نامهٔ ۳۱سناتور آمریکایی به‌وزیر دفاع این کشور: مجوز امنیتی آرین طباطبایی را فوراً به‌حالت تعلیق درآورید

۳۱سناتور آمریکایی طی نامه‌ای به‌لوید آستین وزیر دفاع این کشور، خواهان تعلیق فوری مجوز امنیتی مأمور نفوذی رژیم آخوندی در پنتاگون شدند.

در این نامه که به‌ ابتکار سناتور راجر ویکر رئیس جمهوری‌خواهان در کمیتهٴ قوای مسلح سنا تهیه شده آمده است: 

«ما نگران این هستیم که فردی که گفته می‌شود به‌عنوان بخشی از عملیات اطلاعاتی وزارت‌خارجه ایران خدمت می‌کرده است، در حال حاضر در یک پست ارشد وزارت دفاع خدمت می‌کند. ما از شما می‌خواهیم برای اطمینان از این‌که این وزارت به‌خطر نیفتد، اقدامات فوری انجام دهید.

سمافور روز سه‌شنبه ۲۶سپتامبر گزارش داد که آرین طباطبایی که در حال حاضر به‌عنوان رئیس ستاد دستیار وزیر دفاع در امور عملیات ویژه و جنگهای محدود فعالیت می‌کند، بخشی از ابتکار به‌اصطلاح کارشناسان ایران است که «مقام‌های ارشد وزارت‌خارجه  رژیم  ایران آن‌را [در] تلاشی بی‌سر و صدا برای تقویت وجهه و مواضع  حکومت  تهران در مورد مسائل امنیتی جهانی – به‌ویژه برنامه اتمی آن، آغاز کردند».

بر اساس ارتباطاتی که سمافور بررسی کرد، خانم طباطبایی پس از ملاقات با یک دیپلمات  رژیم  ایران مقیم آلمان در پراگ، با پیوستن به ابتکار مرتبط با حکومت ایران در اوایل سال۲۰۱۴ موافقت کرد. دست‌کم در دو نوبت، خانم طباطبایی «قبل از شرکت در برنامه‌های سیاسی با وزارت‌خارجهٔ  رژیم  ایران تماس گرفت». این گزارش هم‌چنین نشان می‌دهد که خانم طباطبایی به‌طور بالقوه به‌دنبال نظر حکومت ایران دربارهٔ یک جلسهٔ توجیهی کنگره بود که در ژوئیهٔ ۲۰۱۴ به‌آن دعوت شده بود. نگرانی‌ها در مورد خانم طباطبایی چیز جدیدی نیست. در مارس۲۰۲۱، اندکی پس از انتصاب خانم طباطبایی به‌عنوان مشاور ارشد در معاونت کنترل تسلیحات و امنیت بین‌الملل وزارت‌خارجه، مخالفان ایرانی به‌سابقه طولانی خانم طباطبایی در تکرار استدلال‌های رژیم ایران اشاره کردند. در آوریل۲۰۲۱، چند تن از اعضای مجلس نمایندگان خواهان بازنگری مجوز امنیتی خانم طباطبایی شدند. در پاسخ، دولت بایدن این اتهامات را رد کرد و آن‌را «تهمت و افترا» خواند. با این حال، تازه‌ترین اتهامات گزارش‌شده توسط سمافور نشان می‌دهد که خانم طباطبایی ممکن است رابطه‌یی با رژیم ایران داشته که بسیار فراتر از آن چیزی باشد که حتی شدیدترین منتقدان او ادعا می‌کردند.

۳۱سناتور آمریکایی در ادامهٔ نامهٔ خود، تأکید کرده‌اند: «با توجه به‌این حقایق، ما این‌را بی‌وجدانی می‌دانیم که یک مقام ارشد وزارت‌خانه به‌رغم مشارکت ادعاییش در یک عملیات اطلاعاتی حکومت ایران، هم‌چنان به‌حضور در یک سمت حساس ادامه بدهد. در حالی که ما متوجه شدیم که کریستوفر مایر، دستیار وزیر دفاع در امور در امور عملیات ویژه و جنگهای محدود که مدیر فعلی خانم طباطبایی است، روز پنجشنبه در مقابل مجلس نمایندگان شهادت داد که این وزارت‌خانه «به‌طور فعال در حال بررسی این است که آیا تمام قوانین و سیاست‌ها در اعطای مقام به‌رئیس ستاد من به‌درستی رعایت شده است یا خیر، ما در انتظار بررسی بیشتر، از شما می‌خواهیم که مجوز امنیتی خانم طباطبایی را فوراً به‌حالت تعلیق درآورید، همان‌طور که وزارت‌خارجه با سرپرست سابق او، رابرت مالی انجام داد».

۳۱سناتور آمریکایی هم‌چنین خواهان پاسخ وزیر دفاع این کشور به ۶سؤال دربارهٔ مأمور نفوذی رژیم تا ۱۵مهرماه شده‌اند؛ از جمله:

۱. در چه تاریخی وزارت دفاع متوجه شد که خانم طباطبایی به‌عنوان بخشی از طرح کارشناسان ایران مرتبط با حکومت ایران خدمت کرده است؟

۲. در چه تاریخی مجوز امنیتی به‌خانم طباطبایی اعطا شد و کدام نهاد پشتیبان، برای اعطای مجوز امنیتی به‌خانم طباطبایی تصمیم‌گیری کرد؟

۳. آیا مجوز امنیتی خانم طباطبایی مورد بررسی مجدد دوره‌یی قرار گرفته است و اگر چنین است، آخرین بررسی دوره‌یی اخیر خانم طباطبایی در چه تاریخی به‌پایان رسیده است؟

۴. آیا خانم طباطبایی تحت هر گونه غربالگری ضد جاسوسی اضافی قرار گرفته است تا شامل بررسی پلی‌گراف، به‌عنوان بخشی از تحقیقات گواهی امنیتی وی یا هر گونه بررسی بعدی در مورد صلاحیت او برای داشتن مجوز امنیتی یا دسترسی به‌اطلاعات با سطح دسترسی محدود یا ویژه باشد؟

۵. آیا خانم طباطبایی در  پرسش‌نامهٔ امنیتی  خود، مخاطبینش را با موارد زیر فهرست کرده است:

الف. جواد ظریف وزیر خارجه سابق رژیم ایران

ب. عدنان طباطبایی

ج. مصطفی زهرانی رئیس اتاق فکر «مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی»  رژیم  ایران؛ و/یا

د. سعید خطیب‌زاده سخنگوی سابق وزارت‌خارجه  رژیم  ایران؟

۶. آیا خانم طباطبایی وارد برنامه‌های دسترسی ویژه (SAP) شده است؟

الف. اگر چنین است، آیا طبق خط مشی امنیتی SAP تحت بررسی امنیتی پیشرفته قرار گرفته است یا معافیت به‌او داده شده است؟

ب: اگر به‌او معافیت داده شد تا در SAP وارد شود، کدام مقام وزارت دفاع این معافیت را تأیید کرد؟

امضاکنندگان این نامه علاوه بر سناتور ویکر از جمله عبارتند از سناتورها:

چارلز گرسلی، جان کورنین، لیندزی گراهام، جان باراسو، جیم ریش، مارکو روبیو، ران جانسون، تیم اسکات، تد کروز، جیمز لنکفورد، تام کاتن، تام تیلس، جونی ارنست، تاد یانگ، جان کندی، ریک اسکات، راجر مارشال، بیل هگرتی،

واشنگتن فری‌بیکن ۷مهر۱۴۰۱ گزارش داد:

قانونگذاران جمهوریخواه در کمیته قوای مسلح سنا یک تحقیقات رسمی را در مورد استخدام آرین طباطبایی، یک مقام ارشد پنتاگون با مجوز امنیتی فوق‌سری توسط دولت بایدن آغاز کرده‌اند. در گزارش سمافور، طباطبایی متهم شده که عضوی از یک شبکه نفوذ تحت مدیریت  رژیم  ایران است که به وزارت‌خارجه  حکومت تهران گزارش می‌داده و به‌پیشبرد سیاست‌های آن در میان سیاست‌گذاران واشنگتن کمک می‌کرده است.

 نامهٔ ۳۱سناتور  مهم‌ترین تحقیقات دربارهٔ این موضوع امنیتی تا به‌امروز به‌شمار می‌رود و پس از تحقیقات مشابهی پی گرفته می‌شود که در اوایل هفته توسط کمیته قوای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا آغاز شد.

سناتورها از پنتاگون می‌خواهند «مجوز امنیتی خانم طباطبایی را فوراً و در انتظار بررسی بیشتر تعلیق کند، همان‌طور که وزارت‌خارجه با سرپرست سابق او، رابرت مالی انجام داد». مالی، نماینده دولت در امور ایران بود که اوایل سال جاری به‌اتهام سوء‌استفاده از اطلاعات طبقه‌بندی شده از سمت خود برکنار شد.

لطفا به اشتراک بگذارید: