تفسیر مطبوعات حکومتی از بودجه ۱۴۰۱: بودجه رکود، بودجه ریاضتی، بودجه تورمی

بودجه رکود، بودجه ریاضتی، بودجه تورمی ـ تفسیر مطبوعات حکومتی از بودجه ۱۴۰۱ ـ ۲۵آذر۱۴۰۰


لایحه بودجه دولت رئیسی برای سال۱۴۰۱ باعث نقد و واکنش‌های منفی در رسانه‌های هر دو باند حکومتی شده است.


روزنامه‌های فرهیختگان وابسته به باند خامنه‌ای سیاست حذف ارز ۴۲۰۰تومانی در بودجه را زیر سؤال برده وبا اشاره به این حرف میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه که ارز ترجیحی باعث رشد ۷.۲ درصدی تورم بوده ادعای او را رده کرده و نوشت: «اولاً طبق گزارش بانک مرکزی؛ تورم نقطه‌به‌نقطه اقلامی که مستقیماً ارز ۴۲۰۰تومانی دریافت می‌کنند، طی دوره اسفند۱۳۹۶ تا تیرماه سال۱۴۰۰ حدود ۱۹۰درصد بوده در حالی که تورم اقلام غیرمشمول، افزایش قیمتی بالغ بر ۴۳۳درصد را تجربه کرده است. این مقایسه حاکی از آن است که تخصیص ارز ۴۲۰۰تومانی به کالاها در کنترل نسبی نرخ تورم مؤثر بوده است. . ». (فرهیختگان ۲۳آذر۱۴۰۰). .


واقعیت این است سیاست ضدمردمی دولت رئیسی در زمینه حذف ارز ۴۲۰۰تومانی باعث افزایش تورم و قیمتها می‌شود، و این مردم فقیر هستند که باید تبعات منفی آن در معیشت خود را تحمل کنند.


امری که باعث شده روزنامه حکومتی همدلی به دولت رئیسی هشدار بدهد «آیا عواقب حذف ارز ۴۲۰۰تومانی را پیش‌بینی کرده است؟».


این رسانه وابسته به باند مغلوب هم این سیاست را باعث افزایش نرخ تورم و قیمتها دانسته: «حذف یارانه کالاهای اساسی می‌تواند موج گرانی ایجاد کند؛ موجی که طی این سال‌ها با موج‌سواری فرصت‌طلبان آسیب‌های زیادی متوجه طبقات متوسط و فقیر جامعه کرده است»مطالب مرتبط


امرار معاش قهرمانان ورزشی در ایران ـ امیر محمد بیات، راننده تاکسی اینترنتی اسنپ می‌باشد!


بازتاب‌های منفی بودجه دولت رئیسی در رسانه‌های حکومتی

لطفا به اشتراک بگذارید: