آزوفستال در شهر بندری ماریوپل در محاصره نیروهای روسی قرار گرفته است، اما این کارخانه هنوز مقاومت می‌کند. مقاومت در این محل علاوه بر روحیه مدافعانش به نحوه ساخت ویژه‌این مکان صنعتی هم برمی‌گردد. این مجتمع صنعتی دارای یک مسیر ۲۴ کیلومتری از تونل‌ها و معابر زیرزمینی است که به مدافعان خود اجازه می‌دهد آزادانه در آن جابه‌جا شوند.

اولگ ژدانوف، کارشناس نظامی در مسائل اوکراین، می‌گوید: «تصرف آزوفستال بسیار سخت است و روس‌ها در خطر از دست دادن بسیاری از نیروها، منابع و مهمتر از همه زمان خود در آنجاهستند، ‌جنگ در آنجا ممکن است ماهها طول بکشد. در واقع تا زمانی که ماریوپل پابرجاست، روس‌ها نمی‌توانند ۱۰ تا ۱۲ واحد نخبه خود را در مناطق دیگر در شرق اوکراین مستقر کنند».

خبرهایی از میهنمان ایران

روزنامه حکومتی آرمان در شماره امروز خود با اشاره به وضعیت جدید توزیع نان نوشت: بازگشت به دوران کوپن پس از سه دهه.

ارکانی عضو مجلس ارتجاع گفت: سهم هر نفر در ماه ۲۱عدد نان است که مشمول یارانه می‌شود. این میزان معادل یک‌پنجم نان برای هر وعده است.

آخوند رئیسی جلاد در دیدار با بشار اسد همپالگی جنایتکارش، بار دیگر بر استمرار تروریسم و جنگ‌افروزی در منطقه تأکید کرد و گفت: «آینده منطقه را میزهای مذاکره رقم نمی‌زند، ».

آخوند شیاد روحانی در هراس از وضعیت بحرانی نظام آخوندی به صحنه آمد و گفت: «باید فارغ از اختلاف دیدگاهها به دولت سیزدهم برای گذر از این برهه خاص کمک کنیم».

روزنامه حکومتی ثروت در شماره امروز خود نوشت: رژیم به‌دنبال تکمیل یک پتروپالایشگاه در نیکاراگوئه است. این در شرایطی است که مردم ایران باید نان را با ۷ تا ۱۰برابر قیمت بخرند.

محسن پیرهادی از باند خامنه‌ای نوشت: در آستانه یک‌سالگی همراهی دولت و مجلس باید بپذیریم که نسخه عبور از مشکلات، دستوری نیست، مشکلات با تشرزدن و نطق، نه‌تنها حل نمی‌شوند، بلکه با خدشه‌دار کردن اعتماد عمومی، مشکل جدیدی می‌آفریند.

فضای امنیتی در ماهشهر

به دو گزارش تصویری از ماهشهر و اقدامات امنیتی رژیم در وحشت از خیزش مردم توجه کنید.

امام جمعه زاهدان: وزرای رئیسی حرف بی‌ربط نزنند

در یک جدل باندی، آخوند محامی امام جمعه زاهدان از رئیسی جلاد خواست به وزرا و مسئولانش توصیه کند کمتر حرف بزنند حرف بی‌ربط هم نزنند... مجبور نیستند هر کدام یک حرفی بزنند که بعد خلاف اون عمل بشود حرف بی‌ربط بدون مستند، و بعد هم مردم را سرگردان کنند، کمتر حرف بزنند، اگر عرضه کار دارند کار کنند، اقلا حرف نزنند و داغ دل مردم را تازه نکنند.

فایل صوتی آخوند مهدی طائب

در پی افشای فایل صوتی آخوند مهدی طائب سرکرده چماقداران قرارگاه موسوم به «عمار» که در آن با حمله به میثم نیلی برادر داماد رئیسی جلاد گفته بود: «میثم نیلی الآن هم یک «سر خط» (سیسمونی‌گیت) است. ما نمی‌دانیم که آیا وزارت اطلاعات در این قضیه دخالت داشته یا نداشته» در همین رابطه زاکانی شهردار رژیم در تهران از جنگ دستجات درونی باند خامنه‌ای خبر داد و گفت «خط ایجاد تفاوت بین دفتر رهبری و حضرت آقا، خط انحرافی و مسمومی است».

احمد زیدآبادی

احمد زیدآبادی از باند مغلوب نظام در کانال تلگرامی خود با عنوان «آنچه نباید می‌شد» نوشت:

«وضعیتی است به خدا! شرایط کشور هم‌چون بیماری روی دست‌مان مانده است. هر کدام به دری می‌کوبیم، یا فریادی می‌زنیم، یا نسخه‌ای می‌پیچیم، یا هشداری می‌دهیم، یا با هم نزاع می‌کنیم، یا تکه‌ای می‌پرانیم، یا متلکی بار کسی می‌کنیم، یا درون خود غصه می‌خوریم، یا پرخاش می‌کنیم، یا ناسزا می‌گوییم، یا... اما همه‌اش گویی هیچ و پوچ است و راه به جایی نمی‌برد».

رفتار سفیر روسیه در تهران

در جنگ باندهای نظام آخوندی بر سر سیاست وطن‌فروشانه آویختن به دامن شرق و غرب، روزنامه حکومتی «جمهوری» با حمله به باند رقیب نوشت: «هر چند تشخیص عنصر نامطلوب بودن سفرا با وزارت امور خارجه است، ولی به‌نظر می‌رسد مماشات بیش از حد با سفیر روسیه در تهران او را گستاخ کرده و به دخالت‌های بیشتر تشویق می‌کند».

پیشنهاد استارلینگ برای ایران

ویکتوریا کوتس یک مقام دولت پیشین آمریکا گفت: اگر ایلان ماسک می‌تواند به اوکراین استارلینگ (اینترنت ماهواره‌ای) بدهد چرا نتوانیم همان کار را برای خوزستان انجام دهیم و بگذاریم این ایرانی‌های شجاع با هم ارتباط برقرار کنند؟

آلودگی خطرناک هوای کرمانشاه

روزنامه حکومتی آرمان در شماره امروز خود از آلودگی فوق‌العاده خطرناک هوای کرمانشاه خبر داد و نوشت: آلودگی ۱۹۶ تهران کجا؟ و آلودگی ۵۰۰ کرمانشاه کجا؟

خبرهایی از دیگر نقاط جهان

مردم سریلانکا در اعتراض به وضعیت بد معیشتی دوباره به خیابانهای کلمبو پایتخت این کشور بازگشتند. دولت سریلانکا به‌علت این اعتراضها وضعیت اضطراری اعلام کرده است.

مقامات چینی ادعا کردند پس از یک قرنطینه یک ماهه، جمعیتی در حدود ۴۵میلیون نفر در شانگهای، این کشور توانسته شیوع پاندمی کرونا در این شهر را کنترل کند.

مطالب مرتبط

عناوین خبرهای ایران و جهان ـ یکشنبه

مهم‌ترین اخبار ایران و جهان در ۶۰ثانیه – یکشنبه ۱۸ اردیبهشت۱۴۰۱