شکست رژیم آخوندی در لبنان ـ تیک تاک

تیک تاک ـ شکست رژیم آخوندی در لبنان ـ ۳۱اردیبهشت۱۴۰۱

گفتگو با حسین داعی‌الاسلام

با اعلام نتایج انتخابات لبنان، آشکار شد که حزب‌الله لبنان و متحدانش، اکثریت پارلمانی خود را از دست داده‌اند. تحلیلگران و ناظران اوضاع لبنان، این نتیجهٔ انتخاباتی را ضربه سنگینی به‌این گروه می‌دانند. این ناظران، به‌خصوص شکست کاندیدای حزب‌الله در جنوب لبنان را که به‌طور سنتی منطقهٔ تحت نفوذ این گروه بود، به‌لحاظ سیاسی پرمعنا و مهم ارزیابی می‌کنند و آن را نشانه‌یی از تحلیل رفتن پایگاه اجتماعی حزب‌الله می‌دانند.

از آنجا که حزب‌الله نزدیکترین نیروی نیابتی رژیم آخوندی است، شکست آن، شکست نظام ولایت نیز محسوب می‌شود. رژیم آخوندی طی این سالها، لبنان را به‌حیاط خلوت خود در صدور تروریسم و سرپل پولشویی و قاچاق مواد مخدر تبدیل کرده بود.

رژیم ولایت بنا‌ به‌طینت خود هر جا که پا گذاشته، از عراق تا سوریه و یمن، جز ویرانی و فساد و کشتار و تباهی به‌بار نیاورده، در لبنان نیز زیرساختهای اقتصادی و اجتماعی لبنان را از هم پاشانده است. از این رو لبنان که تا قبل از نفوذ رژیم، کشوری با اقتصادی نسبتاً قوی بود، اکنون به‌عنوان کشوری ورشکسته، با جامعهٔی از تضادهای انباشته تبدیل شده که این وضعیت خود را در قفل‌شدگی و بن‌بست سیاسی لبنان نشان می‌دهد.

بر همین اساس فضای اجتماعی لبنان به‌شدت علیه نفوذ رژیم و تبهکاریهای گروه حزب‌الله است و این واقعیت خود را در سلسله تظاهرات و قیامهایی که طی چندین ماه در لبنان جریان داشت، نشان می‌دهد. در صدر شعارها و مطالبات مردم لبنان، هم‌چون مردم عراق، در این سلسله خیزشها، خلع ید از رژیم آخوندی بود.

مطالب مرتبط

خیزش‌ها، دو روی سکه وحشت ـ تیک تاک

لبنان، یک ضربهٔ دیگر!

 

لطفا به اشتراک بگذارید: