یادواره مصدق بزرگ و قیام ملی ۳۰تیر روز تجلی اراده خلق

۳۰ تیر روز پیروزی بر ننگ تسلیم در برابر شاه و شیخ که حذف مصدق و خاموشی نهضت ملی را می‌خواستند ـ ۳۰تیر۱۴۰۱

دکتر محمد مصدق:

ملت ایران که در نتیجه تسلط بیگانگان یک قرن و نیم در آتش نفاق و فقر و جهل می‌سوخت یا باید چندی دیگر این ذلت و استعمار را تحمل کند و بتدریج تمام خصوصیات ملی، اجتماعی و نژادی و مفاخر سی، چهل قرن تاریخ سربلند خود را از دست بدهد و... . . تسلیم آخرین ضربات اجنبی و عوامل او بشود یا این‌که از افتخارات دینی و ملی خود استعانت جسته صفحه تقدیر شوم را عوض کند و راه جهاد و مبارزه افتخار آمیزی را انتخاب نماید. ملت شرافتمند و قهرمان ایران طریق دوم را برگزید و مردم ایران به‌خوبی درک کرده‌اند که این جهاد عظیم ملی بر سر هست و نیست و مرگ و بقای یک مملکت شروع شده و با وحدت و اتفاق و فداکاری به این مرحله از پیروزی رسیده است.

خانم مریم رجوی: 

با گرامی‌داشت هفتادمین سالگرد قیام بزرگ مردم ایران در ۳۰تیر ۱۳۳۱، درود می‌فرستیم به روح پرفتوح دکتر محمد مصدق پیشوای نهضت ملی و ضداستعماری مردم ایران.

پیام غرور آفرین مصدق بزرگ در هفدهمین جلسه دادگاه نظامی خطاب به شاه و مزدوران او امروز پرقدرت‌تر و حقیقی‌تر از همیشه در گوش زمان جاریست که گفت:

«مسلک من، مسلک حضرت سید الشهدا است. یعنی آنجایی که حق در کار باشد، با هر قوه‌ای مخالفت می‌کنم؛ از همه چیزم می‌گذرم. نه زن دارم، نه پسر دارم، نه دختر دارم؛ هیچ چیز ندارم مگر وطنم را در جلو چشمم دارم».

همان قطعه‌ای که بارها به زیبایی آن را مسعود تکرار کرده برای همه نسلها، و مجاهدین هم از او آموخته‌اند.

«از بانگ راستین تو، ای مرد، ای دلیر

آفاق شرق تا همه اعصار پر صداست».

و باز هم‌چنانکه دکتر مصدق در اولین سالگرد آن قیام بزرگ گفت:

«روز سی‌ام تیر در تاریخ مبارزات ممتد مردم ایران فراموش نشدنی است. زیرا در این روز، تمام افراد ملت از هر طبقه و مقام، یک دل و یک زبان قیام به اقدام کردند و تا به مقصود نرسیدند از پا ننشستند».

درود می‌فرستیم به شهیدان قیام ملی ۳۰تیر و همراه با مصدق بزرگ «مراتب تکریم و احترام قلبی خود را به روح پاک این سربازان مجاهد راه حریت و آزادی تقدیم می‌کنیم.

راستی که مسیر آزادی و استقلال جز با بهای گران خون بهترین فرزندان خلق و رنج پیشتازان این مسیر، میسر نیست.

به همین دلیل قیامهای بزرگ ملت ایران از ۳۰ تیر۱۳۳۱ تا۳۰خرداد ۱۳۶۰ به‌قول مصدق «بوته امتحانی شد که ملت ایران را در خود گداخت و زر خالص او را از عیار فساد و تباهی جدا کرد».

حالا هفتاد سال بعد از قیام ۳۰تیر و در چهل‌و یکمین سالگرد تأسیس شورای ملی مقاومت ایران در اوج تکاملی مبارزه مردم ایران افتخار دارم که خطاب به پیشوای فقید مصدق بزرگ بگویم: هم‌چنان که آرزو داشتی، ملت ایران در مبارزه برای آزادی ملت ایران در مبارزه برای آزادی به پایداری و استقامت مصمم است و «این ملت آنجا که پای شرافت و استقلال مملکت در میان باشد مرگ را بر زندگی آلوده به ننگ و رسوایی ترجیح می‌دهد».

فهرست خونبار شهیدان آزادی در برابر دیکتاتوری آخوندی از سی هزار سربدار تا آخرین جوان شورشگر شهید و تا شهادت هر عضو کانون شورشی، گواه این ایستادگی است.

مصدق دولتمردی بود که با اجرای اندیشه ملی شدن صنعت نفت ایران از او به‌عنوان راهگشای نهضتهای ضداستعماری در خاورمیانه و مشرق زمین یاد می‌شود.

رهبری سازش ناپذیر مصدق و پیروزی او در شورای امنیت و دادگاه لاهه در دفاع از حقوقِ ملت ایران برخلاف منویات شاه و استعمارگران، اثبات این واقعیت است که برقراری یک دولت دمکراتیک در ایران متکی به‌آراء مردم، مدافع منافع اصیل ملی و عاری از فساد و استبداد، امری ممکن است.

اگر در آن روز دیکتاتوری شاه مانع از دوام دولت ملی‌دکتر مصدق نمی‌شد.

اگر با کودتای ننگین ۲۸ مرداد به نابودی هر گونه آزادیخواهی و ملی‌گرایی کمر نمی‌بست.

اگر به زندانی کردن و اعدام یاران مصدق بویژه «شهید راه وطن» دکتر فاطمی، اقدام نمی‌کرد، بدون شک چهرهٔ امروز ایران متفاوت بود.

بعد از آن هم در ادامهٔ همان دیکتاتوری و در ادامه استبداد سلطنتی، شاه با دستگیری و اعدام رهبران مجاهدین خلق و فداییها، راه را برای خمینی و دارودستهٴ تبهکارش باز و هموار کرد.

و چنانکه مسعود گفته است: «مصدق یک فرد نبود، یک راه بود.

حملاتی هم که از هر سو به او می‌شد متوجه راه و مرامش بود؛ راه استقلال و آزادی و مرام سازش‌ناپذیری در برابر استعمار خارجی و دیکتاتوری و ارتجاع داخلی».

سلام و درود مردم ایران بر پیشوای فقید نهضت ملی ایران که از زندان و تبعید و تنهایی در احمدآباد نهراسید.

شیطان‌سازی ارتجاع و استعمار و دروغها و تهمتها را تحمل کرد اما بر موضع آزادی و استقلال وطن ایستادگی کرد.

و این‌که «ملت ایران بر مقدرات خود مسلط شده و هیچ عاملی جز اراده ملت بر مملکت حکومت نکند».

با آخرین پیام دکتر مصدق در آذر ماه ۱۳۳۷ از احمدآباد گرامی می‌داریم نام و یاد او را که به ملت رشید و عزیز ایران گفت که: در راه پرافتخاری که قدم برداشته‌اند، از هیچ حادثه‌یی نهراسند و نهضت مقدس خود را ادامه دهند.

و براستی که در مبارزات خطیر این چند دهه، مسعود و مجاهدین خلق، نام و راه مصدق را به اوج رساندند و بر صفحه مبارزات مردم ایران ماندگار کردند.

و در اینجا به مصدق بزرگ می‌گوییم: ما به رسالت و تعهد شکوهمندی که در تاریخ معاصر بر دوش ما گذاشته شده آری گفته‌ایم.

و پرچم آزادی را بر قله دماوند به اهتزار در میاوریم.

و در آن‌روز نام تو ای مصدق بزرگ «نام بزرگ تو، در برگ برگ یاد درختان این دیار در قصه‌ها و زمزمه‌ها و سرودها در هر کجا و هر جا، تا جاودان به گیتی خواهد ماند».

سلام بر مصدق - سلام بر شهیدان قیام ملی ۳۰تیر

 

مطالب مرتبط 

۳۰تیر سالروز قیام ملی مردم ایران  علیه دیکتاتوری سلطنتی با شعار  یا مرگ یا مصدق

قیام ۳۰تیر مردم ایران در سال ۱۳۳۱ در حمایت از مصدق در برابر شاه خائن

لطفا به اشتراک بگذارید: