وال استریت ژورنال ـ تهران و واشینگتن باید به متن پیش نویس پاسخ آری یا خیر بدهند

وال استریت ژورنال گزارش داد: مطالبات رژیم ایران برای تضمینهای آمریکا بار دیگر تلاش‌ها برای احیای توافق اتمی ۲۰۱۵ را متوقف ساخت. در حال حاضر واشنگتن و پایتخت‌های اروپایی نمی‌دانند آیا اصولاً یک توافق امکانپذیر هست یا خیر.

رژیم ایران روز دوشنبه در پاسخ به اتحادیهٔ اروپا که ریاست گفتگوها را بر عهده دارد نوشت نه متن پیشنویس اتحادیهٔ اروپا را می‌پذیرد و نه آنرا رد می‌کند

تیم مذاکره‌کننده رژیم ایران گفت در کانون پاسخ ما تضمین برای شرکت‌های غربی است که در ایران سرمایه‌گذاری می‌کنند که اگر آمریکا از توافق خارج شد حفاظت شوند. رژیم ایران هم‌چنین مکانیزم‌هایی را در این توافق مطرح کرده که به تهران اجازه خواهد داد در صورت خروج واشنگتن از توافق به‌سرعت فعالیت اتمی خود را افزایش دهد.

محمد مرندی، یک مشاور تیم مذاکرات تیم رژیم ایران، روز سه‌شنبه گفت، ”آنچه برای ما مهم است این است که تضمین‌هایی باشد که اگر آمریکا ناگهان دوباره توافق را ترک کرد... اینکار برایش هزینه داشته باشد. “

به‌نوشته وال استریت ژورنال یک مقام ارشد اروپایی روز چهارشنبه گفت تهران و واشنگتن باید یک جواب آری یا نه به متن پیشنویس بدهند. وی ایده از سرگیری گفتگوها بین طرف‌ها را رد کرد. دو مقام غربی گفتند اعلام یک توافق قریب‌الوقوع نیست هر چند که طی روزهای آتی امکانپذیر است.

 

مطالب مرتبط

بلومبرگ ـ توافق برای احیای برجام در کوتاه مدت غیرمحتمل به‌نظر می‌رسد

وال‌استریت ژورنال: درخواست‌های ایران برای تضمین از آمریکا تلاش‌ها برای دستیابی به توافق را متوقف کرده است