تظاهرات مردم کازرون - تشییع شهدای کازرون

مراسم تشییع پیکر شهدای قیام مردم کازرونروز سه‌شنبه اول خردادماه ۹۷ مردم قهرمان کازرون پیکر پاک ۴تن از جوانان قهرمان خود را که در جریان قیام روزهای اخیر و به‌دست پاسداران جنایتکار خامنه‌ای به‌شهادت رسیده بودند، با شکوه تمام تشییع کردند. اینجا را نگاه کنید.تلاش رژیم برای کنترل مراسم تشییع شهدای کازرون


رژیم جنایتکار خامنه‌ای پیشاپیش تلاش کرده بود با پراکنده کردن مکان دفن شهدا در نقاط مختلف کازرون، از تراکم جمعیت خشمگین تظاهرکننده جلوگیری کند.


پیکر 2تن از شهدا را با مراسمی جداگانه در مزار معروف به «سید محمد» دفن کردند.


یکی دیگر از شهدا را هم در مزار بهشت زهرا به خاک سپردند.


ساعت تشییع و دفن شهدا را نیز رژیم عمداً با اختلاف گذاشته که مردم در یک زمانبندی مشخص امکان تجمع پیدا نکنند.


از دیگر آماده‌سازیهای رژیم، قطع اینترنت و پارازیت انداختن روی شبکه‌های ماهواره‌یی بود تا به این وسیله از انتشار گسترده خبرهای مربوط به کازرون و مراسم بزرگداشت شهدای آن جلوگیری کند.


یکی دیگر از کارهای رژیم برای جلوگیری از فوران خشم مردم، جمع‌آوری نیروهای سرکوبگرش از جلوی دید مردم و به میدان فرستادن لباس‌شخصی‌ها و اطلاعاتی‌های جنایت‌پیشه خود بود.


آخوندها حداکثر تلاش خود را به‌عمل آوردند تا از تحویل پیکر پاک شهدا به خانواده آنان خودداری کنند اما پافشاری خانواده‌ها و مردم باعث شد این نقشه رژیم نقش‌برآب شده و نهایتاً ناگزیر از تحویل دادن پیکر برخی شهدا به خانواده‌هایشان شدند.شهدای کازرون


روز سه‌شنبه ۱خرداد پیکر شهید مهدی جهان‌تاب تشییع شد. پیکر این شهید قهرمان بر اثر شکنجه پاسداران خون‌آشام غیرقابل شناسایی شده بود و تا یک روز قبل به‌عنوان «مجهول‌الهویه»،‌ حتی خانواده وی نیز قادر به شناختن پیکر و تشخیص هویت او نمی‌شدند تا این‌که سرانجام احراز هویت شد.


شهید اژدری را در خفا در همان روستایشان تشییع و دفن کرده‌اند!


مردم و شاهدان محل می‌گویند شهید قهرمان علی محمدی را همان شب درگیریها، پاسداران تا خیابان فلسطین دنبال کرده و آنجا وی را به‌قتل می‌رسانند.


مردم هنگامی که پیکر پاک شهید قهرمان مهدی جهان‌تاب را تحویل گرفتند که تمام بدنش کبود شده بود. بدن وی پر از ساچمه بود و روشن بود هنگامی که وی مجروح شده زیر کتک و شکنجه پاسداران و اطلاعاتی‌هایوحشی، تمام بدنش درهم شکسته و بعد هم به‌علت همین جراحات و عدم‌رسیدگی درمانی شهید شده. اینجا کلیک کنید.تظاهرات و شعارهای مردم پس از اتمام مراسم شهدای کازرون


پس از اتمام مراسم تشییع این شهید، مردم به میدان شهدا رفته و شعارهای زیر را سر دادند:


دادستان بی‌غیرت، اعدام باید گردد


رضازاده بی‌غیرت، اعدام باید گردد


قسم به خون شهدا، فردا میدون شهدا


ما لشکر دیوانیم، ما لشکر دیوانیم


کازرون می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد


هیهات من الذله


تا حقمون نگیریم، آروم نمینشینیم


زندانی بیگناه، آزاد باید گرددتسلیت مریم رجوی به مردم کازرون و خانواده شهدای کازرون


پیش از این و در تاریخ ۲۷اردیبهشت خانم رجوی، رئیس‌جمهور برگزیده مقاومت، شهادت جوانان قهرمان کازرونی را طی پیامی به مردم و خانواده‌های شهدای کازرون تسلیت گفته بود.(متن تسلیت را اینجا ببینید)


تا روز شنبه ۲۹اردیبهشت، اسامی تنها تنی چند از این شهدای قهرمان مشخص شده بود. سایت مجاهد همان هنگام طی یک گزارش فوری عکس و اسامی 2تن از این شهدا(علی محمدیان و امید یوسفیان) را منتشر کرد. تصویر این ۲شهید را اینجا می‌توانید ببینید.


امید یوسفیان با شلیک گلوله جنگی مأموران ضدشورش رژیم طی روزهای گذشته به‌شدت مجروح شده بود و روز شنبه ۲۹اردیبهشت، به‌ علت شدت جراحات وارده در بیمارستان به‌شهادت رسید. امید آزاده، نقاش ساختمانی بود و بین ۳۰ تا ۳۴سال سن داشت.وعده مردم برای ادامه قیام در فردای مراسم شهدای کازرون


در جریان مراسم تشییع پیکر پاک شهدای قهرمان کازرون مردم ضمن شعارهایشان، برای استمرار قیام و پیگیری مطالباتشان، قرار تظاهرات در روز چهارشنبه در میدان شهدای کازرون را به همدیگر اطلاع دادند.


این در حالی بود که رژیم تلاش کرده بود با گسیل مأموران لباس‌شخصی و عوامل پیشانی سیاه اطلاعات بدنام خود به مراسم، مردم را مرعوب کرده و از استمرار حرکت‌‌های اعتراضی مردم جلوگیری کند اما مردم با شعارهای کوبنده خود، به‌روشنی زمان و مکان حرکت بعدی خود را اعلام کرده و نشان دادند حضور مأموران خامنه‌ای تاثیری در عزم جزمشان برای نیل به آزادی ندارد.نگاهی به سابقه قیام کازرون به‌مناسبت بزرگداشت شهدای کازرون


قیام مردم کازرون گرچه از اسفندماه ۹۶ و در اعتراض به طرح تقسیمات کشوری مبنی بر تقسیم این شهرستان به ۲قسمت آغاز شد و با بی‌اعتنایی مسئولان حکومتی و رد عملی خواسته‌های مردم، استمرار یافت اما این قیام و به‌ویژه شعارهای آن نشان‌دهنده هویت این قیام و ریشه مشترک آن با قیام سراسری مردم ایران است که از دیماه ۹۶ در بیشتر از ۱۴۰شهر ایران شعله کشید و هر روز به دامنه آن افزوده می‌گردد.


خامنه‌ای و مامورانش در کازرون از جمله امام‌جمعه این شهر تلاش بسیاری کردند تا قیام مردم کازرون را به هر نحو که شده خفه یا حداقل کنترل کنند اما با هوشیاری مردم کازرون، تمامی این توطئه‌ها شکست خورد و متقابلاًً این مردم کازرون بودند که با اشغال محل نماز جمعه حکومتی و پشت کردن به پیشنماز مزدور آن، حیله‌های حکومتی را نقش‌برآب کردند.


شرح کوتاه و نسبتاًً کاملی از این قیام پرشکوه را در گزارشی از سایت مجاهد می‌توانید بخوانید (اینجا کلیک کنید).سابقه تاریخی آزادی‌خواهی مردم کازرون


شهرستان کازرون در جنوب ایران، یکی از قدیمی‌ترین مراکز تمدن در این منطقه و یکی از مراکز مقاومت مردم ایران پس از انقلاب مشروطه در ایران است. سابقه مبارزات مسلحانه مردم کازرون به رهبری ناصردیوان کازرونی با نیروهای استعمارگر خارجی و قوای سرکوبگر دولتهای حاکم برمی‌گردد. مبارزات مردم کازرون در بیشتر از ۱۰۰سال پیش نیز انعکاس گسترده‌یی در جهان داشته و حتی در روزنامه نیویورک تایمز در همان سال‌ها، بازتاب داشته.


یک هموطن کازرونی ضمن ارسال عکسی از یک شماره قدیمی نیویورک تایمز که در تاریخ شنبه ۲۸فوریه سال ۱۹۱۴ این رسانه چاپ شده، به این سابقه تاریخی اشاره کرده.


تظاهرات مردم کازرون - تشییع شهدای کازرون

بازتاب قیام مردم کازرون علیه قوای اشغالگر استعمار در سال ۱۲۹۳ در روزنامه نیویوک تایمزشهدای کازرون بانیان نقطه عطف در قیام بزرگ مردم ایران


قیام کازرون و شدت و گستره مردمی آن،  همین‌طور میزان رادیکالیزم حاکم بر آن که از شعارهای این قیام به راحتی قابل درک است، اینک به نقطه عطفی در قیام بزرگ مردم ایران که از دی ۹۶ اوج جدیدی گرفته، تبدیل شده است.


قیامی که در کنار تمامی ویژگی‌های خود، با حضور گسترده و فعال زنان قهرمان کازرونی جایگاهی نمادین به این جنبش در قیام سراسری داده است. حضور انبوه و شعارهای جمعیت زنان شرکت‌کننده در مراسم تشییع شهدای کازرون در روز سه‌شنبه اول خرداد ۹۷ موید این نکته است.
لطفا به اشتراک بگذارید: