دادستان کل کشور اعلام کرد: گشت ارشاد تعطیل شد!

گشت ارشاد تعطیل شد! ـ دادستان کل کشور اعلام کرد ـ ۱۶آذر۱۴۰۱
عفو بین‌الملل روز سه‌شنبه ۱۵آذرماه در بیانیه‌ای نوشت: اظهارات مبهم و متناقض مقامات ایرانی در مورد انحلال گشت ارشاد نباید جامعه بین‌المللی را درباره خشونت مداوم علیه زنان و دخترانی که قوانین حجاب اجباری را رعایت نمی‌کنند و از طرفی مصونیت قضایی کسانی که علیه آنها دست به خشونت می‌زنند، فریب دهد.

عفو بین‌الملل هم‌چنین به گزارشهای رسانه‌های حکومتی یک روز بعد از اظهارات دادستان رژیم اشاره کرده که اعلام کردند هنوز هیچ مرجع رسمی خبر انحلال گشت ارشاد را تأیید نکرده است.

هبا مورایف، مدیر دفتر خاورمیانه و شمال آفریقا در عفو بین‌الملل، می‌گوید تا روزی که همه قوانین و مقررات «توهین‌آمیز، تحقیر کننده و تبعیض‌آمیز» حجاب اجباری لغو نشود، همان خشونتی که منجر به دستگیری و مرگ مهسا امینی در بازداشت شد، علیه میلیون‌ها زن و دختر دیگر ادامه خواهد داشت: مقامات جمهوری اسلامی در مواجهه با خشم عمومی در ایران و در سطح جهان نسبت به این شکل شدید تبعیض و خشونت‌های جنسیتی، صرفاً برای فرار از مسئولیت، هزینه‌ها را به دوش یکدیگر می‌اندازند.

او در ادامه تصریح کرد، جامعه جهانی و رسانه‌های بین‌المللی نباید به مقامات ایران اجازه دهند که پرده بر واقعیت کشیده و بر اقدامات خود سرپوش بگذارند، چرا که ادامه قوانین و مقررات موجود، نهادهای امنیتی و اداری را قادر می‌سازد تا زنان را به‌صورت خودسرانه بازداشت کنند و در صورت عدم رعایت حجاب اجباری از دسترسی آنها به خدمات مؤسسات عمومی مانند بیمارستانها، مدارس، ادارات دولتی و فرودگاهها جلوگیری کنند.

یادآوری این نکته مهم است که معترضان در ایران فقط خواهان برچیده شدن «پلیس اخلاق» نیستند، بلکه خواستار انتقال ایران به یک نظام سیاسی و حقوقی جدید هستند که به حقوق و آزادیهای اولیه انسانی آنها احترام بگذارد. قیام مردمی در سرتاسر ایران منعکس‌کننده خشم سراسری طی دهه‌ها ظلم و ستم علیه مردم ایران است که بسیاری از مردم به‌طور غیرقانونی روزانه به‌دلیل آزادی، دموکراسی و حقوق‌بشر کشته می‌شوند».
مطالب مرتبط
نه ما یک کلمه از حرف‌های آنها را می‌فهمیم نه آنها کلمه‌ای از حرف‌های ما را!
آخوند محمدجعفر منتظری: بسیاری از جوانان ما به‌دام رسانه‌های خارجی و دشمن افتادند و امروز گرفتار زندان و حبس شدند
لطفا به اشتراک بگذارید: