سخنرانی ویکتوریا هاملینا در اجلاس کهکشان مقاومت ایران و ارتش آزادی ـ می‌توان و باید

سخنرانی ویکتوریا هاملینا نویسنده از اوکراین در اجلاس کهکشان مقاومت ایران و ارتش آزادی ـ می توان و باید ـ ۱۰مرداد ۱۴۰۱

خیلی ممنونم. خیلی ممنونم. و لطفاً دست نزنید زیرا مرا به گریه وا می‌دارد، چون هر بار که شما شعار «حاضر» سر می‌دهید، احساس می‌کنم به‌نقطهٔ شروع انقلاب کرامت اوکراین برگشته‌ام. مثلاً من به ۲۰۱۴ بر می‌گردم. ما هنوز در آغاز مبارزه بزرگ خود برای آزادی هستیم. و می‌توانم به شما بگویم، این مبارزه در تمام آن سالها برای ما آسان نبود.

شما هم در وضعیت ما قرار دارید. مطمئن ام که واقف هستید. ما در اوکراین می‌گوییم که بهتر است آزاد بمیریم تا برده زندگی کنیم. من مطمئن هستم که همه شما این را می‌دانید. پس باید بجنگید و پیروز خواهید شد، من هم‌چنین می‌خواستم به این نکته اشاره کنم که وقتی ۵ساله بودم و شوروی فروپاشید، فکر می‌کردم اوکراین فقط باید از دموکراسی‌های غربی کپی‌برداری کند و وضعیتمان خوب خواهد شد و اکنون ۳۶ساله هستم می‌دانم این کافی نیست. ماکسانی هستیم که باید استاندارد جدیدی برای عدالت در جهان معین کنیم. شما همان هستید که معیار جدیدی برای عدالت تعیین خواهید کرد.

پس از جنگ جهانی دوم که به‌نظر رسید دیگر آن جهانی که قبل از آن داشتیم نخواهد بود، اکنون همان سناریو در حال تکرار شدن در اوکراین است و ما باید چیزی را تغییر دهیم.

چندین سخنران اینجا از قدرت هسته‌یی سخن گفتند

من یک رمان نویس و مدافع حقوق‌بشر هستم. اما من نیز می‌خواهم درباره قدرت هسته‌یی صحبت کنم. فکر می‌کنم که در جنگ بین روسیه و اوکراین

ما باید نشان دهیم که به باج‌خواهی هسته‌یی تسلیم نخواهیم شد. این بسیار مهم است زیرا ما در آستانه وضعیتی قرار داریم که اگر زیادی محتاط باشیم و اگر ترس خود را بروز دهیم، ممکن است رژیم‌هایی مانند رژیم ایران و سایرین به این فکر بیافتند که یک تروریست دارای بمب هسته‌یی می‌تواند از مصونیت بهره‌مند شود.

ما باید دایره مصونیت از مجازات را بشکنیم. من یک سیاستمدار نیستم.

بنابراین می‌توانم به شما بگویم که در اوکراین، مردمی که در سنگر هستند می‌دانند که نه فقط برای اوکراین، بلکه برای جهان آزاد و برای ارزشهای دموکراسی، حاکمیت قانون و حقوق‌بشر می‌جنگند.

بنابراین آنها می‌دانند که دارند برای شما هم می‌جنگند. و برای اوکراین تا پیروز شود. موضوع فقط برای بازگرداندن مرزهایمان به وضعیت سال۱۹۹۱ نیست. پیروزی برای اوکراین به‌معنی تکمیل تبدیل‌شدن ما به‌یک دموکراسی است. تا به‌همان کشور دمکراتیکی تبدیل بشویم که همه در جهان آن‌را تحسین کنند. از این‌رو ما تنها به قوانین جدید و رفرم‌ها نیاز نداریم بلکه به باور به عدالت نیاز داریم و این معنایش این است که تمامی این جنایات جنگی که من و همکارانم اکنون در تلاش مستندسازی آن در اوکراین هستیم، باید حسابرسی شوند.

البته ما به دادگاه بین‌المللی ترکیبی تأسیس شده برای تحت پیگرد قرار دادن تمامی جنایات جنگی، تمامی جنایات علیه بشریت و احتمالاً نسل‌کشی نیاز داریم. من مطمئنم که اینجا در میان حاضرین، کسانی هستند که اقوام آنها توسط رژیم ایران اعدام شده‌اند. ما می‌دانیم که شما بعد از پیروزی که البته یقینا پیروز خواهید شد، برای شما هم حسابرسی و برقراری عدالت ضروری خواهد بود.

بنابراین من از جامعهٔ بین‌المللی می‌خواهم در این زمینه از ما حمایت کند. زیرا که بدون باور به عدالت ما نخواهیم توانست در مهمترین وظیفه‌یی که داریم موفق شویم: در بنای دموکراسی.

من سخنم را با این تمام می‌کنم که مانند اوکراینی‌ها شجاع باشید، هم‌چنین مانند مقاومت ایران نیز شجاع باشید.

 

مطالب مرتبط 

سخنرانی کی‌را رودیک در اجلاس کهکشان مقاومت ایران و ارتش آزادی ـ می‌توان و باید

سخنرانی شخصیتها در کهکشان مقاومت ایران و ارتش آزادی، کیمو ساسی، ماریت نیباک، کی‌را رودیک و ویکتوریا هاملینا

 

لطفا به اشتراک بگذارید: