آخرین اخبار و تحولات اوکراین

وزارت دفاع انگلستان در آخرین ارزیابیهای نظامی خود از وضعیت جنگ اوکراین گفت:

ناوگان دریایی روسیه در دریای سیاه پس از دست دادن ناو هواپیمابر مسکوا و بخش قابل توجهی از جت های جنگی موجود در این ناو و از دست دادن کنترل جزیره مار، اکنون تنها با استفاده از موشکهای کروز به پشتیبانی از حملات زمینی مشغول است. فعالیتهای این ناوگان به گشت زنی در آبهای قابل دید از ساحل کریمه با قایقهای شناور محدود شده است. این وضعیت، استراتژی کلی تهاجم روسیه را تضعیف می‌کند تا جایی که می توان گفت تهدیدات آبی-خاکی برای بندر اودسا تا حد زیادی خنثی شده است. این بدان معناست که اوکراین می‌تواند منابع خود را به شیوه‌های دیگری برای فشار گذاشتن بر نیروهای زمینی روسیه بکار بگیرد.

نیویورک تایمز خبر داد دبیرکل سازمان ملل‌متحد روز دوشنبه با وزیر دفاع روسیه در مورد خطر وقوع یک حادثه اتمی پس از چندین روز گلوله‌باران بزرگترین نیروگاه هسته‌یی اروپا در اوکراین، گفتگو کرد. وی در این تماس گفت اگر هر دو طرف به اعزام بازرسان هسته‌یی کمک کنند، سازمان ملل می‌تواند اعزام بازرسان را تسهیل کند.

زلنسکی رئیس‌جمهور اوکراین در ارتباط با این بحران گفت: اگر جامعه بین‌المللی فاقد عزم و قدرت لازم برای حفاظت از یک نیروگاه هسته ای است، به این معناست که خودش ضرر خواهد کرد. به تروریستها می‌بازد و تسلیم باج‌خواهی هسته‌ای می شود.

 

مطالب مرتبط

آخرین اخبار و تحولات جنگ در اوکراین

سی.ان.ان: آمریکا بر این باور است روس‌ها آموزش پهپادهای ایرانی را آغاز کرده‌اند

 

لطفا به اشتراک بگذارید: