ایو بونه ـ ایران از تروریسم دولتی در مجموعه ابزارهای قهری خود استفاده می‌کند

نامه ایو بونه به نخست وزیر بلژیک: ایران از تروریسم دولتی در مجموعه ابزارهای قهری خود استفاده می‌کند ـ ۱۱تیر۱۴۰۱

در پی اقدام شرم‌آور رژیم آخوندی و دولت بلژیک برای تبادل تروریستها، آقای ایوبونه رئیس سابق ضد جاسوسی فرانسه طی نامه‌ای به نخست وزیر بلژیک به این اقدام اعتراض کرد. متن نامه وی بدین شرح است:

نخست وزیر محترم

عادت من این نیست که در امور یک کشور خارجی دخالت کنم، به‌خصوص یک کشور دوست، مشخصاً کشور بلژیک که قوی‌ترین روابط با آن حاکم است.

اما به‌نظر من موافقتنامه‌ای که شما قصد دارید به پارلمان خود در مورد انتقال متقابل بازداشت شدگانی که به‌طور مقتضی محکوم شده‌اند ارائه دهید، دو عنصر اساسی دارد که در مقام دوگانه من به‌عنوان رئیس سابق ضد جاسوسی فرانسه و نماینده فرانسوی نمی‌توانم از آن در بگذرم.

۱- گسترش این توافقنامه برای افراد محکوم به تروریسم برای من مرتبط به‌نظر نمی‌رسد در آن بازداشت در همان کشوری که یک یا چند حمله انجام شده یا برنامه‌ریزی شده است به‌وضوح ضروری است.

۲- این مشاهدات تا آنجا معتبرتر است که ایران از تروریسم دولتی در مجموعه ابزارهای قهری خود استفاده می‌کند، که مکرراً توسط نهادهای بین‌المللی محکوم شده است و هیچ شخص با حسن‌نیت نمی‌تواند آن را انکار کند.

تلفیق این دو مشاهدات منجر به برائت از هر گونه محکومیت افرادی می‌شود که مرتکب اعمال تروریستی در قلمرو خارجی می‌شوند. به شما یادآوری می‌کنم که اقدامات تروریستی اقداماتی هستند که در خارج از کشور توسط خدمات یک دولت انجام می‌شوند و یا اعمال خشونت‌آمیز علیه اتباع در قلمرو ملی انجام می‌شوند.

این تعریف، که اداره ما آن را به‌عنوان مرتبط پذیرفته است، با اجتناب از دادن "امتیاز" بازداشت به زندانیان، منافع همه طرفها را حفظ می‌کند.

من از توجه شما تشکر می‌کنم.

ایو بونه بخشدار افتخاری منطقه، معاون سابق، مدیر سابق نظارت سرزمینی

 

مطالب مرتبط

نامه‌ ایوبونه به نخست‌وزیر بلژیک درباره لایحه انتقال تروریستها به رژیم ایران

رئیس حزب اصلی اپوزیسیون بلژیک ـ جمهوری اسلامی یک دولت تروریست است