مشروح اجلاس کمیته خارجی پارلمان بلژیک برای بررسی لایحه شرم‌آور معامله با رژیم آخوندی

مشروح اجلاس کمیته خارجی پارلمان بلژیک برای بررسی لایحه شرم‌آور معامله با رژیم آخوندی ـ ۱۵تیر۱۴۰۱

مخالفت بی‌سابقه اعضای کمیته با طرح آزادی تروریستهای زندانی رژیم در بلژیک

رهبر فراکسیون اپوزیسیون در پارلمان بلژیک:

معنی پیامی که با این لایحه می‌دهیم این است که احتمالا، از همین الآن یک گروه کماندویی دیگر تدارک سوء‌قصد دیگری را دارد می‌بیند

چون می‌داند حتی اگر دستگیر و محکوم شوند هیچ خطری متوجهش نیست

در اجلاس کمیته خارجی پارلمان بلژیک که روز سه‌شنبه برگزار شد و در آن لایحه دولت بلژیک برای تبادل زندانیان با رژیم آخوندی مورد بحث قرار گرفت ابتدا وزیر دادگستری بلژیک طی سخنانی درباره این لایحه و در پاسخ به این سؤال که چرا دولت بلژیک وارد چنین قراردادی شده گفت

طی سالیان اخیر سرویسهای امنیتی ما در گزارشاتشان هشدارهایی داده‌اند در زمینه منافع ملی بلژیک. تهدیدها به‌طور جدی از تابستان ۲۰۱۸ افزایش یافته‌اند.

کمیته روابط خارجی پارلمان بلژیک

این قانون مبتنی بر قانون مشابهی در شورای اروپاست که خواستار موافقت طرف مربوطه می‌شود در اینجا نیز بدون موافقت امکان انتقال فرد نیست.

هم‌چنین اشاره شده است به جنبه غیردمکراتیک و فقدان حکومت قانون در بعضی کشورها و خواهان بررسی ضروری توسط پارلمان و دولت می‌شود. من به این سؤال جواب دادم و گفتم که حتی با چنین دولتهایی ضروری است ابزارهایی در محدوده حکومت قانون ما مورد استفاده قرار گیرد.

درخواست برای رسیدگی اورژانس از جمله به دلایل عملیاتی صورت گرفته است همه این موارد باید هر چه سریعتر به اجرا درآید. تعدادی پرونده‌های قضایی در جریان است و مربوط به امارات متحده عربی لذا اجرای سریع این معاهده بسیار مهم است.

لذا خواستار رسیدگی فوری به‌دلیل امنیت ملی هستیم که به یکسری پرونده‌های مشخص مربوط هست.

امنیت بین‌المللی، مبارزه با بزهکاری سازمان‌یافته... همه اینها ایجاب می‌کند قرارداد هر چه سریعتر اجرا شود.

من آگاهم به جنبه حساس قضیه اما شرایطی که با آن در زمینه امنیت روبه‌رو هستیم به همان میزان حساس است و نیاز به پاسخ روشن و مؤثر از جانب کشور ما دارد. نباید ابهامی وجود داشته باشد. اگر این لایحه قانون تصویب نشود، تهدید برای منافع بلژیک و شهروندان بلژیکی افزایش خواهد یافت.

۰۰۰۰۰۰۰۰

ساموئل کوگولاتی عضو کمیسیون خارجی پارلمان گفت:

وزیر صحبت از یک پرونده حساس کرد و البته مهم است. اما باید گفت که شیوه برگزاری جلسه امروز صبح کمی غیرعادی و غیرمعمول است که یک پکیج حاوی ۵ لایحه. که به ۵کشور مختلف مربوط است ارائه شود. من پیشنهاد می‌کنم که منظم‌تر بحث کنیم و برای هر معاهده جداگانه بحث کنیم. اول روی هندوستان و بعد به ترتیب برای کشورهای بعد. این طور منطقی‌تر و درست‌تر خواهد بود.

۰۰۰۰۰۰۰۰۰

پتر دو روور رهبر اپوزیسیون در پارلمان بلژیک در پاسخ به نخست‌وزیر بلژیک گفت

منطق همکارم درست است و ما می‌توانستیم به این موضوع بپردازیم اگر این ساختار عجیب را نداشت. در اینجا باید هر کشور جداگانه مطرح می‌شد. وزیر گفت فقط درباره امارات متحده اورژانس وجود دارد. هفته پیش دولت به‌طور اورژانس خواهان استرداد و همکاری قضایی با امارات شد، این امر ربطی به بقیه پکیج ندارد. عجیب است که دولت یکباره می‌خواهد همه معاهدات را به رسیدگی ما بگذارد. این غیرمعمول است و بهتر است جداگانه درباره آن صحبت کنیم.

من از پیشنهاد آقای کوگولاتی پشتیبانی می‌کنم و می‌گویم که مورد اورژانس همین الآن رسیدگی شود و بقیه به بعد موکول شود.

۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰

ادامه دارد 

مطالب مرتبط 

گزیده ای از دومین روز اجلاس کمیته روابط خارجی پارلمان بلژیک برای بررسی لایحه ننگین

تصویب لایحهٔ حمایت از تروریسم و خیانت به دموکراسی و حقوق‌بشر در کمیتهٔ خارجی مجلس بلژیک