خامنه‌ای گفت: باید حداقل به ده کشور اول دنیا در مسئله هوش مصنوعی برسیم!

باید حداقل به ده کشور اول دنیا در مسئله هوش مصنوعی برسیم! ـ خامنه‌ای گفت ـ ۲۸آبان۱۴۰۰


روزنامه نیویورک تایمز روز شنبه ۲۷شهریور در گزارشی حدود ۱۰ماه پس از کشته شدن محسن فخری‌زاده، معاون وزیر دفاع و مهره ارشد هسته‌یی رژیم ایران، جزییات جدیدی از رویدادهای پشت‌پرده این عملیات و برخورد دولت وقت دونالد ترامپ با آن را فاش کرده است.


در این گزارش نحوه استفاده از تیربار هوشمند از راه دور را در «مرکز عملیات» که «هزاران کیلومتر» از محل ترور دور بود، شرح داده شده و نوشته است قطعات مختلف آن تیربار اتوماتیک که با هوش مصنوعی فعال می‌شده در خاک ایران مونتاژ و آماده فعالیت شده است.


بر اساس این گزارش، برای عملیات ترور تیربار هوشمندی انتخاب شد که ترکیبی از سلاح خودکار ساخت بلژیک از نوع فن مگس بود و سیستم روباتیک پیچیده‌ای به روی آن سوار شد که آن را به اتاق تیربار اتوماتیک موسوم به سنتینل ۲۰ ساخت کارخانه‌های اسلحه‌سازی اسپانیایی اسکریبنو شبیه کرد. بدین ترتیب تیربار نهایی حدود یک تن وزن داشت.


این تجهیزات پیش از انتقال به ایران، تا جایی که می‌شد به قطعات ریز تجزیه شد و تیم‌های درون ایران آن را به روی وانت آبی‌رنگ معمولی از نوع «زامیاد» قرار دادند. وانت نیز به بمب سنگین مجهز شد تا هر کسی را شاهد سوءقصد بود از بین ببرد. آن وانت نیز با برزنت و مصالح عادی برای ساخت و ساز پوشانده شد. دوربینهای درون وانت زاویه دید کاملاً مناسب برای فعالان آن را فراهم کرد.


به‌نوشته نیویورک تایمز، از آنجا که تیربار قادر به شلیک ۶۰۰ گلوله در دقیقه بود، نگرانی از احتمال لرزش وانت و تغییر مسیر گلوله وجود داشت اما این مشکل نیز برطرف شد.


فاصله بسیار کوتاه دریافت تصاویر تا فعال کردن تیربار نیز بر اساس ۱.۶ دهم ثانیه محاسبه شد. برنامه هوش مصنوعی مطابق نیازها به‌روز و همه چیز آماده عملیات بود.مطالب مرتبط


ممنوعیت نگهداری و گرداندن سگ و گربه و خرگوش و لاک‌پشت!


فاش کردن جزئیات جدیدی از نحوه کشته شدن محسن فخری‌زاده توسط نیویورک تایمز

لطفا به اشتراک بگذارید: