سخنرانی هیئت کانادایی در اجلاس کهکشان مقاومت ایران و ارتش آزادی ـ می‌توان و باید

جودی اسگرو ـ وزیر مهاجرت کانادا (۲۰۰۵)، رئیس کمیته تجارت بین‌المللی پارلمان

بسیار متشکرم. عصر همگی بخیر

خانم رجوی عزیز، نمی‌توانم بگویم بودن در اینجا چقدر عالی است؟ آخرین باری که با هم بودیم سال۲۰۱۸ بود.

و آن‌چنان تجربهٔ تکان‌دهنده‌یی بود که بسیار مشتاق بودم که مطمئن شوم دوباره امسال شانس حضور در اینجا را خواهم داشت. اما هیچ چیز نمی‌توانست ما را از یکدیگر دور نگاه دارد. مهم نبود هر کس چه می‌گوید و چه تهدیدهای تروریستی ممکن است وجود داشته باشد. سال۲۰۱۸ که شانس بودن با شما را داشتم و در پی دستگیری اسدی و دیگر تروریستهای او به‌دلیل طراحی بمبگذاری در اجلاس سالانه شورای ملی مقاومت که اکثر ما در آن شرکت داشتیم بسیاری در گوشه و کنار جهان از همکاری اطلاعاتی فرانسه، آلمان، بلژیک و لوکزامبورگ، پلیس و نیروهای امنیتی برای جلوگیری از یکی از مرگبارترین عملیات‌های تروریستی در تاریخ اروپا قدردانی کردند. با این حال، ما در چهارمین سالگرد آن اجلاس این خبر باور نکردنی را می‌شنویم که بلژیک با رژیم ایران قرارداد امضا کرده و اسدی که به ۲۰سال زندان محکوم شده ممکن است به رژیم ایران بازگردانده شود. این قرارداد برای رژیم ایران بسیار شیرین است ولی نه تنها برای بلژیک و اروپا، بلکه برای کل جهان خطرناک است.

این معامله نشان می‌دهد که ما در غرب نسبت به رژیم ایران در مسیری کاملاً اشتباه حرکت می‌کنیم. ما باید مماشات را کنار بگذاریم و در کنار مردم ایران و سازمان مجاهدین خلق و کار عظیمی که آنها انجام می‌دهند قرار بگیریم. مردم ایران در اعتراضات و قیامهای خود با شعار مرگ بر خمینی و مرگ بر رئیسی نشان داده‌اند که به‌دنبال تغییرات بنیادین هستند. گزارشها از داخل ایران نشان می‌دهد که جوانان و زنان به‌طور گسترده به کانونهای شورشی مجاهدین خلق می‌پیوندند و جان خود را به خطر می‌اندازند تا فضای ترس در جامعه را بشکنند و راه قیام را هر چه بیشتر هموار کنند. بدین ترتیب آنها از جامعه جهانی می‌خواهند که در کنار آنها بایستند و به خواست مردم ایران برای ایرانی آزاد و عاری از هر گونه دیکتاتوری، چه دیکتاتوری مذهبی کنونی و چه دیکتاتوری تک حزبی شاه،، احترام بگذارند. ولی به‌روشنی باید گفت که دولتهای غربی این پیام را دریافت نمی‌کنند و به کمک و دلجویی از ملاهای ایرانی که باید متوقف شود، ادامه می‌دهند.

امیدوارم پس از پیام های زیادی که امروز داده شده این دلجویی‌ها متوقف شوند. خانم رجوی باید بگویم، دیروز بازدید فوق‌العاده‌ای از موزه داشتیم. این موزه یک نمایشگاه عظیم بود. باعث شد که بسیاری از ما اشک بریزیم اما هم‌چنین عزمی را برایمان به ارمغان آورد که شاید پیش از بازدید از موزه آنرا نداشتیم.

ما تمامی نمادهای فوق العاده‌ای که در آنجا بود را دیدیم. و من از شما می‌خواهم که این موزه را با جهان به اشتراک بگذارید، زیرا این موزه تنها به مردم ایران تعلق ندارد بلکه جهان هم نیاز دارد که آن را ببیند. جهان باید بیدار شود و بداند، برای داشتن صلح در سراسر جهان، باید اطمینان حاصل کنیم که در ایران دموکراسی وجود دارد و مردم از آزادی و حق زندگی برخوردار هستند.

متشکرم

وین ایستر ـ وزیر پیشین کشاورزی کانادا

تنها چیزی که می‌خواهم بگویم این است که بازدید دیروز از موزه بسیار تکان‌دهنده بود. و همان‌طور که جودی گفت، این تصاویر و احساساتی که در آن موزه به نمایش گذاشته شده بود، چیزی است که جهان باید از فاجعه و نقض حقوق‌بشری که در ایران تحت حاکمیت آخوندها در حال وقوع است مطلع شود و من می‌خواهم از حامیانی که از ساختمان آن موزه حفاظت کردند و افرادی که آن را نگهداری می‌کنند تشکر کنم. برخی از افرادی که دیروز در آنجا با آنها صحبت کردیم، احساساتی را از خود نشان دادند. اما تصور کنید که هر روز این کار را انجام می‌دهید و دارید در مورد برادر، خواهر، شوهر، همسر و فرزندتان صحبت می‌کنید که جان خود را در مبارزه برای آزادی از دست داده‌اند و ممکن است شکنجه شده باشند و بسیاری از آنها زیر شکنجه جان‌باخته باشند.

بنابراین می‌خواهم از کسانی که کار می‌کنند و از موزه نگهداری می‌کنند تا بتوان، داستانهای غم‌انگیز افرادی که جان خود را در مبارزه برای آزادی از دست داده‌اند تشکر کنم.

الکسی بروئل دوسپ ـ نماینده پارلمان کانادا

خانم رئیس‌جمهور، من هم طبیعتاً هنگام خروج از موزه بسیار تحت تأثیر قرار گرفته بودم. ولی فکر می‌کنم این دیدار به همه ما که در اینجا حضور داریم این قطعیت را داد که ما در سمت درست تاریخ قرار داریم خانم رئیس جمهمور. و این بسیار مهم است زیرا ما به‌صورت دمکراتیک انتخاب شده‌ایم.

خانم رئیس‌جمهور چیزی که به شما می‌گویم این است که ما در کنار شما خواهیم بود، زیرا اکنون به قطعیت رسیده‌ایم که مبارزه شما به پیروزی خواهد انجامید. از دعوتی که به‌عمل آوردید متشکرم

 

مطالب مرتبط

سخنرانی آنتونیو تاسو در اجلاس کهکشان مقاومت ایران و ارتش آزادی ـ می‌توان و باید

پیام شخصیتها در کهکشان مقاومت ایران و ارتش آزادی، راساً یوکنه ویچینه، جان اسپلار، دیوید جونز، آلن ویوین، اوسه کلولند