درگذشت شجریان خسرو آواز ایران

محمدرضا شجریان استاد برجسته آواز و موسیقی اصیل ایران درگذشت


محمدرضا شجریان، استاد برجسته آواز و موسیقی اصیل ایران، پس از مبارزه‌یی طولانی با بیماری سرطان درگذشت و متأسفانه ایران یکی از بزرگترین هنرمندان خود را از دست داد.


استاد شجریان از جمله هنرمندانی بود که با ابداع روشهای جدید و استفاده از ذوق و استعداد فطری خویش موسیقی اصیل و آوازی ایران را با حفظ اصول و مبانی‌اش از اوایل دهه پنجاه خورشیدی با ارائهٔ آثار خود متحول کرد .


استاد شجریان با وجود این‌که به‌قول خودش هیچگاه نخواسته بود وارد فعالیت‌های سیاسی شود، اما با دیدن جنایات وحشیانه رژیم آخوندی در سرکوب قیام مردم تهران در سال ۱۳۸۸ به‌ شدت بر آشفت و لب به اعتراض علیه این رژیم منحوس گشود.


استاد شجریان یکبار در اردیبهشت ۱۳۹۴ در مراسم یادبود حافظ، در پاسخ به درخواست حاضران برای خواندن گفت:


"من در کشوری زندگی می‌کنم که چند سال است حق خواندن برای مردم خودم را ندارم."


او بارها در مصاحبه‌هایش نیز به صراحت اذعان کرد که در مقابل یک رژیم دیکتاتوری قرار گرفته که می‌خواهد او را به ندامت وا دارد و او حاضر به قبول آن نیست.


خانم مریم رجوی درگذشت استاد آواز ایران را به جامعهٔ هنری و مردم ایران تسلیت گفت و تأکید کرد تضییقات و فشارهای حاکمیت هنرکش ولایت فقیه نتوانسته و نخواهد توانست از جایگاه و خدمات تعیین کننده شجریان به هنر و موسیقی و به خصوص آواز ایران بکاهد.


خانم رجوی افزود : تردیدی نیست که جامعهٔ هنری ایران و علاقمندان و دلسوزان موسیقی ایرانی، آثار و آموزشها و نو آوریهای بدیع او را بیش از پیش بارور خواهند کرد و به گنجینه هنر و فرهنگ بی بدیل ایرانی خواهند افزود.آوای او...


مطالب مرتبط :


تسلیت خانم مریم رجوی


تسلیت به هموطنان و جامعه هنرمندان


استاد برجسته آواز و موسیقی اصیل ایران درگذشت


درگذشت محمدرضا شجریان


لطفا به اشتراک بگذارید: