تظاهرات جهانی ایرانیان آزاده در کشورهای مختلف به مناسبت روز جهانی علیه اعدام

 به مناسبت روز جهانی علیه اعدام تظاهرات جهانی ایرانیان آزاده در کشورهای مختلف ـ ۱۷تیر۱۴۰۰ 

تظاهرات ایرانیان آزاده: رئیسی جلاد۶۷ باید در سفر به اسکاتلند دستگیر و محاکمه شود.

بروکسل

در گردهمایی ایرانیان در بروکسل سناتور مارک دمسماکر عضو سنای بلژیک طی سخنانی گفت:

موضوع مصونیت مجرمان در حکومت ایران باید به چالش کشیده شود. ماه گذشته دبیرکل سازمان ملل در گزارشی به مجمع عمومی درباره نقض حقوق‌بشر در ایران جنایت ادامه‌دار علیه بشریت در قتل‌عام زندانیان سیاسی در سال۶۷ را برجسته کرد. گزارش تأکید می‌کند که مقامات رژیم ایران قصد مخفی کردن و نابودی گورهای دست جمعی قتل‌عام شدگان را دارند. قتل‌عام ۶۷ یک نمونه واضح از نسل‌کشی است. ما به اتحادیه اروپا فراخوان می‌دهیم نقض وحشیانه و سیستمانیک حقوق‌بشر در ایران را محکوم کند. ادامه دادن و افزایش روابط سیاسی، روابط اقتصادی با این رژیم باید مشروط به توقف کامل اعدام در ایران باشد. ما از جامعه بین‌المللی و اتحادیه اروپا می‌خواهیم که قتل‌عام ۶۷ در ایران را به‌عنوان نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت به‌رسمیت بشناسد. ما از آنها می‌خواهیم تا اقدامات لازم را برای ارجاع این پرونده به شورای امنیت صورت دهند و به مصونیت مسئولان قتل‌عام به‌خصوص علی خامنه‌ای و ابراهیم رئیسی از حسابرسی، خاتمه دهند.

خانم روهونی نماینده پارلمان فدرال بلژیک طی سخنانی از اهداف تظاهر کنندگان در بروکسل حمایت کرد و ضمن محکوم کردن نقض گسترده حقوق‌بشر توسط رژیم آخوندی بر حمایت اعضای پارلمان بلژیک با نظرگاهها و از احزاب مختلف، از خواست مردم و مقاومت ایران برای تحقق آزادی و استقرار یک نظام دموکراتیک حمایت کرد.

سرج دو پاتول– نماینده پارلمان ایالتی بروکسل سخنران دیگر گردهمایی ایرانیان در میدان شومان بروکسل بود وی ضمن محکوم کردن اعدامها در ایران به‌عنوان جنایتهای وحشیانه حکومت آخوندی گفت: امروز رژیم ایران مردم را سرکوب می‌کند اما در مقابل آن مبارزان آزادی ایستاده‌اند و می‌جنگند

قهرمانان امروز، کسانی هستند که علیه رژیم حاکم بر ایران مبارزه می‌کنند باید پیام و خواست آنها را شنید ما امروز اینجا هستیم تا به مردم ایران و جامعه جهانی بگوییم که لازمه پایان دادن به این همه سرکوب و جنایت در ایران پایان دادن به رژیم حاکم بر ایران است تا تحقق این خواست ما در کنار شما هستیم

پاریس

در تظاهرات ایرانیان آزاده در پاریس، پیر برسی رئیس حقوق‌بشر نوین فرانسه ضمن تأکید بر حمایت دیرین خود از مبارزات مردم ایران برای آزادی، خطاب به تظاهر کنندگان گفت: پس از چهل سال نبرد در کنار شما نه تنها پیر نشده‌ایم بلکه جوانیم و همان‌طور که چرچیل گفت هرگز تسلیم نمی‌شویم. به‌ویژه که در این نبرد پیروزهای زیادی کسب کرده‌ایم.

ژان-فرانسوا لوگاره عضو شورای منطقه‌یی ایل دوفرانس طی پیامی ضمن تجلیل از عباسقلی صالحی که پس از ۲۰سال حبس توسط رژیم آخوندی بدار آویخته شد، صدور حکم اعدام برای زندانی سیاسی شاکر بهروزی توسط رژیم آخوندی را محکوم کرد. وی با اشاره به قتل‌عام ۶۷ به‌عنوان جنایت علیه بشریت تأکید کرد: همان‌طور که مقاومت ایران بارها گفته است، جامعه بین‌المللی باید پرونده رژیم ایران را به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع دهد و سران آن را به‌خاطر چهار دهه جنایت علیه بشریت و نسل‌کشی تحت تعقیب قرار دهد.

خانم ماری-ژو روبن از مدافعان حقوق‌بشر و از حامیان دیرین مقاومت ایران گفت در روز جهانی علیه مجازات اعدام، اعدام ۳۰هزار زندانی سیاسی در تابستان ۱۳۶۷ را فراموش نمی‌کنیم که تنها جرم آنها حمایت از مجاهدین خلق بود.

خانم کلود روئو، مدافع حقوق بشر از افزایش اعدامها پس از روی کار آمدن رئیسی، گسترش تظاهرات اعتراضی مردم در شهرهای ایران و سازماندهی فزاینده کانونهای شورشی در داخل کشور سخن گفت و تأکید کرد: باید رئیسی و خامنه‌ای در برابر یک دادگاه بین‌المللی قرار گیرند و یک کمیسیون تحقیق شرایط و وضعیت زندانیان در زندانهای ایران را بررسی کند. هم‌چنین مقامات و نهادهای مختلف در اروپا و به‌ویژه در فرانسه، ماهیت نسل‌کشی قتل‌عام ۶۷ را به‌رسمیت بشناسد.

رم

در تظاهرات ایرانیان مقیم ایتالیا در شهر رم سرجیو دلیا دبیر انجمن حقوق‌بشری به قابیل دست نزنید گفت: اعدام افراد بیگناه در توسط رژیم ایران به‌ویژه زنان افزایش یافته و ما در مبارزه با این رژیم در کنار شما هستیم و از اهداف خانم مریم رجوی برای آزادی ایران حمایت می‌کنیم.

دومنیکو کورته همآهنگ‌کننده انجمن شهرداران استان لاتزیو ـرم در سخنان خود بر حمایت از مقاومت ایران تأکید کرد و گفت

«من همیشه در کنار مقاومت برحق شما برای آزادی و دموکراسی بوده‌ام و برای من افتخار است که در چنین روز مهمی در کنار شما هستم و امیدوارم که بهار آزادی ایران را با شما در ایران آزاد جشن بگیرم.»

رضا اولیا استاد نقاشی و مجسمه‌ساز، عضو شورای ملی مقاومت ایران در سخنان خود گفت:

در حال حاضر هزاران نفر در زندانهای رژیم آخوندی درانتظار اجرای حکم اعدام هستند. و هزاران نفر هموطن دیگر، مادران وپدران سالخورده تاکودکان و جوانان درانتظارلحظات شوم اعدام عزیزانشان خواب آرام ندارند. رژیم ایران دارای بالاترین رکورد اعدام نسبت به جمعیت در جهان است. باید این رژیم را متوقف کرد

علی افشار نماینده جوامع ایرانیان در ایتالیا گفت: دعوت از رئیسی برای شرکت در کنفرانس محیط‌زیست در اسکاتلند توهین به مردم ایران است. سران این رژیم باید پاسخگوی جنایتاشان در قبال مردم ایران باشند

استکهلم

فریبا گندمی

با درود به اشرف‌نشانان خستگی‌ناپذیر و هموطنان شرافتمند و آزاده

در آستانه دهم اکتبر روز جهانی مبارزه با مجازات اعدام در سراسر جهان هستیم. اولین بار در سال۲۰۰۷ و سپس یک‌سال بعد قطعنامه‌های جهانی برای توقف مجازات اعدام در جهان در مجمع عمومی سازمان ملل‌متحد به تصویب رسیدند. از آن تاریخ ببعد بسیاری از کشورهای متمدن جهان قانون مجازات اعدام را لغو کرده و یا از اجرای آن صرفنظر کردند

ناظرین حقوق‌بشر معتقدند ایران تحت حاکمیت آخوندها با احتساب جمعیت در رابطه با اعدام و به‌خصوص اعدام کودگان و نوجوانان و زنان حرف اول را در جهان می زند بسیاری از مردم ایران رژیم آخوندی را ولایت قتل‌عام و جمهور اعدام می‌نامند

امروز ۸اکتبر جمع شده‌ایم تا با تمام وجود فریاد بزنیم که خواهان سرنگونی تام و تمامیت این رژیم قتل‌عام در ایرانیم. همصدا با کل مردم ایران می‌خروشیم که فریاد هر ایرانی آزادی آزادی

نصرالله اسماعیل زاده

با سلام خدمت دوستان و... مردم ایران... و درود به کانونهای شورشی درود به شما که واقعاً خسته نمی‌شوید و خسته می‌کنید این رژیم را و عواملش را ببینید ما می‌گیم نه به اعدام یک رژیمی آمده اشغال کرده کشور را سرکوب می‌کنه شکنجه می‌کنه اعدام می‌کنه و می‌دانید که بیش از ۱۲۰هزار تا را تا به‌حال و همین‌طور قتل‌عام ۶۷، کانونهای شورشی در مقابلش ایستادند جان فدا می‌کنند از جان از همه چیز مایه می‌گذارند برای این‌که شعله قیام را در برافروزند برافروزنده‌تر نگه دارند و ادامه بدهند تا نهایتاً که سرنگونی و برقراری آزادی در ایران این آرزوی همه ما آرمان آزادی حاکمیت مردمی.

امروز ما هم از یکطرف خب جلو دادگاه هستیم برای این‌که یکی از این جنایتکاران به نام حمیدعباسی اینجا داره محاکمه میشه محاکمه برای کشتن ۳۰هزار نفر ما دادخواه هستیم دنبال دادخواهی هستم و می خواهیم یک چنین چیزی در کشور ما دوباره هیچوقت اتفاق نیفته

دیکتاتورها چرا اعدام می‌کنند چون دیکتاتورند چون با اعدام و شکنجه و سرکوب میتونند بمونند.

حالا دیکتاتوری موجود در ایران این رژیم اشغالگر این آخوندها خوب اینها که دیگر اصلاً فاشیسم مذهبی بودن از اول واقعاً تو دیکتاتوریهای کلاسیک هم نمیگنجند برای یک کلمه... . اعدام می‌کنه

دیگه بحث این نیست که چونکه در مقابلش اسلحه کشیده.

میگه قبول داری اون سازمان رو مجاهدین رو یا نه اگر گفت آره میگه خوب پس اعدامی.

ولی تا اونجایی که به ما و شما برمی‌گرده به‌عنوان وظیفه‌مون به‌عنوان آنچه که باید ادای دین کنیم برای اونهایی که شهید شدند و رفتند برای آرمان آزادی و برای آزادی مردم و برای حاکمیت مردمی در ایران ما تا آنجا که بتونیم باید دینمون را ادا کنیم.

و تا اونجا هم که به مماشات برمی‌گرده اگر کسی این رئیسی را بخواد بپذیره اگه.

دولتی بخواد رئیسی رو بپذیره خب ما می‌ریم وظیفه خودمون رو انجام می دیم اما بدونن که اگر از اعدام نه به اعدام دفاع می‌کنند در اروپا چطور می تونند دعوت کنند این وقت بپذیرندش بنابراین ما همونجا هم می گیم ننگ بر شما شرم بر شما.

بله بهرصورت درود بر همه شما خسته نباشید متشکر که این فرصت را دادید که من در خدمت شما باشم.

ملیحه حسینی

خانمها آقایان دهم اکتبر روز جهانی مبارزه با اعدام است این روز اولین بار به‌وسیله تعدادی از ارگانهای حقوق‌بشری در سال۲۰۰۷ به‌عنوان روز جهانی مبارزه با اعدام مطرح شد و سپس در سال۲۰۰۸توقف مجازات اعدام در مجمع عمومی ملل‌متحد به تصویب رسید رژیم حاکم بر ایران یکی از کشورهایی است که بالاترین تعداد اعدام در آن جریان دارد رژیم ملاها حتی کودکان را اعدام می‌کند.

در دهه۶۰ رژیم ملاها رکوردار اعدام در جهان بوده است از سال۶۰ تا به امروز بیش از ۱۲۰هزار نفر در ایران به‌وسیله ملاها اعدام شده‌اند اخیراً یک زندانی به نام عباسقلی صالحی پس از ۲۰سال بسر بردن در زندان به‌وسیله خامنه‌ای جنایتکار و رئیسی جلاد به شکل جنایتکارانه‌ای اعدام شد هنوز هم اعدام در حاکمیت خامنه‌ای جلاد بدون توجه به قوانین بین‌المللی اعدامها ادامه دارد.

چهار دهه مبارزه مقاومت ایران و قیامهای ۹۶و ۹۸ نشان می‌دهد که تنها راه برای این‌که رژیم دست از اعدام و شکنجه بردارد مقاومت انقلابی است که اکنون کانونهای شورشی قهرمان در ایران به آن دست‌زده‌اند ما از همه دولتهای اروپایی و مجامع حقوق‌بشری و همه انسانهای آزایخواه می‌خواهیم نه تنها دژخیم نوری بلکه آمران و عاملان قتل‌عام سی هزار زندانی سیاسی را مورد حسابرسی قرار بدهند.

مطالب مرتبط

تظاهرات جهانی ایرانیان آزاده در کشورهای مختلف به مناسبت روز جهانی علیه اعدام

پیام خانم مریم رجوی به‌مناسبت روز جهانی علیه مجازات اعدام