تغییر نام ناجا به فراجا، طرح خامنه ای برای مقابله با قیام های مردمی

طرح خامنه ای برای مقابله با قیام های مردمی همزمان با اوج گیری خیزش های مردمی ـ ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱

همزمان با اوج‌گیری خیزشهای مردمی، رژیم آخوندی به‌طور رسمی بالا بردن ساختار نیروی سرکوبگر انتظامی به سطح سپاه پاسداران ولایت خامنه‌ای را اعلام کرد و نام این نیروی سرکوبگر را از ناجا به فراجا تغییر داد

این طرح را خامنه‌ای در آذر ماه گذشته برای مقابله با قیامهای مردمی در نیروی انتظامی تحت عنوان ارتقای سطح فرماندهی به اجرا درآورده بود. به‌گفته سرکردگان نیروی انتظامی، در ساختار جدید پلیس اطلاعات و امنیت عمومی ناجا به دو مجموعه سازمان اطلاعات و پلیس امنیت عمومی تبدیل شده است. هم‌چنین در این نیروی سرکوبگر، علاوه بر پلیس اطلاعات واحد دیگری با عنوان سازمان حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی فعالیت می‌کند.

در ۱۵ آذر سال گذشته، پاسدار باقری، رئیس ستاد نیروهای مسلح تحت‌امر خامنه‌ای طی مراسمی تغییر ساختار فرماندهی انتظامی رژیم را به پاسدار حسین اشتری سرکرده نیروی انتظامی ابلاغ کرد.

این منبع حکومتی گزارش داده بود: یک‌سال است که طرح فرماندهی کل شدن نیروی انتظامی از سوی ستاد کل نیروهای مسلح پیگیری می‌شود؛ اخبار حاکی از آن است که حدود سه هفته پیش فرمانده کل قوا با کلیات این طرح موافقت کرد.

خبرگزاری حکومتی مهر نوشته بود:

با تغییر ساختار نیروی انتظامی و تبدیل آن به فرماندهی کل نیروی انتظامی، معاونت اطلاعات ناجا به سازمان ارتقا پیدا خواهد کرد. تا پیش از این تغییرات به‌دلیل آن‌که ناجا به‌عنوان یک نیروی انتظام بخش تعریف می‌شد، جایگاه سازمانی پایین‌تری نسبت به ارتش و سپاه داشت و با تبدیل آن به فرماندهی کل، هم رده ارتش و سپاه پاسداران قرار می‌گیرد، یعنی فرمانده نیروی انتظامی هم رده فرماندهان ارتش و سپاه قرار می‌گیرد. این بدان معنا است که فرمانده نیروی انتظامی که در حال حاضر معادل و هم رده وزرای دولت محسوب می‌شده است، اکنون با این تغییر هم رده معاون اول رئیس‌جمهور محسوب می‌شود.

سخنگوی مجاهدین در ۱۷ آذر ۱۴۰۰ در مورد این اقدام خامنه‌ای اعلام کرده بود:

تغییر ساختار و ارتقاء مدار نیروی سرکوبگر انتظامی تحت‌امر ولایت فقیه یک گام بلند دیگر در راستای سرکوب برای مقابله با قیام هاست. پرسنلی که نمی‌خواهند سهیم جنایات شوند و کیفر ببینند باید از این نیروی سرکوبگر دست بشویند.

مطالب مرتبط 

قضائیه جلادان و سپاه پاسداران، اهرمهای سرکوب خامنه ای

رسمیت شکنجه و ضرب و شتم معترضان در انظار عمومی

لطفا به اشتراک بگذارید: