یک دیپلمات اروپایی گفت: مذاکره‌کنندگان غربی می‌گویند پیشنهادات اتمی جدید ایران جدی نیست!

مذاکره‌کنندگان غربی می‌گویند پیشنهادات اتمی جدید ایران جدی نیست! ـ یک دیپلمات اروپایی گفت ـ ۱۴آذر۱۴۰۰


آکسیوس آمریکا روز جمعه ۱۲آذر در پنجمین روز از هفتمین دور مذاکرات وین که بی‌نتیجه ماند نوشت: مذاکره کنندگان غربی می‌گویند پیشنهادات اتمی جدید ایران جدی نیست.


آکسیوس نوشت: یکی از دیپلماتهای سه کشور اروپایی که در مورد مذاکرات توجیه شده بود گفت: مذاکره‌کنندگان اتمی سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و بریتانیا در هماهنگی با آمریکا به مذاکره‌کنندگان ایرانی گفتند، پیشنهادهای اولیه آنها در مذاکرات اتمی وین این هفته غیرجدی و غیرقابل قبول است.


مذاکره‌کنندگان رژیم ایران این هفته، دو پیش‌نویس جدید را در وین برای توافق در مورد رفع تحریم‌ها و اقداماتی که ایران باید انجام دهد تا برنامه اتمی خود را مطابق با توافق هسته‌یی ۲۰۱۵ انجام دهد ارائه کردند.


این دیپلمات اتحادیه اروپا گفت: پیش‌نویس لغو تحریم‌ها، افراطی و حداکثرخواهی است و ایرانی‌ها درخواست‌های خود را برای رفع تحریم‌ها در مقایسه با پیش‌نویس توافقی که با دولت قبلی روحانی در ژوئن گذشته به دست آمد، افزایش دادند.


پیش‌نویس دوم درباره اقدامات اتمی ایران نیز، بسیار سختگیرانه بود. دیپلمات اتحادیه اروپا گفت که مقامهای رژیم ایران تمام زبان سازش توافق شده قبلی را در مورد اقداماتی که برای عقب انداختن برنامه اتمی خود انجام خواهند داد، حذف کردند. در عمل، ایرانیها با محدودیتهای کمتری در مورد برنامه هسته‌یی خود موافقت می‌کنند.


دیپلمات‌های ارشد سه کشور اروپایی پس از نشست کمیسیون مشترک گفتند که درباره تغییرات پیشنهادی ایران در متن پیش‌نویس، که در شش دور مذاکرات قبل از انتخابات ایران در ژوئن مورد مذاکره قرار گرفت، «ناامید و نگران» هستند.


دیپلمات‌های سه کشور اروپایی گفتند: «ایران تقریباً از همه توافق‌های دشواری که در ماه‌ها مذاکرات سخت به دست آمده عقب‌نشینی می‌کند و خواستار تغییرات اساسی در متن است».مطالب مرتبط


اصفهان: رویارویی بین مردم و حکومت بر سر آب ادامه دارد


آکسیوس: مذاکره کنندگان غربی می‌گویند پیشنهادات اتمی رژیم ایران غیرجدی و غیرقابل قبول است

لطفا به اشتراک بگذارید: