مذاکراتی که وضع را خراب‌تر می‌کند ـ روی خط ایران

روی خط ایران ـ مذاکراتی که وضع را خراب‌تر می‌کند ـ ۸تیر۱۴۰۱

از روز ۷ تیر مذاکرات به‌اصطلاح غیرمستقیم رژیم در قطر آغاز شد. در ظاهر این مذاکراتی است غیرمستقیم بین رژیم و آمریکا با واسطه‌گری قطر؛ اما موضوع بحران بین‌المللی رژیم اکنون در این مذاکرات و بحث اتمی متوقف نخواهد شد. 

درست در همان روز، هفت‌کشور صنعتی جهان موسوم به جی۷ بیانیه‌ای صادر کردند، بخش‌هایی از این بیانیه بدین قرار است. 
«ما بر تعهد صریح خود تأکید می‌کنیم که رژیم ایران هرگز نباید سلاح هسته‌ای تولید کند متأسفیم که رژیم ایران هنوز از فرصت برای انعقاد توافق استفاده نکرده است. راه‌حل دیپلماتیک بهترین راه برای محدود کردن برنامه هسته‌ای این رژیم است»

این بخش از بیانیه در رابطه با فعالیت‌های اتمی رژیم بود؛ اما موضوع در اتمی متوقف نشد. در بخش دیگری از بیانیه این‌گونه آمده است: «ما به‌شدت ادامه فعالیت‌های بی‌ثبات کننده رژیم ایران در منطقه را محکوم می‌کنیم»

موضوع دیگری که بیانیه‌ی جی۷ به آن پرداخته بحث موشک‌های بالستیک رژیم است، در بیانیه آمده: «رژیم ایران باید تمام فعالیت‌ها و تکثیر موشک‌های بالستیک مغایر با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت و سایر قطعنامه‌های شورای امنیت را متوقف کند»

نهایتاً آنچه برای خامنه‌ای و نظامش از تمامی موارد دیگر سرخ‌تر و حیاتی‌تر است بحث حقوق بشر است. بیانیه به این پهنه نیز واردشده و در آن این جملات نوشته شده: «ما نگرانی عمیق مشترک خود را در مورد تداوم نقض حقوق بشر در ایران، ازجمله دستگیری و بازداشت خودسرانه، تکرار می‌کنیم و افزایش استفاده رژیم ایران از مجازات اعدام را محکوم می‌کنیم»

در این بیانیه ۴ موضوع راهبردی برای رژیم که کلان سیاست‌های حفظ نظامش را بر آن سوار کرده مورد تأکید قرارگرفته، بحث اتمی، موضوع دخالت‌های رژیم در کشورهای منطقه، موشک‌های بالستیک و سرخ‌ترین خط عبور ناپذیر برای خامنه‌ای یعنی حقوق بشر. رژیم آخوندی در هر یک از این ۴ محور عقب‌نشینی کند ضربه‌ی سنگین و مهلکی دریافت می‌کند.

اگر اتمی را از دست بدهد که به اعتراف کارشناسان خودش بیش از ۲هزار میلیارد دلار برای آن هزینه کرده چه خواهد شد؟ اگر دست از دخالت در کشورهای منطقه بردارد، با حزب‌الشیطان لبنان، حوثی‌های یمن، حشد‌الشعبی عراق و ده‌ها گروه مزدور در سوریه و سپاه قدس چکار باید بکند؟ اگر تولید و آزمایش موشک‌های بالستیک را متوقف کند. ساخت بمب اتمی چه فایده‌ای برای او دارد؟

ده‌ها میلیارد دلار هزینه‌ای که برای آن کرده را چکار کند؟ و نهایتاً اگر دست از نقض حقوق‌ بشر بردارد، با مردم خشمگین و به‌جان‌آمده که تا مغز استخوان از این رژیم متنفر هستند چه مسیری پیش‌رو دارد؟ در چنین شرایطی دیگر مهم نیست رژیم در مذاکرات با طرف حساب‌های غربی چه تصمیمی بگیرد. هر تصمیمی که اتخاذ کند، به پایان یافتن عمرش شتاب خواهد داد. اکنون سیاست‌هایی که حکومت آخوندی پیش می‌گیرد، برای خوش بحران‌زاست!!! 

مطالب مرتبط

وحشت خامنه‌ای و تلاش برای روحیه دادن به نیروهای رژیم ـ روی خط ایران

باز هم دوراهی با مخاطرات مضاعف