سخنرانی دکتر روزا منگا در اجلاس کهکشان مقاومت ایران و ارتش آزادی ـ می‌توان و باید

سخنرانی دکتر روزا منگا  نماینده پارلمان ایتالیا در اجلاس کهکشان مقاومت ایران و ارتش آزادی ـ می‌توان و باید

خانم رئیس، مهمانان محترم. من بسیار مفتخرم که در این اجلاس معتبر سخن بگویم. مایلم قبل از هر چیز، قدردانی و تشکر خودم را نسبت به کسانی که مانند شما برای آزادی می‌جنگند ابراز کنم، برای کشوری که در آن رژیم، روز به روز، کارزار سرکوب خشونت آمیز

حقوق پایه‌یی مدنی را پیش می‌برد. من یک زن جوان هستم و به همین دلیل فکرم به سمت زنان ایرانی است در جامعه‌یی به‌شدت زن‌ستیز.

آنها کسانی هستند که بیشترین قیمت را بابت میراثی از تسلیم، سرکوب و واپسگرایی می‌پردازند که نقش آنها را نسبت به مردان فرعی می‌دانند. به همین دلیل بسیار مهم است وجود یک آلترناتیو مستقل، مردمی، سازمان‌یافته و تحت رهبری زنان. من این ویژگیها را در مقاومت شما دیده‌ام و خوشحالم که نقش زنان در جنبش شما به این اندازه ارزشمند است.

زنان کماکان، بر اساس قانون مورد تبعیض قرار می‌گیرند، حتی در رابطه با مسائلی مانند ازدواج، طلاق، کار، ارث، مناصب سیاسی. هیچ زنی جزیی از دولت ایران نیست. لایحه‌یی که دقیقاً یک سال پیش تصویب شد و مدتها معلق مانده بود در مورد دفاع از حیثیت و حمایت از زنان در برابر خشونت‌، هنوز خشونت خانگی را به‌عنوان یک جرم به‌رسمیت نمی‌شناسد.

اما نباید این اشتباه را مرتکب شویم که دفاع از حقوق زنان ایرانی تنها به نفع زنان است. دفاع از حقوق زنان به‌معنای دفاع از حقوق هر شهروند ایرانی است. در واقع هزاران نفر در ایران بازجویی می‌شوند، خودسرانه بازداشت می‌شوند فقط به‌دلیل ابراز مسالمت‌آمیز حقوق خود.

نیروهای امنیتی برای سرکوب اعتراضات از زور استفاده غیرقانونی کردند، از جمله محرومیت از درمان کافی برای زندانیان، مجازاتهایی مانند شلاق، قطع عضو و کور کردن. مجازات اعدام هم‌چنین به‌طور گسترده به‌عنوان سلاحی برای سرکوب سیاسی مورد استفاده قرار گرفت و فضای معافیت سیستماتیک برای جنایات فعلی علیه بشریت هم‌چنان حاکم است. از جمله برای کسانی که در گذشته مرتکب جنایت شدند، مانند قتل‌عام در زندانها که به سال۱۹۸۸ برمی گردد و سایر جنایات خلاف قوانین بین‌المللی.

برخلاف همه اینها، برنامه ده ماده‌ای رئیس‌جمهور رجوی نیازهای مردم ایران را برآورده می‌کند، مردمی که برای مدت طولانی منتظر به‌رسمیت شناخته شدن حقوق و آزادی خود بوده‌اند. این برنامه الزامات لازم برای ایران جهت کسب جایگاه شایسته آن در صفحه شطرنج بین‌المللی است.

در خاتمه مایلم تشکر کنم بابت استقبالی که از ما به‌عمل آوردید، و بابت الگوی مقاومتی که سال‌ها به کل دنیا ارائه می‌کنید و مطمئنم در این برهه تاریخی خاص برای همه آن مردان و آن زنانی که امروز در اوکراین مقاومت می‌کنند، مهمتر است. متشکرم.

 

مطالب مرتبط

سخنرانی جان پری به اجلاس کهکشان مقاومت ایران و ارتش آزادی ـ می توان و باید

پیام شخصیتها در کهکشان مقاومت ایران و ارتش آزادی، کریستیان سیلویو - پتراس استراویچیوس - یاتسک ساریوژ وولسکی - لیوداس مازیلیس - آنا بونفریسکو