به‌رغم گذشت ۱۲ روز و بسیج همه امکانات هنوز شبکه‌های رادیو تلویزیونی رژیم به وضع عادی بازنگشته

در مجموع بیش از ۶۰۰دستگاه سرور، تجهیزات پیشرفته تولید و پخش و آرشیو از بین رفته است ـ ۱۹بهمن ۱۴۰۰

با گذشت ۱۲روز از قطع شبکه‌های رادیو و تلویزیونی حکومتی در ۷بهمن و از دور خارج شدن بخشهای قابل توجهی از تجهیزات و زیرساختهای فنی و نرم افزارها و آرشیوها، به‌رغم بسیج متخصصان و همهٔ امکانات، رژیم هنوز نتوانسته است ضربه وارده به دستگاه تبلیغاتی خود را جبران و آنچه را از بین رفته بود جایگزین و بازسازی کند و پخش برنامه‌ها را به وضع عادی برگرداند. خامنه‌ای که طبق اصل ۱۱۰ قانون اساسی رژیم به‌عنوان ولی‌فقیه سازمان صدا و سیما را در تیول خود دارد، بعد از قطع شبکه‌ها دستور داده بود به هر ترتیب که شده در دههٔ «فجر» و سالگرد ۲۲بهمن برنامه‌ها باید به روال قبل برگردد اما قسمت‌های ذیربط هنوز قادر به پخش برنامه های طراحی شده برای دهه زجر هم نشده‌اند.

دستگاههای امنیتی و اطلاعاتی رژیم به غایت تلاش می‌کنند از برملا شدن ابعاد ضربه ۷بهمن ممانعت کنند اما اختلال در برنامه شبکه‌های رادیو تلویزیونی به حدی است که بخشی از ابعاد ضربه عیان و هر روز قابل رویت است.

شایان یادآوری است که این ضربه در شرایطی وارد شده که هفته قبل از آن اداره حراست سازمان صدا و سیما یک مانور برگزار کرده بود و به‌مناسبت دهه زجر در آماده‌باش کامل به‌سر می‌بردند.

گزارش وضعیت در دوشنبه شب ۱۸بهمن بشرح زیراست:

۱-شبکه‌های تلویزیون سراسری ۱ و ۲ و ۳ و ۴ و ۵ و شبکه‌های سلامت، آموزش، قرآن، ورزش، تماشا، پویا و شبکه شما که از این پیشتر برنامه های روزانه خود را از ۲۴ساعت قبل اعلام میکردند، امکان زیرنویس و پخش جدول برنامه‌های روزانه و هفتگی ندارند.

۲-پخش برنامه های سه شبکه تلویزیونی جام جم ۱ و ۲ و ۳ که برای ایرانیان و فارسی زبانان قاره‌های اروپا، آمریکا و آسیا هر کدام متناسب با ساعت آن منطقه پخش میشد، متوقف شده و اکنون این سه شبکه فقط یک برنامه را به‌طور همزمان پخش میکنند.

۳-بیش از ۶۰۰دستگاه سرور، تجهیزات پیشرفته کامپیوتری ویژه تولید، آرشیو و پخش رادیو و تلویزیونی از بین رفته و نرم افزارهای آنها منهدم شده است از جمله:

-۴۳ دستگاه سرورهای اختصاصی پخش تصویر تلویزیونی روی آنتن (پلی آوت)

-۱۴ دستگاه کامپیوترهای خاص پخش زیر نویس (CG)

-۸۰ دستگاه سرورهای مانیتورینگ و کنترلرهای پخش و زیرنویس

- ۴۰دستگاه سرورها و تجهیزات ذخیره کردن آرشیوهای حجیم ویدیویی و صوتی (SAN )

-۵۰ دستگاه پلی آوتهای پخش رادیویی

-۳۰ دستگاه سرورهای مانیتورینگ و کنترل کننده و بانکهای اطلاعاتی کامپیوتری شبکه‌های رادیویی (دیتا بیس)

-۵۱ دستگاه سرورهای مرتبط با پخش رادیویی

-۱۲ دستگاه سرورهایFTP کانالهای اصلی تلویزیونی که نقش بایگانی و ارتباطات چرخه پخش را دارند

-۳۸ دستگاه محفظه های نگهداری سرور موسوم به هوست از نوع HP

-۳۷ دستگاه تجهیزات ”مانیتورینگ جامع“ صدا و سیمای رژیم

-۱۱۸ دستگاه سایر سرورها

دو نقشه  زیر که از اسناد طبقه‌بندی شده است، ارتباطات شبکه‌های تلویزیونی و رادیویی و شمای کلی تجهیزاتی که بخش عمدهٴ آنها منهدم شده را نشان میدهد.

سازمان مجاهدین خلق ایران

۳۳۳۳ 

مطالب مرتبط

تا شنبه شب ۱۶بهمن هنوز شماری از شبکه های تلویزیونی رژیم توان زیرنویس و ارائه برنامه های پخش ندارند

به‌رغم گذشت ۱۲روز و بسیج همه امکانات هنوز شبکه‌های رادیو تلویزیونی رژیم به وضع عادی بازنگشته