۱۹ آذر ـ ۱۰ دسامبر: روز جهانی حقوق بشر

روز جهانی حقوق بشر ـ ۱۹ آذر ـ ۱۰ دسامبر ـ ۱۶آذر۱۴۰۰

تصویب شصت و هشتمین قطعنامه ملل متحد در محکومیت نقض حقوق‌بشر در ایران از «تعداد زیاد هشدار دهنده اعمال و اجرای مجازات اعدام»، «استفاده گسترده و سیستماتیک از دستگیریها و بازداشتهای خودسرانه»، «محروم کردن عمدی دسترسی زندانیان به درمان و تجهیزات پزشکی کافی»، «اعمال وحشتناکی که توسط زندانبانان زندان اوین انجام شده»، «آزار و اذیت، ارعاب، از جمله آدم‌ربایی، دستگیری و اعدام، مخالفان سیاسی، مدافعان حقوق بشر» و «دستگیری و بازداشت خودسرانه و شکنجه و سایر رفتارها یا مجازات‌های ظالمانه، غیرانسانی یا تحقیرآمیز با تظاهر کنندگان»، «استفاده از شکنجه برای گرفتن اعتراف، و موارد مرگ مشکوک در زندان» ابراز نگرانی می‌کند.

قطعنامه با «با تأکید بر اهمیت تحقیقات معتبر، مستقل و بی‌طرفانه در پاسخ به همه موارد نقض جدی حقوق‌بشر، از جمله ناپدید شدن اجباری، اعدام‌های فراقانونی و از بین بردن شواهد مربوط به این تخلفات. ». خواهان پایان دادن به «معافیت از مجازات برای چنین تخلفاتی» می‌گردد.

گزارش دبیرکل ملل متحد به اجلاس جاری مجمع عمومی تصریح می‌کند: «اقدامات گزارش‌شده‌ای وجود دارد برای تخریب عامدانه آثار اعدامهای دسته‌جمعی زندانیان سیاسی مخالف در آن زمان (۱۳۶۷) و هم‌چنین آزار و اذیت و مورد پیگرد جنایی قرار دادن خانواده‌های آن قربانیان که خواهان مشخص شدن حقیقت و پیگرد قانونی (این جنایات) می‌باشند».

مطالب مرتبط

یک دیپلمات اروپایی گفت: مذاکره‌کنندگان غربی می‌گویند پیشنهادات اتمی جدید ایران جدی نیست!

هیئت انگلستان در سازمان ملل: قطعنامه محکومیت حقوق‌بشر رژیم ایران در کمیته سوم مجمع عمومی

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here