تظاهرات جوانان شورشی در گلپایگان ـ خامنه‌ای قاتله، حکومتش باطله ، رئیسی حیا کن، مملکتو رها کن

تظاهرات جوانان شورشی در گلپایگان ـ خامنه‌ای قاتله، حکومتش باطله ، رئیسی حیا کن، مملکتو رها کن ـ در یک نگاه ـ ۲۸اردیبهشت۱۴۰۱

شامگاه سه‌شنبه ۲۷اردیبهشت، مردم گلپایگان و جوانان شورشی این شهر به خیابان‌ها آمدند.

اهالی گلپایگان با شعار «خامنه‌ای قاتله، حکومتش باطله» «توپ تانک فشفشه، آخوند باید گم بشه» و «رئیسی حیا کن، مملکتو رها کن»، رئیسی دروغگو حاصل وعده هات کو؟ در خیابانهای مرکزی شهر تظاهرات کردند.

صبح سه‌شنبه مراسم تشییع شهید قیام، بهروز اسلامی در بابا حیدر در استان چهار محال و بختیاری برگزار شد.

در خبر دیگری اعلام شد در جونقان، در پی حمله گله‌وار سرکوبگران، مردم در مقابل مزدوران وحشی به‌مقابله برخاستند و با مزدوران درگیر شدند.

روزنامه حکومتی جهان صنعت نوشت: شاهد اعتراضات در شهرهای کشور هستیم که قابل چشم‌پوشی نیست. احتمال دارد اتفاقات بدی بیفتد که در سال۹۸ تجربه کردیم.

علیرضا محجوب دبیرکل حکومتی خانه کارگر و عضو پیشین مجلس ارتجاع از ناتوانی دولت آخوند رئیسی جلاد خبر داد و گفت: «همه قیمتها افزایش پیدا می‌کند و دولت هم نمی‌تواند گرانی را کنترل کند».

روزنامه اطلاعات در یک جنگ باندی نوشت: حالا که نوبت افزایش حقوق ۴ و نیم میلیون مستمری بگیر رسید، یادتان افتاد که تورم زیاد می‌شود؟

رحیم زارع عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ارتجاع گفت: «عده‌یی مانند نمایندگان مجلس و مدیران ارشد کشور که به یارانه نیاز نداشتند، مبلغ یارانه به حسابشان واریز شده است و برخی که نیازمند بودند، یارانه را دریافت نکرده‌اند».

حاجی صادقی نماینده خامنه‌ای در سپاه با اذعان به بن‌بست رژیم آخوندی در روابط بین‌الملل گفت: گمان نکنید روزی دشمنان با شما بر سر حقوق‌بشر و انرژی هسته‌یی کنار خواهند آمد؛ جنگ آنها بر سر ولایت است

گرانی

رشیدی کوچی، عضو مجلس ارتجاع با نگرانی از پیامدهای اجتماعی گرانی‌های سرسام‌آور، به دولت رئیسی جلاد حمله کرد و گفت: «مردم حق دارند از گرانی‌ها و افزایش قیمتها نگران باشند».

افزایش ۶۰۰درصدی قیمت خانه در تهران

خبرگزاری حکومتی ایسنا گزارش داد قیمت خانه در تهران از سال۹۶ تا پایان سال۱۴۰۰ یک افزایش ۶۰۰درصدی داشته است.

مشکل کسری بودجه دولت رئیسی جلاد

رئیس هیأت عامل صندوق توسعه ملی رژیم (غضنفری) اعتراف کرد هنوز زمانی از سال نگذشته، وزیری به ما نامه زده که ۲۲ و نیم هزار میلیارد تومان کم آورده‌ایم به ما پول بدهید! مگر صندوق باید کسری بودجه را جبران کند؟

خبرهایی از دیگر نقاط جهان

رئیس‌جمهور آمریکا فرمان اعزام ۵۰۰نفر تفنگدار دریایی آن کشور را برای کمک به نیروهای سومالی در نبرد با شبه‌نظامیان بنیادگرای «الشباب» صادر کرد.

نخست وزیر جدید سریلانکا اعلام کرد این کشور ذخیره بنزین خود را به‌طور کامل تمام کرده است و برای واردات بنزین به ۷۵میلیون دلار ارز نیاز دارد.

لیتوانی، مجارستان را متهم به همکاری با روسیه کرد زیرا طرح تحریم تدریجی نفت روسیه که دو هفته پیش تصویب شده است را به گروگان گرفته و مانع از اجرای آن می‌شود.

وزارت نفت عراق اعلام کرد در سال گذشته میلادی پیشنهاد سه قرارداد نفتی با چین را رد کرده است چرا که این قراردادها موجب تسلط چین بر صنعت نفت عراق و عدم سرمایه‌گذاری سایر شرکتهای بزرگ نفتی در عراق می‌شد.

مقامات پلیس فدرال آمریکا اعلام کردند یک تونل زیرزمینی قاچاق را در مرز آمریکا و مکزیک بین شهر مکزیکی یتخوانا و شهرآمریکایی سان دیگو کشف کردند

گسترش کرونا در کره شمالی

رسانه‌های دولتی کره شمالی روز سه‌شنبه ۲۷اردیبهشت اعلام کردند که نزدیک به یک و نیم میلیون نفر از شهروندان این کشور به کرونا مبتلا شده‌اند. مقامات کره شمالی با صدور دستور قرنطینه سراسری در این کشور در نظر داشتند که سرعت گسترش این بیماری را کنترل کنند، اما رهبر کره شمالی با ناموفق خواندن نحوه برخورد مقامات بهداشتی این کشور با شیوع این بیماری، ارتش را برای مبارزه با این پاندمی به میدان آورده است. اکنون صد‌ها نفر از واحد‌های پزشکی ارتش کره شمالی در پیونگ یانگ، پایتخت این کشور دیده می‌شوند. بر همین اساس، ارتش نیرو‌های خود را در تمام داروخانه‌های شهر پیونگ‌یانگ مستقر و توزیع بیست چهار ساعته دارو را به‌عهده گرفته است

ماکرون یک زن را به‌عنوان نخست‌وزیر فرانسه معرفی کرد

امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه الیزابت بورن «دارای سابقه وزارت کار و محیط‌زیست» را به‌عنوان نخست‌وزیر منصوب کرد. این تصمیم بعد از استعفای نخست‌وزیر فعلی انجام می‌شود

الیزابت بورن، دومین زنی است که تاکنون در فرانسه به مقام نخست‌وزیری منصوب شده است. اولین زنی که به مقام نخست‌وزیری فرانسه رسید، خانم ادیت کرسون بود که در سال۱٩٩۱ از سوی فرانسوا میتران، رئیس‌جمهور وقت فرانسه به نخست‌وزیری منصوب شد.

لهستان، مقصد پناهندگان سیاسی روسیه

دو روزنامه‌نگار معترض روسی (آلینا و آندری اهل کازان در ۸۰۰ کیلومتری شرق مسکو) پس از یک سفر طولانی از طریق گرجستان و ترکیه، در اواخر فروردین به ورشو رسیده و درخواست پناهندگی کردند.

با آغاز حمله روسیه به اوکراین و با توجه به سرکوب شدید روس‌های مخالف جنگ، هزاران روس معترض، آن کشور را ترک کرده و از کشورهای دیگر به‌ویژ‌ه لهستان درخواست پناهندگی سیاسی کرده‌اند، موجی که در حال گسترش است.

نجات جان بیش از ۴۰۰تن از پناهجویان توسط پزشکان بدون مرز

سازمان پزشکان بدون مرز اعلام کرد جان بیش از ۴۰۰ پناهجو را از خطر غرق شدن در ۷ عملیات مختلف در یک بازه زمانی ۷۲ ساعته از ۹مه تاکنون، نجات داده است. بر اساس این بیانیه، ۱۹۵ کودک خردسال از جمله دو کودک زیر یک سال در میان نجات‌یافتگان بودند.

به گفته امدادگران، بسیاری از پناهجویانی که نجات یافته‌اند قربانی آزارهای جنسی و جسمی هستند، به‌گونه‌یی که چهار نفر از آنها با استخوانهای شکسته سوار قایق‌ها شده‌اند تا خود را از لیبی به اروپا برسانند.

آمارهای ارائه شده توسط کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل‌متحد نشان می‌دهند که ۵۴۲ مهاجر در سال۲۰۲۲ هنگام تلاش برای عبور از دریای مدیترانه جان خود را از دست داده یا ناپدید شده‌اند.

مطالب مرتبط

خیزش هموطنان در شهر گلپایگان در اعتراض به موج گرانی‌ها ـ خبر فوری

اعتراضات و خیزش علیه گرانی در شهرهای میهن با شعار «رئیسی حیاکن مملکتو رها کن» و «خامنه‌ای قاتله حکومتش باطله»