«تصمیم‌گیری در شرایط ریسک و خطرپذیری» یا بن‌‌بست

برجام بر لبه سقوطدر شرایطی که مهلت برجا م که توسط  ترامپ به‌عنوان سرفصلی برای این قرارداد تعیین شده است رو به اتمام است؛ سردمداران و مهر‌ه‌های نظام آخوندی تلاش می‌کنند با گرفتن ژستهای توخالی صورت خود را با سیلی سرخ کنند و هراس و دلهره خود را نسبت به ضرب‌الاجل پنهان کنند.


با این حال مهر‌هایی از باند روحانی نسبت به این امر به‌طور علنی ابراز وحشت می‌کنند.


برخی از این مهر‌ه‌ها تحرکات مقامهای آمریکایی و اروپایی به منطقه را هماهنگی برای آغاز جنگ می‌دانند و بهتأکید به سردمداران حکومت توصیه می‌کنند که خیال ایستادگی را از سر به در کنند و راه سازش در پیش بگیرند.


برخی نیز با اشاره به شرایط بسیار سخت و خطرناکی که پیش آمده است شجاعت را نه در ایستادگی بلکه در کوتاه‌آمدن می‌دانند.


علی خرم، دیپلومات سابق و از باند روحانی، به صراحت می‌گوید «سیگنال‌های ترامپ به تهران خطرناک است».


این مهره حکومتی به تلاشهای ترامپ و رایزنی او با سران اروپا  اشاره می‌کند که قصد دارد از طریق اروپا نیز فشار را بیشتر کند، و حتی اگر موفق به این کار نشد «با برخورد نظامی»‌ روند فشار را حفظ کند.


خرم به سفرهای سران کشورهای اروپایی به آمریکا و سفر وزیرخارجه آمریکا به عربستان اشاره می‌کند که «شاید می‌خواهند برای درگیری نظامی هماهنگی ایجاد کنند» و هشدار‌می‌دهد «می‌تواند شرایط بغرنجی» برای آن شکل بگیرد.(سایت خبرآنلاین ۱۱اردیبهشت ۹۷)


اکبر ترکان، مشاور عالی آخوند حسن روحانی نیز دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا را برای حاکمیت آخوندی «یک پدیده خطرناک» ‌می‌داند که نظام به آن «مبتلا» شده است و «این پدیده خطرناک به اندازه جنگ و تحریمهای سازمان ملل می‌تواند برای ما آسیب‌زننده باشد» زیرا «ترامپ شرایط بسیار سختی را ایجاد کرده و با قلدری کشورهای اروپایی را تحت فشار قرار داده که نسبت به ما رفتارهای نامتعارف اعمال کنند».(خبرگزاری تسنیم ۱۱اردیبهشت ۹۷)


با توجه به این شرایط است که علی آهنی، سفیر رژیم در فرانسه، مردد است که نظام به «سفر ماکرون خوش‌آمد یا نیامد» بگوید.(خبرگزاری ایرنا ۱۱اردیبهشت ۹۷)


عباس عراقچی معاون وزیرخارجه نیز به «تئاتر طراحی‌شده برای تاثیرگذاری در تصمیم ترامپ»‌ برای «از بین بردن برجام» ‌اشاره می‌کند که «همه در این رابطه بسیج شده‌اند».(خبرگزاری ایسنا ۱۰اردیبهشت ۹۷)


تلویزیون حکومتی نیز هراس تمامیت حاکمیت آخوندی را از شرایطی که در زمینه برجام با آن مواجه است چنین به نمایش می‌گذارد:


«تشدید ایران‌هراسی از سوی آمریکا و متحدان منطقه‌یی.


در اولین سفر کاری وزیر خارجه جدید آمریکا در ریاض بازار ادعاهای ضدایرانی داغ بود.


پمپئو در نشست خبری با وزیر خارجه عربستان با تکرار اتهامات کلیشه‌‌یی ضد کشورمان تأکید کرد در صورت اصلاح‌نشدن برجام آمریکا از این توافقنامه خارج می‌شود.


عادل جبیر هم تحریم بیشتر کشورمان را خواستار شد. حالا این آقای رئیس‌جمهور نامتعادل قرار است تا ۱۳روز دیگر موضع آمریکا را در خصوص برجام اعلام کند. به همین خاطر این روزها ترافیک رفت و آمد سیاسی میان آمریکا، اروپا و منطقه افزایش یافته است».(تلویزیون رژیم ۱۰اردیبهشت ۹۷)


تمامی این اظهارات و ابراز هراس‌ها از این واقعیت ناشی می‌شود که  برجام در لبه پرتگاه قرار گرفته است.


زیرا فشار از همه طرف‌ برای کوتاه‌آمدن به‌شدت افزایش یافته است تا حدی که مهر‌هایی مانند علی خرم که به گفته‌های او اشاره شد، آن را در لبه پرتگاه جنگ می‌داند.


آن مهره حکومتی دیگر (اکبر ترکان) نیز شرایط را آن‌چنان خطرناک می‌داند که حاکمیت را در معرض فشارهای شدید و «رفتارهای متعادل» می‌داند که به گونه‌یی تکرار حرف خرم است، این است مفهوم قرار گرفتن برجام در لبه پرتگاه و معنای بن‌بست رژیم در این زمینه.
لطفا به اشتراک بگذارید: