به آتش‌کشیدن پاسگاه میناب توسط جوانان شورشی بلوچ

به آتش‌کشیدن پاسگاه میناب توسط جوانان شورشی بلوچ ـ در یک نگاه ـ ۲۰اردیبهشت۱۴۰۱

بازتاب‌های شکست ترفند اطلاعات رژیم در دادگاه سوئد

نگرانی رژیم از روحیه شورشی هموطنان خوزستانی.

سرانه مصرف گوشت قرمز سالانه به ازای هر نفر، ۳ کیلو گرم معادل روزانه ۸ گرم.

اجاره‌خانه در پایین‌ترین دهک اجتماعی، در سال۱۴۰۱ حدود ۲میلیون و ۴۵۴هزار تومان!

درآمد سالانه ۷۰هزار میلیارد ریالی رژیم از جریمه شهروندان.

یک کارشناس حکومتی: سفر انریکه مورا برای تنفس مصنوعی به برجام است.

کاهش صادرات نفت رژیم به چین به‌علت نفت ارزان‌تر روسیه.

هک تلویزیونهای روسیه در سالگرد پایان جنگ جهانی دوم

اعتراض لهستانی‌ها به سفیر روسیه

رژه نظامی روسیه در میدان سرخ

هشدار وزیر دفاع انگلستان در مورد احتمال حمله دوباره روسیه به اوکراین

آتش زدن پاسگاه میناب توسط جوانان شورشی بلوچ

پس از تیراندازی مأموران سرکوبگر پاسگاه میناب به سمت خودروی هموطنان سوخت‌بر بلوچ و مجروح شدن دوتن از آنان در روز گذشته، مردم خشمگین منطقه به سمت پاسگاه میناب تهاجم کردند، مأموران جنایتکار به روی مردم آتش گشودند و جوانان شورشی بلوچ ضمن مقابله با مأموران، پاسگاه را به آتش کشیدند.

بازتاب‌های شکست ترفند اطلاعات رژیم در دادگاه سوئد

بازتاب‌های شکست ترفند اطلاعات رژیم در دادگاه سوئد هم‌چنان ادامه دارد. آخوند دژخیم مصطفی پورمحمدی عضو هیأت مرگ در قتل‌عام۶۷ و وزیرسابق اطلاعات رژیم، با سوزوگداز در این مورد گفت: ما هنوز با مجاهدین در میدان عملیاتی هستیم و به‌حساب آنها نرسیده‌ایم، آنها با ما می‌جنگند و شعار براندازی می‌دهند.

وحشت رژیم از قیام

ناصری‌نژاد عضو مجلس ارتجاع با هشدار به کارگزاران رژیم گفت: وضعیت خوزستان نگران‌کننده است، باید مسئولان نظام بنشینند برای خوزستان فکری کنند؛ وگرنه دشمنان آنجا را زیر ذره‌بین گذاشته و دارند توطئه می‌کند و خدای نکرده ممکن است اتفاقی رخ بدهد که نشود کنترلش کرد.

خبرهایی از بحران گرانی

قالیباف وعده کوپنی شدن دیگر کالاها را هم داد

به‌نوشته روزنامه حکومتی «اترک» پاسدار قالیباف، پس از گران شدن نان، وعده کوپنی شدن بسیاری از دیگر اقلام غذایی پایه از جمله مرغ و تخم‌مرغ، روغن و پنیر را هم داد.

مصرف گوشت سرانه سالی ۳ کیلوگرم

دبیر حکومتی انجمن صنعت بسته‌بندی گوشت قرمز مدعی شد: «مرکز آمار ایران سرانه مصرف گوشت قرمز را ۴ کیلو گرم در سال به ازای هر نفر اعلام کرده است. اما آنچه واقعیت دارد و من به شما اعلام می‌کنم چیزی حدود ۳ کیلو گرم است که باید گفت این آمار برای هر جامعه‌یی نگران‌کننده است.

یادآوری می‌گردد این میزان، معادل ۸ گرم در روز است.

نرخ خط فقر مسکن

«هادی موسوی نیک» مدیرکل حکومتی دفتر مطالعات رفاه اجتماعی وزارت کار اعلام کرد: برآوردها نشان می‌دهد که هزینه اجاره‌خانه یک خانوار شهرنشینِ نزدیک به خط فقر در سال۱۴۰۱، ماهیانه حدود دو میلیون و ۴۵۴هزار تومان است» . وی افزود: «خانواده‌ها حتی از هزینه غذا و کالای اساسی می‌زنند تا بهای مسکن را تأمین کنند»

تامین بودجه رژیم با جریمه کردن مردم

سرکرده پلیس راهور ناجا از درآمد نجومی رژیم از جیب مردم خبر داد و گفت: «از محل جریمه‌های تخلفات راهنمایی و رانندگی، سالانه ۷۰هزار میلیارد ریال حاصل می‌شود که حدود ۸۰درصد این مبلغ به ارگانهای دولتی مانند وزارت راه و شهرسازی و یا شهرداریها اختصاص می‌یابد».

مهدی مطهرنیا و سفر انریکه مورا

مهدی مطهرنیا کارشناس حکومتی درباره سفر انریکه مورا به تهران گفت: «برداشتن برخی تحریم‌ها نمی‌تواند پاسخگوی خواسته‌های رهبر رژیم ایران باشد. انریکه مورا، نماینده اتحادیه اروپا برای تنفس مصنوعی به برجام عازم تهران می‌شود، سفر «مورا» به ایران تلاشی برای زنده نگه‌داشتن مذاکراتی است که با بن‌بست روبه‌رو شده است».

کاهش صادرات نفت رژیم به چین

رویترز خبر داد؛ واردات نفت چین از ایران به‌علت منفعت کم و نفت ارزان‌تر و اغواکننده روسیه، کاهش می‌یابد. این خبرگزاری افزود: واردات نفت چین از ایران در فروردین به کمترین حد ممکن در دو سال اخیر رسید.

یک کارشناس چینی گفت: دست‌کم ۸میلیون بشکه نفت ایران بیش از سه ماه است که در بندرهای چینی موفق به پیدا کردن مشتری و تخلیه نفت خود نشده‌اند.

بحران بی‌آبی در سیستان و بلوچستان

همراه با سونامی گرانی‌های افسار گسیخته در سراسر ایران، بی‌آبی نیز هم‌چنان در اکثر نقاط ایران بیداد می‌کند. شب گذشته رویترز فیلم کوتاهی از بحران آب در استان سیستان و بلوچستان منتشر کرد.

خبرهایی از دیگر نقاط جهان

هک تلویزیونهای روسیه

شب گذشته خبرگزاریهای جهان از هک کانالهای دولتی تلویزیون روسیه خبر دادند. واشنگتن پست در این مورد نوشت: امروز دوشنبه هنگام اجرای مراسم رژه در میدان سرخ مسکو میلیونها نفر بینندگان کانالهای تلویزیونی مختلف روسیه یک پیام با عنوان «نه به جنگ» را روی مانیتورهای تلویزیون خود مشاهده کردند. در این پیام نوشته شده بود: خون هزاران اوکراینی و صدها تن از فرزاندانشان بر دستان شماست.

اعتراض لهستانی‌ها به سفیر روسیه

سفیر روسیه در لهستان در سالروز پیروزی روس‌ها در جنگ جهانی دوم با رنگ قرمز مورد حمله معترضان به جنگ در اوکراین قرار گرفت. «سرگیی آندریف»، سفیر روسیه در لهستان، که برای ادای احترام به سربازان کشته شده ارتش سرخ در جنگ جهانی دوم به آن کشور رفته بود، با فعالان طرفدار اوکراین در ورشو مواجه شد. مخالفان جنگ اوکراین در حالی که شعارهایی سر می‌دادند، به سمت سفیر روسیه و همراهان او رنگ قرمز پاشیدند.

رژه نظامی روسیه در میدان سرخ

روز گذشته رژه نظامی به‌مناسبت پیروزی اتحاد جماهیر شوروی بر آلمان نازی با حضور «سرگیی شویگو» وزیر دفاع روسیه آغاز شد. حدود ۱۱هزار سرباز و بیش از ۱۳۰ خودروی نظامی از جمله تانک و کامیونهای حامل موشکهای بالستیک در مراسم رژه نظامی «روز پیروزی» در میدان سرخ مسکو شرکت داشتند.

بازسازی شهر اوکراینی بورودیانکا

ساکنان شهر «بورودیانکا» در شصت کیلومتری شمال غربی کی‌یف، برای بازسازی شهر خود پس از حمله روسیه، که آن را به ویرانه‌ای تبدیل کرد، بسیج شده‌اند. داوطلبان بسیاری برای پاکسازی خرابه‌های باقی مانده از حملات هوایی روسیه، در این حرکت عمومی شرکت کرده‌اند. برخی کشاورزان نیز محصولات خود را بین نیازمندان تقسیم می‌کنند.

وزیر دفاع انگلستان: احتمال حمله مجدد روسیه به اوکراین

«بن والاس» وزیر دفاع انگلستان ضمن هشدار نسبت به این‌که هر لحظه ممکن است روسیه به اوکراین حمله کند، شیوه دیپلماسی برخی متحدان غربی را به سیاست امتیازدهی و مماشات با آلمان نازی تشبیه کرد.

یک خبر علمی

تولید هیوندایی برقی در آمریکا

شرکت خودروسازی هیوندایی، تولید خودروهای برقی خود را در آمریکا آغاز می‌کند.

این شرکت قصد دارد با یک سرمایه‌گذاری ۳۰۰میلیون دلاری، خودروهای الکتریکی را به خط مونتاژ شهر «مونتگومری» خود در آمریکا اضافه کند. این اولین تولید خودروی الکتریکی این خودروساز کره‌جنوبی در آمریکا است.

مطالب مرتبط

عناوین خبرهای ایران و جهان ـ دوشنبه

مهم‌ترین اخبار ایران و جهان در ۶۰ثانیه – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت۱۴۰۱