خامنه‌ای مولتی میلیاردر فقیر ـ قضاوت با شما

قضاوت با شما ـ خامنه‌ای مولتی میلیاردر فقیر ـ ۱۷شهریور۱۴۰۰

نگاهی به دارایی ولی فقیه نظام آخوندی

خامنه‌ای بارها در سخنرانی های خود بر ساده زیستی تاکید کرد. برخی نزدیکان او خاطراتی از «ساده زیستی» او روایت کرده اند اما او مدیریت یک مجموعه بزرگ مالی را دارد.

در سال های اخیر گزارش های متعددی در مورد ثروت او و نهادهایی که مستقیما به دفتر او مربوط هستند، منتشر شده است اما یکی از کامل ترین آنها گزارش خبرگزاری رویترز بود که کمتر از ۶ سال پیش از حکمرانی خامنه ای بر یک «امپراتوری ۹۵ میلیارد دلاری» خبر داده بود.

بر اساس آن گزارش، بخش عمده ثروت تحت کنترل او مربوط به «ستاد اجرایی فرمان امام» است که در بخشهای بخش‌های مختلف تولیدی و خدماتی، از صنعت نفت، امور مالی، بانکداری گرفته تا تولید قرص‌های ضدبارداری، و حتی پرورش شتر مرغ فعالیت دارد و سالانه میلیاردها دلار درآمد کسب می کند.


یکی از اقدامات خامنه‌ای خرید سهام یکی از بزرگترین بانکهای ایران در سال ۲۰۰۷ میلادی، و خرید سهام بزرگترین شرکت مخابراتی کشور در سال ۲۰۰۹ میلادی توسط ستاد بود، که در سال ۲۰۱۰ میلادی ستاد اجرایی فرمان امام را به صورت یکی از صندوق های بزرگ سرمایه گذاری خصوصی جهان در آورد. ستاد همچنین بخش زیادی از دارایی های خود را از طریق مصادره و تملک اموال و املاک اقلیت‌های مذهبی و تجاری که به ناچار ترک وطن کرده بودند، به دست آورد.

اگر چه ستاد در ژوئیه سال ۲۰۱۰ میلادی ستاد و ۳۷ شرکت زیر مجموعه آن به لیست تحریم وزارت خزانه داری آمریکا اما در آن هنگام نامی از آیت الله خامنه ای برده نشد و بیش ۲۴ شرکت ستاد هم از لیست تحریم ها جا افتاده بودند.

مطالب مرتبط

مرگ فیروزآبادی مهره نزدیک خامنه‌ای ـ قضاوت با شما

ادامه تجمع اعتراضی سهامداران بورس در تهران با شعار مرگ بر این دولت مردم فریب

لطفا به اشتراک بگذارید: