مشروح اخبار شامگاهی سیمای آزادی ـ یکشنبه

۱-تسخیر سایتهای نمایندگی ولی‌فقیه در دانشگاهها

۲--تظاهرات یاران شورشگر - محکومیت جنگ‌افروزی و تروریسم رژیم درشهرهای اروپاوکانادا

پایان کار ملا – صلح برای دنیا -سفارت آخوندی تعطیل باید گردد

۳-گرامیداشت شهیدان قیام در شهرهای مختلف

بوکان – آبان ۱۴۰۲-سالگرد شهید قیام غفور مولودی

بروجرد – آبان ۱۴۰۲-سالگرد شهید قیام ر ضا معظمی گودرزی

پیرانشهر – آبان ۱۴۰۲-سالگرد شهید قیام امیر فراستی

شهریار – آبان ۱۴۰۲-سالگرد شهید قیام بهروز اصغر پور

رباط کریم – آبان ۱۴۰۲-سالگرد شهید قیام علیرضا استوان

بوکان – آبان ۱۴۰۲-سالگرد شهید قیام میلاد معروفی

بوکان – آبان ۱۴۰۲-مادران شهدای قیام در سالگرد فرزندان شهیدشان

۴-تأکیدات خلیفه ارتجاع بر آمادگی نظامی رژیم و اشک تمساح برای قربانیان جنگ‌افروزی در فلسطین

خامنه‌ای : یکی از بهترین بخشهای ما این بخش نظامی است. همه دارند تلاش می‌کنند ما باید سعی کنیم عقب نمانیم عقب نیفتیم.

دولت‌های اسلامی حداقل برای یک مدت محدود رابطه سیاسی خود را با رژیم صهیونیستی قطع کنند. ما به آینده امیدواریم و به وظیفه خود عمل خواهیم کرد.

تلویزیون شبکه یک (رژیم) ۲۸/۸/۱۴۰۲

مجری: خامنه‌ای فرمانده کل قوا صبح امروز (یکشنبه) با حضور در دانشگاه علوم و فنون هوافضای عاشورا، به مدت یک ساعت و نیم از آخرین دست‌آوردهای نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در محل نمایشگاه دائمی این نیرو بازدید کردند.

همزمان با حضور رهبر انقلاب اسلامی در این نمایشگاه، از موشک کروز هایپرسونیک «فتاح ۲»، سامانه پدافندی متحرک «مهران» و سامانه ارتقاء یافته «۹ دی» و هم‌چنین پهپاد «شاهد ۱۴۷» رونمایی شد.

خامنه‌ای: بله خیلی خوب بود. برادرها خوب کار می‌کنند خوب تلاش می‌کنند. هم نیروی ایمان پشت سرشان است هم توانایی علمی این دوتا وقتی با همدیگه همراه بشه معجزه می‌کند، این معجزه را دارند بچه‌های ما جوانهای ما الحمدالله در بخشهای مختلف می‌کنند یکی از بهترین بخشهای ما این بخش نظامی است.

خامنه‌ای: نوآوری را نبایستی از دست داد. امروز شما در یک سطح خوبی قرار دارید بحمدالله، اما این معنایش این نیست که این سطحی که امروز به نظر ما خوب است فردا هم همین سطح خوب باشه برای ما، نه چون دیگران هم دارند کار می‌کنند، دیگران هم دارند پیش می‌روند. خبرهایی که مرتباً می‌رسد به ما از جاهای مختلف از مجموعه‌های نظامی گوناگون یا مجموعه‌های غیرنظامی نشان‌دهنده این است که حرکت به‌سمت پیشرفت در دنیا یک امر مستمر و همگانی است، همه دارند تلاش می‌کنند همه دارند تلاش می‌کنند. ما باید سعی کنیم عقب نمانیم عقب نیفتیم.

خامنه‌ای: خب حالا رئیس‌جمهور آمریکا، صدراعظم آلمان، رئیس‌جمهور فرانسه، نخست‌وزیر انگلیس اینها دارند از یک چنین موجودی از یک چنین هویتی دارند دفاع می‌کنند و بهش کمک دارند می‌کنند، این معنایش چیه؟ معنایش این است که مسأله تبعیض نژادی که امروز یکی از مسائل مهم دنیا است

مجری: ایشان گفتند: رژیم صهیونیستی به‌رغم بمبارانهای گسترده در غزه، تاکنون در حرکت خود ناکام بوده است زیرا از ابتدا گفتند که هدف ما نابودی حماس و مقاومت و زمین‌گیر کردن آنها است اما با گذشت بیش از ۴۰ روز و با بکارگیری همه توان نظامی خود، هنوز نتوانسته‌اند این کار را انجام دهند.

رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: دولتهای اسلامی حداقل برای یک مدت محدود رابطه سیاسی خود را با رژیم صهیونیستی قطع کنند.

ایشان در پایان تأکید کردند: ما به وعده الهی یقین داریم و به آینده نیز امیدواریم و به وظیفه خود عمل خواهیم کرد.

۵-آخرین تحولات جنگ یکشنبه ۲۸ آبان ۱۴۰۲

پاسدار سلامی- ۱۴۰۲۰۸۲۷

... طوفان اقصی نشان داد نه کمکهای خارجی و دولتهای خارجی همانند آمریکا می‌توانند اسراییل را از خطر فرو پاشی نجات دهند نه اعتماد به ارتش صهیونیستی که از خود یک ارتش افسانه‌ای ساخته بود آن هم دیگر نمی‌تواند مانع از اجرای عملیات‌های سنگین براندازانه رژیم صهیونیستی باشد طوفان الاقصی نشان داد فاصله جغرافیایی بین فروپاشی رژیم تا شرایط عادی فقط هشتاد کیلومتر است و فاصله زمانی از آغاز یک عملیات بزرگ نظیر بیت‌المقدس ما در دفاع مقدس فقط چهل و هشت ساعت است . اما آنچه که در پس آن اتفاق افتاد مهم است غرب، آمریکا و انگلیس و آلمان و فرانسه مشخصاً و بعضی دولتهای منافق در کنار آنان اینها یک شکست اخلاقی عظیم را در جهان تجربه کردند برای نجات صهیونیست‌ها از خطر فرو پاشی زودرس حتی آن بیست و پنج سالی که رهبر عظیم‌الشأن انقلاب اسلامی پیش‌بینی کردند به نظر می‌رسد بسیار نزدیک‌تر و فوری‌تر و در دسترس تر در حال فرا رسیدن است این واقعیت را هیچ‌کس نمی‌تواند انکار کند. پس دقت کنید فلسطین در مسیر یک جنگ فرسایشی قرار دارد و بتدریج غلبه خود را به‌دست خواهد آورد این سرنوشت حتمی فلسطین هاست حماس و جهاد نابود شدنی نیستند آنها جزو مهمی از آرمان فلسطین‌اند .هنوز ظرفیتهای عظیمی باقی است که بکار گرفته نشده است دشمنان ما نباید فکر کنند که می‌توانند به آرزوهایشان دست پیدا کنند...

به گزارش خبرگزاری فلسطینی وفا، طی ۲۴ساعت گذشته به‌دنبال گلوله‌باران و بمباران زمینی، دریایی و هوایی غزه توسط اسراییل دهها تن کشته و مجروح شدند. این در حالی است که در بسیاری مناطق هزاران نفر بدون مراقبتهای پزشکی در خیابان‌ها به‌سر می‌برند. در چند رشته حملات هوایی دیگر در سپیده دم یکشنبه، ارتش اسراییل علاوه بر بمباران اردوگاه نـُصیرات و جبالیا، یک کمربند آتش را در منطقه تل زعتر ایجاد کرد. بمبارانهای شب گذشته اسرائیل، هم‌چنین چندین ساختمان مسکونی در شهر غزه و تعدادی دیگر را در شمال و منطقه خان یونس در جنوب غزه هدف قرار داد.

مارتین کریفیث معاون دبیرکل ملل متحد برای امور انسان‌دوستانه در حساب ایکس خود نوشت: «اخبار غم‌انگیزی از کشته‌شدن کودکان، زنان و مردان که در مدرسه فاخوری در شمال غزه پناه گرفته بودند وجود دارد. غیر نظامیان نمی‌توانند و نباید بیش از این این (وضعیت) را تحمل کنند».

سازمان بهداشت جهانی بعد از انجام یک مأموریت مشترک با پرسنل چند آژانس ملل متحد برای بررسی وضعیت بیمارستان شفا اعلام کرد که این بیمارستان یک «منطقهٔ مرگ» است.

این ارگان ملل متحد افزود: «تیم (ما) یک گور دسته‌جمعی را در ورودی بیمارستان دیدند و گفتند که بیش از ۸۰نفر در آنجا دفن شده‌اند.

خبرگزاری وفا در گزارشی از درگیریهای کرانه غربی نوشت: ارتش اسراییل از شامگاه شنبه حملات خود علیه شهر و اردوگاه جنین را از سر گرفت و به دستگیریهای گسترده‌ای پرداخت. بولدوزرهای ارتش اسراییل هم‌چنان خیابان‌ها را تخریب کرده و خسارات زیادی به زیرساختهای شهر وارد آوردند.

ارتش اسراییل در گزارش روزانه خود پیرامون عملیات زمینی در غزه نوشت: طی عملیات ۲۴ساعت گذشته در منطقه جبالیا و شیخ عجلین و ر َمال، ارتش اسراییل موفق شد ۳۵ تونل زیر زمینی حماس را به‌علاوه تسلیحات و مهمات موجود در داخل آنها منهدم کند.

ارتش اسراییل هم‌چنین تأیید کرد صبح روز یکشنبه منطقه شـِلومی در شمال اسراییل در معرض شلیک ۱۰ خمپاره از جانب حزب‌الله لبنان قرار گرفت. ارتش اسراییل متقابلاً مقرهای شلیک خمپاره و یک سامانه موشکی پیشرفته زمین به هوا متعلق به حزب‌الله را در خاک لبنان هدف قرار داد.

ارتش اسراییل آمار تلفات خود از آغاز جنگ زمینی در غزه تاکنون را ۶۱ تن اعلام و ثبت کرده است.

سی.ان.ان گزارش داد، رئیس‌جمهور آمریکا فراخوانهای فزاینده برای آتش‌بس در غزه را رد کرد و در مقاله‌یی (در واشنگتن‌پست) نوشت که. این امر به صلح منجر نخواهد شد؛ چون به حماس اجازهٔ تجدید سازماندهی و استمرار حملاتش را می‌دهد.

بایدن در مقالهٔ خود در واشنگتن‌پست هم‌چنین نوشت: من و تیمم ساعت به ساعت در حال کار هستیم و هر کاری را که از دستمان بر می‌آید انجام می‌دهیم تا گروگانها آزاد شوند.

بایدن افزود: راه‌حل دو کشوری تنها راه تضمین امنیت درازمدت برای مردم اسراییل و فلسطین است.

دستیابی به این راه‌حل مستلزم تعهداتی از سوی اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها و هم‌چنین از سوی ایالات‌متحده و متحدان و شرکای ما خواهد بود. این کار باید از همین الآن شروع بشود.

رئیس‌جمهور آمریکا، اضافه کرد: «. غزه هرگز نباید دوباره به‌عنوان بستری برای تروریسم مورد استفاده قرار گیرد. نباید هیچ‌گونه جابه‌جایی اجباری فلسطینی‌ها از غزه، هیچ‌گونه اشغال مجدد و محاصره. و کاهش قلمرو وجود داشته باشد.

به‌دنبال گزارش رسانه‌های خبری دربارهٔ توافق بر سر توقف ۵روزه درگیری و آزادی ۵۰ گروگان‌، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ‌سفید در حساب ایکس خود، نوشت: «هنوز به توافقی نرسیده‌ایم؛ اما هم‌چنان به‌سختی کار می‌کنیم تا به توافق برسیم».

نخست‌وزیر قطر روز یکشنبه اعلام کرد، اطمینان فزاینده‌یی دارد که توافق برای آزادی گروگانها بین اسراییل و حماس صورت خواهد گرفت و چالشهای باقی مانده «بسیار جزیی» است.

از سوی دیگر، بورل در این کنفرانس مطبوعاتی تأکید کرد که قطعنامهٔ ملل متحد دربارهٔ وقفه‌های انسان‌دوستانه در غزه باید به‌اجرا گذاشته شود.

نخست‌وزیر اسراییل در یک کنفرانس مطبوعاتی در روز شنبه، گفت: «در مورد گروگانها، شایعات بی‌اساس بسیار و بسیاری از گزارشهای نادرست وجود دارد. من می‌خواهم به صراحت بگویم که تاکنون هیچ توافقی صورت نگرفته است».

نتانیاهو در سخنانش هم‌چنین گفت: «در داخل ایالات متحده و در سراسر جهان، فشارهای شدید فزاینده‌یی در هفته‌های اخیر علیه ما اعمال شده است. آنها ما را تحت فشار قرار دادند تا با آتش‌بس کامل موافقت کنیم ولی ما نپذیرفتیم؛ ما فقط با آتش‌بس موقت و فقط در ازای بازگشت گروگانهایمان موافقت خواهیم کرد.

وی افزود: حتی اگر فشار افزایش یابد، از پایبندی به سه هدفی که تعیین کرده‌ام هدف اول: دستیابی به پیروزی مطلق و نابودی حماس. هدف دوم: بازگرداندن گروگانها. و هدف سوم: اطمینان از این‌که غزه پس از پیروزی دیگر هرگز شهروندان اسراییل را تهدید نخواهد کرد»...

سی.ان.ان گزارش داد: حملات هوایی و گلوله‌باران اسراییل روز یکشنبه جنوب لبنان را هدف قرار داد. سی.ان.ان افزود: حدود ده موشک از لبنان به سمت یک منطقه آرام نزدیک شلومی در اسراییل سقوط کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، از ماه گذشته تاکنون حداقل ۹۰ نفر در درگیریهای مرزی لبنان کشته شده‌اند که اکثر آنها از شبه‌نظامیان حزب‌الله هستند.

به گزارش دیدبان حقوق‌بشر سوریه بامداد روز یکشنبه ۲۸آبان در حملات موشکی به محل استقرار نیروهای آمریکا در نیروگاه گاز کونیکو در حومه دیرالزور، انفجارهایی رخ داد.

دیدبان حقوق‌بشر سوریه هم‌چنین گزارش داد شامگاه شنبه ۲۷آبان همزمان با رهگیری چند پهپاد پرتاب شده به پایگاه التنف توسط نیروهای آمریکایی، صدای انفجار مهیبی در اطراف این پایگاه به‌گوش رسید. نیروهای آمریکایی دست کم یک پهپاد دیگر را در منطقه سریه، واقع در ۳ کیلومتری التنف سرنگون کردند.

تظاهرات همبستگی با فلسطین:

تظاهرات گستردهٔ جهانی در حمایت از مردم فلسطین و فراخوان به‌آتش‌بس در غزه در شهرهای سراسر جهان ادامه دارد.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد که روز شنبه تظاهرات حمایت از فلسطین، در سراسر اروپا از جمله در شهرهای مختلف فرانسه و انگلستان برگزار شد.

شهرهایی که در دو روز گذشته در آن تظاهرات حمایت از فلسطین برگزار شده، از جمله عبارتند از: شهرهای مختلف آمریکا از جمله نیویورک و شیکاگو، شهرهای مختلف فرانسه از جمله پاریس و مارسی، شهرهای مختلف استرالیا از جمله سیدنی و ملبورن، شهرهای مختلف انگلستان از جمله لندن و لیدز، شهرهای مختلف آلمان از جمله برلین و دوسلدورف، و هم‌چنین میلان، ژنو، وین، آمستردام، لیسبون، ورشو، استانبول، سانتیاگو، بخارست، کراچی و تورنتو.

به‌گزارش رسانه‌های انگلستان، معترضان حامی فلسطین در ایستگاه واترلو لندن تحصنی را برگزار کردند و به آتش‌بس در غزه فراخوان دادند. متعاقباً پلیس معترضان را از این محل خارج کرد.

به‌گزارش سی‌بی‌اس ساکرامنتو، کنوانسیون حزب دموکرات در کالیفرنیا، به‌دنبال یک اعتراض گسترده برای آتش‌بس در غزه در روز شنبه تعطیل شد.

در شیکاگو آمریکا نیز تظاهر کنندگان حامی فلسطین، جاده لیک‌شور را به‌مدت دو ساعت بستند.

مواضع بین‌المللی:

به‌گزارش پترا خبرگزاری رسمی اردن، ملک عبدالله در دیدار با رئیس کمیسیون اروپا در امان، «بر لزوم اقدام فوری برای برقراری آتش‌بس در غزه، حفاظت از غیرنظامیان و اطمینان از ارسال بی‌وقفهٔ کمکهای انسان‌دوستانه به‌غزه تأکید کرد».

پترا نوشت: (وی) بار دیگر بر لزوم تلاش جدی. برای دستیابی به صلح عادلانه و همه‌جانبه مبتنی بر راه‌حل دو کشوری تأکید کرد»...

اورسولا فون در لین در حساب ایکس خود دربارهٔ این دیدار، نوشت: «ما خشونت غیرقابل قبول افراط‌گرایان را در کرانه غربی محکوم می‌کنیم. راه‌حل دو کشوری تنها راه دستیابی به صلح است».

۶-تجمع اعتراضی بازنشستگان تأمین اجتماعی وفولاد- معلولان و پرستاران در شهرهای مختلف

بازنشستگان تأمین اجتماعی و فولاد در تهران، کرمانشاه، اصفهان و شوش در اعتراض به وضعیت بدمعیشتی و فقر و گرانی در حاکمیت غارتگر آخوندی تجمع کردند.

نه مجلس نه دولت نیستند به فکر ملت /دولت ورشکسته دشمن بازنشسته /این همه بی‌عدالتی هرگز ندیده ملتی /گرانی تورم بلای جان مردم /حقوق ما ریالیه هزینه‌ها دلاریه/فقط کف خیابان به دست می‌آد حقمون /بازنشسته داد بزن حقتو فریاد بزن.

معلولان روز یکشنبه در مقابل سازمان بهزیستی رژیم در شهرهای مشهد، اهواز، و کرمانشاه در اعتراض به پردخت نشدن مطالباتشان تجمع کردند.

پرستاران در کرمانشاه، رشت و یزد و کارکنان شرکت مناطق نفت خیز جنوب در اهواز و کارکنان شرکت نفت و گاز گچساران و آغاجاری در اعتراض به وضعیت بد معیشتی و پرداخت نشدن مطالباتشان تجمع کردند.

۷-جنگ باندهای حکومتی بر سرقدرت و ثروت برای حذف رقبا در جریان نمایش انتخابات رژیم

در جریان جنگ باندهای حکومتی بر سر قدرت و ثروت و برای حذف رقبا در نمایش انتخابات مجلس ارتجاع، قضاییه جلادان اسحاق جهانگیری معاون اول آخوندی روحانی را به ۱۲ ماه حبس تعزیری محکوم کرد. البته حکم حبس به ۴۴۰ میلیون ریال جزای نقدی تخفیف داده شده است. علت این حکم شکایت مناظره‌های تلویزیونی کاندیداهای ریاست‌جمهوری در سال ۱۳۹۶ و حرفهای جهانگیری در مورد دزدیهای پاسدار قالیباف عنوان شده است.

۸-معاون سازمان نظام پرستاری رژیم به فرار پرستاران از حاکمیت آخوندهای غارتگر اعتراف کرد و گفت: در حال حاضر ماهانه ۲۰۰پرستار درخواست مهاجرت می‌کنند. به‌طور میانگین سالانه ۲هزار پرستار درخواست مهاجرت دارند.

حمیدرضا عزیزی با اعتراف به بی‌کفایتی کارگزاران دزد و غارتگر رژیم گفت: حداقل با کمبود ۱۰۰هزار نفر نیروی پرستاری مواجه باشیم.

۹-مدارس مشهد به‌دلیل آلودگی هوا روز یکشنبه تعطیل شد.

به گزارش رسانه‌های حکومتی بر اساس اعلام کارگروه شرایط اضطراری گرد و غبار خراسان رضوی، روز یکشنبه کلیه فعالیت‌های آموزشی مدارس در مشهد در مناطق هفت گانه، تبادکان، رضویه، احمد آباد، در کلیه مقاطع تعطیل است.

 

لطفا به اشتراک بگذارید: