تظاهرات و قیام ، خشم و خیزش در شهرهای میهن

تظاهرات و قیام ، خشم و خیزش در شهرهای میهن ـ در یک نگاه ـ ۲۵اردیبهشت۱۴۰۱

شامگاه شنبه ۲۴اردیبهشت، به‌رغم اقدامات و تدابیرگسترده سرکوبگرانه، اعتراضات مردمی علیه گرانی وارد چهارمین روز خود شد و مردم خشمگین در شهرهای قوچان، هفشجان» ، فارسان و باباحیدر در چهارمحال بختیاری، بروجرد، بروجن و شهرک رضویه تهران با شعارهای مرگ بر خامنه‌ای، رئیسی، مرگ بر اصل ولایت فقیه دست به تظاهرات زدند و در بسیاری موارد با نیروهای سرکوبگر درگیر شدند. صبح شنبه نیز مردم نیشابور دست به تظاهرات ضدحکومتی زدند. در هفشجان نیروهای سرکوبگر به روی مردم آتش گشودند و مردم خشمگین یک مرکز بسیج ضدمردمی را آتش زدند.

در ادامه خیزشهای مردمی علیه گرانی کمرشکن و سیاستهای جنایتکارانه و غارتگرانه رژیم آخوندی، صبح روز ۲۴اردیبهشت، مردم و جوانان نیشابور دست به تظاهرات زدند. زنان نقش فعالی در این تظاهرات داشتند.

دیکتاتوری سرکوبگر آخوندی در تعدادی از شهرهایی که روزهای گذشته شاهد خیزشهای مردمی بودند، اینترنت را قطع یا کند کرده است.

عباس عبدی از باند مغلوب نظام گفت: پرداخت ریالی به مردم در شرایط تورم دو رقمی، فریب دادن مردم و کسب پول برای تأمین بودجه دولت است.

راغفر اقتصاددان حکومتی گفت: «حذف یارانه نان، پرده دیگری از نمایش غارت و چپاول در اقتصاد ایران است. حذف یارانه نان برای جبران کسری بودجه بود».

معاون وزیر صمت کابینه آخوند رئیسی در یک گرانفروشی آشکار اعلام کرد: «روغن، مرغ، تخم‌مرغ و لبنیات تولید شده قبل (از گرانی‌هم) باید با قیمت‌های جدید و گران‌تر عرضه شود».

علی کشاورز متخصص حکومتی تغذیه گفت: «فقر اقتصادی و گرانی برای جامعه و طبقه پایین و متوسط به پایین می‌تواند فاجعه‌بار باشد، لذا انواع مشکلات سوء تغذیه، کمبود پروتئین و انرژی، فقر آهن در راه است».

وضعیت فاجعه‌بار تغذیه مردم ایران

رسانه حکومتی «شبکه شرق» به وضعیت فاجعه‌بار تغذیه مردم در مقایسه با استاندارد جهانی تغذیه اعتراف کرد و نوشت: برای یک خانواده چهارنفره، هزینه تغذیه استاندارد حدود ۳میلیون و ۶۱۲هزار تومان تمام می‌شود. در حالی که حداقل مزد امسال، ۴میلیون و ۱۷۹هزار تومان تعیین شده است».

این روزنامه حکومتی در ادامه نوشت که اگر یک خانواده ایرانی بخواهد مطابق الگوی استاندارد، تغذیه کند بایستی ۸۶درصد از درآمد خود را خرج خورد و خوراک کند.

خبرگزاری فارس متعلق به پاسداران با سرخوردگی از دستورالعمل جدید بایدن نوشت: «رئیس‌جمهور آمریکا در بیانیه‌یی اعلام کرد: میزان ذخائر نفت کشورهای غیر از ایران به اندازه‌ای هست که بتوان خریداری نفت از رژیم ایران را کاهش داد».

خبرهایی از دیگر نقاط جهان

روسیه اعلام کرد در منطقه اوستیای جنوبی (منطقه مورد کشمکش بین روسیه و گرجستان)، یک همه‌پرسی برای پیوستن به روسیه برگزار می‌کند. روسیه درگام اول، این منطقه را به‌عنوان یک کشور مستقل به‌رسمیت شناخته بود.

کارشناسان نظامی گفتند نیروهای روسی هیچ پیشرفت قابل توجهی در «دونباس» به‌دست نیآورده و در اشغال «کراماتورسک»، شهر اصلی در شرق اوکراین که مرکز ذغال‌سنگ این کشور می‌باشد، ناکام مانده‌اند.

اندیشکده آمریکایی مؤسسه مطالعات جنگ اعلام کرد به‌نظر می‌رسد اوکراین در نبرد خارکیف، دومین شهر بزرگ این کشور پیروز شده و روسیه اکنون تمرکز خود را بر خروج بدون تلفات نیروهایش از این منطقه گذاشته است.

امارات متحده عربی برای تقویت اقتصاد ملی و حفظ کارگران ماهر در آن کشور، طرح بیمه بیکاری جدیدی را رونمایی کرد که برمبنای آن، به تمامی کارگران بیکار تا زمان یافتن شغل، حقوق پرداخت خواهد شد.

موشک فالکون۹ اسپیس ایکس، ۵۳ ماهواره استارلینک را در مدار زمین قرار داد. پرتاب این موشک از کالیفرنیا انجام شده است.

شانگهای با جمعیت ۲۶میلیونی خود وارد ششمین هفته قرنطینه شد، مقامات چینی هدف از این قرنطینه سختگیرانه را رساندن موارد ابتلا به صفر اعلام کرده بودند که هنوز محقق نشده است. این قرنطینه بازتاب اجتماعی منفی داشت است.

کره شمالی روز شنبه ۲۴اردیبهشت اعلام کرد ۲۱مورد مرگ ناشی از بیماری کرونا داشته و تاکنون بیش از نیم میلیون نفر از مبتلایان کرونا را شناسایی کرده است.

هند صادرات گندم خود را قطع کرد

دولت هند تصمیم گرفت با توجه مشکلات کشاورزی خود و با توجه به وضعیت گندم در جهان که ناشی از جنگ در اوکراین است، به‌منظور حفظ امنیت غذایی شهروندانش، صادرات گندم را قطع کند.

این تصمیم از سوی دومین کشور تولیدکننده گندم در جهان در حالی صادر شده است که هند پیش‌تر برای صادرات ۱۰میلیون تن غلات در سال۲۰۲۲-۲۰۲۳ برنامه‌ریزی کرده بود و نخست‌وزیر هند قول داده بود به کشورهای وابسته به غلات اوکراین و روسیه کمک کند.

ساخت اولین نیروگاه خورشیدی فضایی توسط انگلستان

انگلستان تصمیم دارد اولین نیروگاه خورشیدی فضایی خود را تا سال۲۰۳۵ در مدار زمین مستقر کند، در همین راستا بیش از ۵۰ سازمان فناوری از جمله شرکت‌های انگلیسی در همکاری با شرکت صنایع هوافضای اروپایی «ایرباس» و شرکت SSTL که در زمینه ساخت ماهواره فعال است و هم‌چنین جمعی از دانشمندان دانشگاه کمبریج به این ابتکار پیوسته‌اند تا رویای ایجاد یک نیروگاه خورشیدی فضایی را عملی کنند. این نیروگاه می‌تواند هدف به صفر رساندن گاز گلخانه‌یی تا سال۲۰۵۰ را محقق کند و به یک منبع انرژی بسیار با صرفه تبدیل شود.

مطالب مرتبط

وحشت امام جمعه‌های خامنه‌ای از مجاهدین و خیزش‌های مردمی

ادامه تظاهرات و خروش مردم علیه گرانی در شهرهای مختلف با شعار مرگ بر رئیسی + توئیت خانم مریم رجوی