جان بولتون، مشاور امنیت ملی دولت ترامپ: جایگزین یک حمله نظامی به رژیم ایران، سرنگون کردن رژیم ملاهاست

جان بولتون، مشاور امنیت ملی دولت ترامپ: جایگزین یک حمله نظامی به رژیم ایران، سرنگون کردن رژیم ملاهاست رژیم ایران تنها دو ولی‌فقیه داشته نباید گذاشت ولی‌فقیه سومی هم سربرآورد باید برای شرایط بعد از احظار خامنه‌یی توسط عزرائیل آماده شد

 

وال استریت ژورنال در مقاله‌یی به قلم جان بولتون، مشاور امنیت ملی دولت ترامپ و سفیر سابق آمریکا در ملل‌متحد روز ۱۶خرداد نوشت: «نادیده گرفتن متحدان غرب در خلیج‌فارس، ضمن تلاش برای احیای برجام، زمینه‌ساز بی‌ثباتی در منطقه است.

رژیم ایران به‌طور پیوسته در حال از بین بردن محدودیتهای سیاسی و اقتصادی است که آمریکا علیه آن ایجاد کرده است. همآهنگی بی‌سابقه رژیم ایران با محور پکن-مسکو، در مقابل با بی‌اعتنایی آشکار آمریکا به متحدان کلیدی خاورمیانه، و اصرار برای احیای برجام همراه با تحریم‌های ضعیف، همگی دست به دست هم داده تا جهان را در برابر یک ژئو استراتژیک و بی‌ثباتی جدید در منطقه و تروریسم و ​​تکثیر اتمی گسترده‌تر در سراسر جهان قرار دهد.

جایگزین یک حمله نظامی به رژیم ایران، سرنگون کردن رژیم ملاهاست. از زمان قتل مهسا امینی در شهریور ۱۴۰۱، اعتراضات اپوزیسیون و نارضایتیهای اقتصادی مردم یکبار دیگر شرایط بالقوه تهدید کنندهٴ رژیم را شدت بخشیده است. حمایت آمریکا از قیام مردم ایران تنها در حد چند شعار بوده است. دست‌کم، واشنگتن باید روی شرایط بی‌ثباتی داخلی که احتمالاً با مرگ خامنه‌ای در ایران رخ می‌دهد، تمرکز کند. این لحظه ممکن است به‌طور غیرمنتظره‌یی فرا برسد و به شهروندان ایران فرصتی بدهد تا رژیم را سرنگون کنند و به بربریت بین‌المللی آن پایان دهند.

جان بولتن در ادامه می‌نویسد: «رژیم ایران با اطمینان از این‌که می‌تواند از زیر فشار واشنگتن شانه خالی کند، به اخلال در حمل و نقل نفت خلیج‌فارس ادامه داده است... واشنگتن به فوریت نیاز به دیپلماسی دارد تا قبل از این‌که تولیدکنندگان نفت در خاورمیانه تصمیم به تغییر مسیر استراتژیک بدهند، شکاف بین آمریکا و متحدانش در خلیج‌فارس را ببندد.

قابل توجه این‌که، در حالیکه تمرکز واشنگتن از روی تروریسم رژیم ایران ثقل خود را از دست می‌دهد، پارلمان اتحادیه اروپا خواستار لیست‌گذاری تروریست سپاه پاسداران رژیم ایران شده و خود را در کنار سیاست دولت ترامپ در سال۲۰۱۹ قرار داده‌است.

رژیم ایران هم‌چنان تلاش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای نظارت بر فعالیت‌های آن را خنثی می‌کند. فعالیت‌های حیاتی برنامه تسلیحات اتمی رژیم ایران هم‌چنان از چشم آژانس دور می‌باشند، همان‌طور که همیشه بوده است.

جان بولتون در پایان مقاله خود می‌نویسد: «کاخ‌سفید به جای حدس و گمان و تلاش برای جلوگیری از یک حمله احتمالی اسراییل به برنامه اتمی رژیم، باید برای آنچه پس از احظار خامنه‌ای توسط عزرائیل پیش می‌آید، آماده شود. منتظر ماندن برای بعد از خامنه‌ای تا درباره این رژیم تصمیم بگیریم، از دست دادن فرصت است. ایران تنها دو ولی‌فقیه داشته. این تنها شانس ماست تا نگذاریم ولی‌فقیه سومی هم سر برآورد».

لطفا به اشتراک بگذارید: