تهران آلوده‌ترین شهر جهان

امروز تهران آلوده‌ترین شهر جهان است ـ ۲۷اردیبهشت۱۴۰۱

 به‌علت آلودگی شدید هوا امروز تهران تعطیل شد.

هم‌چنین استانهای خوزستان، ایلام، همدان، لرستان، کرمانشاه و بخشهایی از استان کردستان و آذربایجان‌ غربی و البرز به‌علت گرد و خاک تعطیل شدند.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا تا ژانویه ۲۰۲۱ که برای نخستین بار به‌آلبانی سفر کرده است، بعدازظهر دوشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ با خانم مریم رجوی رئیس‌جمهور برگزیده مقاومت ایران دیدار و گفتگو کرد

پمپئو از موزه مقاومت در اشرف۳ که گوشه‌هایی از مبارزه و مقاومت مردم ایران در بیش از یک قرن گذشته در برابر دیکتاتوریهای شاه و شیخ برای یک ایران آزاد و جمهوری دمکراتیک را تصویر می‌کند بازدید و دفتر یادبود این موزه را امضا کرد

پمپئو سپس همراه با خانم رجوی در گردهمایی مجاهدین در سالن بهارستان در اشرف حضور یافت و ضمن ابراز خوشوقتی از دیدار با آنان گفت: حدود ۱۰۰۰ زندانی سیاسی سابق امروز این‌جا حضور دارند. مایلم به‌شما بگویم، آنچه شما برای آزادی بر خود هموار کردید برای ما یادآور چیزی است که کشورمان سالهای زیادی پیش از این برای دفاع و تضمین آن به‌وجود آمد

تظاهرات و قیام

تظاهرات در شهرکرد.

شامگاه دوشنبه ۲۶اردیبهشت، مردم شهرکرد و جوانان شورشی این شهر با مزدوران جنایتکار نیروی انتظامی درگیر شدند. اهالی قهرمان شهرکرد شعار می‌دادند: توپ تانک فشفشه، آخوند باید گم بشه.

دادستان شهرکرد

دادستان رژیم در شهرکرد با هراس از خیزش مردم گفت: اعتراضات را به‌سمت حمله به‌بعضی از سازمانها و ساختمانهای دولتی می‌کشانند که این صحیح نیست و قطعاً مورد رسیدگی و برخورد قرار می‌گیرد.

قاسم ساعدی عضو مجلس ارتجاع از خوزستان با اعتراف به تظاهرات و اعتراضات مردم قهرمان خوزستان گفت: « رده سنی معترضان ۱۴ الی ۱۵سال بود» و با بلاهت به‌زعم خود از این‌که هنوز نظام سرنگون نشده افزود «الحمدالله باز هم توانستیم تجمعات را جمع کنیم».

شهباز حسن‌پور نایب‌رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ارتجاع از تشتت در کابینه آخوند رئیسی جلاد برای پیشبرد طرح چپاولگرانه تحت عنوان «جراحی اقتصادی» خبر داد و گفت: «رئیسی آبروی خودش را در میان گذاشته اما وزرا خیلی ضعیف و ناهمآهنگ هستند».

امید قبادی قائم‌مقام انجمن حکومتی «اهدای عضو ایرانیان» از یک نوع چپاول دیگر در رژیم آخوندی خبر داد و گفت: «پیوند کلیه از این‌ پس با نظارت دولت و قیمت مشخص صورت می‌گیرد». رسانه‌های حکومتی نرخ دولتی فروش کلیه را ۸۰میلیون تومان اعلام کردند.

میرسلیم عضو مجلس آخوندی در جنگ باندهای غارتگر رژیم با دفاع از مافیای خودروسازیهای داخل کشور گفت: «خودرو‌های داخلی لج خودروسازان خارجی را در آورده است. ۱۴خانواده وارداتچی خودرو در کشور داریم بازنشدن «ایربگ» خودروهای داخلی دروغ است»

مدیرکل حکومتی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات مواد معدنی اصفهان گفت: پردازش داده‌ها و رصد های زمینی حکایت از پیشروی فرونشست زمین به داخل شهر اصفهان با شتاب سریع دارد.

خبرهایی از دیگر نقاط جهان

دبیرکل ناتو گفت تهاجم روسیه به اوکراین با شکست مواجه شده است و اوکراین می‌تواند در جنگ علیه روسیه پیروز شود. در همین‌حال وزرای خارجه عضو ناتو در اجلاس برلین از پیشنهاد عضویت فنلاند و سوئد در این پیمان استقبال کردند

به گزارش رسانه‌های بین‌المللی، به‌دنبال برگزاری انتخابات پارلمانی لبنان، گروه حزب‌الشیطان وابسته به رژیم ایران و متحدانش ضربه خورده و شماری از کرسیهایشان را از دست داده‌اند. شمارش آرا برای اعلام نتیجه نهایی هم‌چنان ادامه دارد.

قرنطینه به اقتصاد چین ضربه می‌زند. فعالیت‌های خرده‌فروشی و عمده‌فروشی کارخانه‌های چین در ماه گذشته به‌علت قرنطینه گسترده، به‌شدت کاهش پیدا کرده است

استفاده از ماسک از روز دوشنبه ۲۶اردیبهشت در فرانسه دیگر اجباری نیست. وزارت حمل ونقل فرانسه گفت در ایستگاههای عمومی حمل ونقل دیگر نیازی به استفاده از ماسک نیست. این امر نشان می‌دهد که شرایط سلامت برقرار شده است.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین با انتقاد از تلاش آمریکا برای جذب و استخدام پرسنل سفارت روسیه در واشنگتن انتقاد کرد و آن را اقدامی غیرقابل قبول خواند.

مک‌دونالد فروشگاههای خود در روسیه را می‌فروشد

شرکت آمریکایی مک‌دونالد اعلام کرد روند فروش مجموعه‌های کاری خود در روسیه را آغاز کرده است. مجموعه‌یی که شامل ۸۵۰ رستوران در این کشور و بیش از ۶۲هزار نفر نیروی شاغل در این مجموعه‌هاست. این غول صنعت رستورانهای فست‌فود، می‌گوید با شرایط کنونی، حفظ تجارت با روسیه غیرممکن شده است.

مک‌دونالد تازه‌ترین شرکت غربی است که پس از تهاجم نظامی روسیه به اوکراین، تصمیم گرفته از روسیه خارج شود این شرکت در اوایل مارس گفته بود که به‌طور موقت کسب وکار خود را در روسیه تعطیل می‌کند اما هم‌اکنون می‌گوید به‌دلیل این‌که نمی‌تواند بدون فعالیت اقتصادی حقوق کارکنان خود را بپردازد مجبور است که امکانات خود را در روسیه بفروشد

افتتاح طولانی‌ترین پل عابر معلق جهان در جمهوری چک

طولانی‌ترین پل معلق جهان ویژه عبور عابران پیاده، در جمهوری چک افتتاح شد. این پل ۷۲۱ متری در ارتفاع هزار و صد متری از سطح دریاها قرار دارد. این پل دو کوه را به یکدیگر متصل کرده و نود و پنج متر از دره زیر آن بالاتر است. نام این پل «اسکای بریج ۷۲۱» بمعنی پل آسمان است و در ۲۰۰کیلومتری شمال شرق پراگ پایتخت جمهوری چک قرار دارد و در نزدیکی مرز لهستان است.

انتشار یک تصویر بحث‌انگیز از کره مریخ

یک تصویر منتشر شده توسط کاوشگر «کنجکاوی» ناسا ا زسطح مریخ یک به ظاهر «دریچه» را روی سطح این سیاره نشان می‌دهد، که خبرساز شده است. این عکس که توسط مریخ‌نورد کنجکاوی ناسا در روز ۱۷اردیبهشت گرفته شده است. شباهت ظاهری این دریجه به یک دهانه ورودی باعث شکل‌گیری فرضیاتی در مورد «موجودات بیگانه هوشمند» درسیاره مریخ شده اما ناسا می‌گوید، این «دریچه» در واقع یک شکاف سنگی کوچک در حدود ۳۰ سانتی‌متر در ۴۵ سانتی‌متر است که به‌خاطر «بزرگ‌نمایی بسیار بسیار بسیار زیاد» تصویر و پرسپکتیو به‌وجود آمده به شکل یک دریچه کامل به‌نظر رسیده است و این ترک یک شکستگی است که نظیر آن در مریخ و زمین به وفور یافت می‌شود

مطالب مرتبط

عناوین خبرهای ایران و جهان ـ یکشنبه

مهم‌ترین اخبار ایران و جهان در ۶۰ثانیه – دوشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱